Наредба насърчава японците от Ямагата да се смеят за здраве

Местната власт в префектура Ямагата, Япония, приема наредба, която насърчава жителите да се смеят всеки ден. Този е начинът всички те да се погрижат по-добре за собственото си физическо и психическо здраве.
Здраве благодарение на смеха
В последния ден преди лятната си ваканция местният парламент в префектура Ямагата приема наредба, която насърчава здравето чрез смях.
Предложението е на представителите на либерално-демократичната партия. Въпреки че част от членовете на местния парламент изразяват несъгласие с основния аргумент, че по този начин се нарушават правата на човека, предложението е прието с мнозинство.
Наредбата определя осмия ден на всеки месец като „ден, в който жителите на префектурата да насърчават здравето си чрез смях“. Включено е и изискване към представителите на бизнеса, които трябва да положат сериозни усилия и „създадат среда на работното място, която е изпълнена със смях.“
Против наредбата гласуват членовете на няколко партии. Сред тях и хората от конституционно-демократическата партия, чийто представител Тору Секи заявява преди гласуването: „Да се смееш или не е едно от основните човешки права, когато става дума за свободата на мисълта, на вярата и на вътрешната свобода. И е гарантирано от Конституцията.“
Колегата му от Kensei Club Сатору Ишигуро е категоричен, че с подобен регламент се „накърняват правата на хората, които изпитват трудност да се смеят, защото са болни или имат други основателни причини.“
Представителят на вносителите от либерално-демократичната партия Каори Ито обаче защитава по следния начин идеята: „Наредбата не принуждава хората да се смеят. Ние се отнасяме с огромно уважение към личното решение на индивида. Тя дава посоката и напомня колко е важно да се погрижим сами за здравето си.“
>>>Смехът като оръжие, лекарство и сигнал
Според информация в местните медии наредбата е първата по рода си, която е приета от местната власт. И в други области на Япония има подобни инициативи, но те не са със статута на регламент. Например, 8 август е ден на смеха в Хокайдо, а префектурата в Осака изготвя и прилага няколко програми, чийто основен приоритет е да насърчава грижата за здравето чрез смях.
Фактът, че приемат наредба за смеха, вероятно изглежда странно, но Япония има множество разпоредби, които чужденците намират за необичайни, коментират японските медии. И дават следните показателни примери: повреждането на валута е престъпление, което се наказва с една година затвор, а изнасянето на сметта в ден, различен от определения затова, също подлежи на глоба.
Освен загриженост и желание вниманието на хората да бъде насочено към по-добро здраве в основата на предложението, което вече е действаща норма, е проучване на Медицинския факултет на Университета в Ямагата.
Проучването
В основата на проучването е желанието на учените да разберат има ли връзка между смеха и здравето. В продължение на пет години изследователите от Медицинския факултет проследяват здравословното състояние на над 17 000 жени и мъже от Ямагата на възраст над 40 години.
Когато тези хора отиват на редовните годишни прегледи, те биват помолени да попълнят кратък въпросник, свързан с ежедневието им, навиците и склонността им да се смеят.
Следващият етап е обработката на данните. Изследователите изготвят таблици за честотата на смеха на доброволците. Разделят ги на няколко групи, например, хора, които се смеят само веднъж на ден, повече от веднъж седмично, само веднъж месечно.
>>>Използвайте 7 начина за прилагане на смехотерапия
Сравняват получената информация за смеха с това колко от всички 17 000 жени и мъже страдат от сърдечносъдови заболявания и с възможните причини за смъртта им. В периода когато се осъществява проучването има 257 смъртни случая. Хората със сърдечносъдови проблеми са 138.
Основният извод на екипа е, че за хората, които се смеят най-малко съществува много по-голям риск от смърт и сърдечносъдови заболявания.
Откриват, че жените и мъжете, които се смеят всеки ден са много по-здрави, а рискът от ранна смърт при тях е изключително нисък.
Изследването на екипа от Университета в Ямагата не е първото, посветено на връзката между смеха и здравето. През 2023 г. техни колеги от Токийския университет показват, че смехът намалява сериозно риска от инсулт. При хората, които никога не се смеят, рискът от инсулт се увеличава с 60%, а при тези, които го правят само между един и четири пъти седмично рискът е 12%.
>>>Извънклетъчният матрикс дава отговори за инфаркти и инсулти
Множество проучвания по темата показват още, че смехът помага и за намаляване на тревожността и депресията и дори е в състояние да понижи кръвното налягане.
Изследователите от Медицинския факултет на Университета в Ямагата припомнят, че смехът е и физическо преживяване, което мобилизира 400 мускула в областта на лицето, гърба и корема. Това позволява извършването на вътрешен масаж. Смехът ни отпуска. Благодарение на него хилядите мисли, които занимават човек, се стопяват за няколко секунди. Една минута смях, казват учените, е равна на 45 минути релаксация. Не по-малко значимо е, че той води до положителни психологически нагласи и повишава нивата на доверие, откритост и дори компетентност.
Продукти свързани с НОВИНАТА
ФЛАМИНГО ЗА ОБЯД - ЛЮБОМИР НИКОЛОВ - СИЕЛА
КАК ДА ОЦЕЛЕЕШ В БЪЛГАРИЯ - Ф. ЗУБЕРСКИ, В. ИВАНОВ, Д. ЙОРДАНОВ - СИЕЛА
НАН 1 ОПТИПРО 800 г НЕСТЛЕ
КАК ДА ЗАСИЛИМ ИМУНИТЕТА СИ. КАК ДА ПОБЕДИМ ИНФЕКЦИИТЕ БЕЗ АНТИБИОТИЦИ - д-р МАРИЯН ИВАНОВ И д-р ИВАН ЕНЕВ
ДРЕВНИТЕ ЛЕКОВЕ - ДЖОШ АКС - ХЕРМЕС
СЕНЗАЦИОННАТА АНТИРАКОВА ДИЕТА НА Д-Р ВУЛФ ЛАСКИН - Д-Р НИКОЛАЙ-КОЛЕВ
НОВИНАТА е свързана към
- И билките имат странични ефекти
- Уголемената езична сливица е локално състояние и не води до увреждане на далечни органи
- Норман Казънс - първият, превърнал смехотерапията в наука
- Методи за лечение на анорексия
- Диета с ниско съдържание на мазнини
- Как да запазим здрави нервите си
- Лечебен ефект на алкохолните напитки
- Съставките на най-купуваните от супермаркета храни са опасни за здравето
- Гласът издава проблемите на тялото
- ДКЦ 21 - София ЕООД, гр. София
Коментари към Наредба насърчава японците от Ямагата да се смеят за здраве