Разходите за психиатрична помощ в България са крайно недостатъчни

Разходите за психиатрична помощ в България са крайно недостатъчни – едва 2 процента от общите разходи за здравеопазване, съобщи директорът на Националния център за обществено здраве и анализи доц. Христо Хинков по време на обсъждането на Националната програма за психично здраве 2017–2023 г.
В националната среща взеха участие експерти от областта на психичното здраве, администратори на психично-здравни програми и услуги и НПО.
Доц. Хинков заяви още, че ниското финансиране, липсата на защитени домове и дневни центрове, високата степен на психиатрична стигма, липсата на цялостна политика в областта, дискриминиращото законодателство са само част от проблемите, които трябва да бъдат разрешени.
Статистическите данни показват, че през 2015 г. са осъществени 52 845 хоспитализации, което е 2,3% от общия брой на хоспитализациите в страната. Най-много са пациентите между 18 и 65 години – 44 497, следва възрастовата група до 18 г. – 2 672 , и пациентите над 65 г. – 5 676.
40 процента от хоспитализираните пациенти са болни от шизофрения и шизотипно разстройство, следват пациентите с афективни психози, тревожни разстройства и синдром на алкохолна зависимост.
Първичните хоспитализации са най-малко при болните с афективни психози (10%), следвани от шизофрения (12,6%), и от пациентите с депресивни разстройства (18%).
От Националния център за обществено здраве и анализи констатираха още, че мрежата от психично-здравни услуги не отразява реалните нужди на населението от психиатрична помощ и не предоставя възможности за комплексно лечение.
Снимка: gramophon.com
Коментари към Разходите за психиатрична помощ в България са крайно недостатъчни