Настояват за участие на гражданското общество в Националния съвет по наркотични вещества

Инициатива е на четиринадесет неправителствени организации, сред които фондациите „Инициатива за здраве“ и „Панацея“, движение „Промена“, сдруженията „Отвори очи“ и „Доза обич“, Каритас, Фондът за превенция на престъпността и други.
Предложението, което те внесоха до здравното министерство и Националния съвет по наркотичните вещества (НСНВ) е изготвено след осъществено проучване и публична дискусия с представители на гражданското общество за участието им в политиката по отношение на наркотиците в България.
Основната цел е да бъдат осъществени нормативни промени, които реално ще дадат възможност на структурите на гражданското общество да се включат в работата на НСНВ.
Съветът е орган към МС и основата му задача е да провежда държавната политика, насочена срещу злоупотребата с наркотици и наркотрафика, а в състава му влизат предимно членове на администрацията. Законът позволява в заседанията му да вземат участие представители на неправителствени организации, здравни заведения и други, но това почти не става. И тъй като заседанията му са закрити липсва информация за работата, темите, решенията или за проведените дискусии. Това пречи за взаимодействието между него и всички останали, включително гилдията на професионалистите и законодателната власт.
Организациите, внесли предложението, смятат, че това не помага националната политика за борбата срещу злоупотребата с наркотици да бъде ефективна.
През март две от организациите – „Инициатива за здраве“ и „Промена“ осъществяват проучване сред НПО, които работят в областта именно на наркотиците, за взаимодействието им с НСНВ и за това има ли нужда участието на обществото в работата му да бъде по-сериозно. От 27 организации 20 участват, отговаряйки на въпросите. Анализът на резултатите показва, че повечето от тях не са в състояние да посочат конкретно решение на Съвета и никога не са си взаимодействали с него. Всички са категорични обаче, че няма да спрат усилията си за постигане на конструктивен диалог. Проучването е част от международна инициатива за повишаване на гражданското участие по проблемите, свързани с наркотиците в страните от евросъюза.
Предложенията са за два варианта на промени, които ще позволят на НПО, лечебни заведения и други организации да участват в работата на Съвета.
Редактор: Гергана Караилиева
Източник: initiativeforhealth.org
Снимка: motiivilehti.fi
Коментари към Настояват за участие на гражданското общество в Националния съвет по наркотични вещества