Национално проучване показа, че всеки четвърти медик в България страда от хипертония
Национално проучване, поръчано от БЛС и осъществено от социологическата агенция „Тренд“ показва, че всеки четвърти медик в страната страда от хипертония, а половината от лекарите са били жертви на агресия, докато са на работа.
„Здравни проблеми сред работещото население и лекарското съсловие“ е името на изследването. В него участват малко над хиляда медици и 1207 души, които работят в сфери, различни от здравеопазването.
Подобно проучване не е правено у нас от десетилетия, казват от съсловната организация на лекарите. Представителното изследване е реализирано в периода от 29 май до 14 юни 2020-а сред лекарите, а за времето от 29 юни до 6 юли за работещите в други сфери.
26% от лекарите страдат от хипертония, от която се оплакват 15% от участвалите в проучването представители на други професии. При медиците е по-голям и броят на мъжете и жените с хронични заболявания. Ако при тях 11% страдат от подобни болести, то в другата група те са едва 2%.
Анализът на данните показва, че и в двете групи заболеваемостта е свързана с възрастта на хората, поясняват от „Тренд“.
Определено няма изненади при отговора на въпроса дали лекарите изпитват психическо изтощение от работата си. За 47% от представителите на медицинското съсловие отговорът е категорично да. В същото време, при хората с други професии този процент е по-нисък и е 36%. Лекарите на възраст от 40 до 60 са подложени на най-голямо психическо изтощение, показва още анализът на събраните данни.
Тревога буди и събраната информация по отношение на агресията. 48% от лекарите са били жертва на вербална агресия по време на работа, а 7% казват, че са изпитали и физическа. Представителите на други професии са много по-малко потърпевши. От тях 17% са се срещали с вербалната агресия и 3% с физическата.
Друг от въпросите, на който отговарят участниците в проучването, е свързан с продължителността на работната седмица. Над 60 часа седмично работят медиците и най-вече групата специалисти между 40 и 60 години. Анализът показва, че това е шест пъти повече в сравнение с представителите на другите професии.
На въпроса дали стресът на работното място оказва влияние върху здравословното състояние и води до негативни последици 54% от медиците отговарят положително, същия отговор дават и 45% от работещите в други сфери.
blsbg.com
- Лекарският съюз ще създаде специална платформа за допитване до съсловието по важни теми
- БЛС: Само нашият регистър гарантира, че онлайн консултациите се извършват от лекари
- Постоянният комитет на европейските лекари с призив за защита на българските медици
- Над 500 български лекари са заминали зад граница само за 2015 година
НОВИНАТА е свързана към
- История на Български лекарски съюз
- Български лекарски съюз
- Лекарският съюз ще създаде специална платформа за допитване до съсловието по важни теми
- БЛС: Само нашият регистър гарантира, че онлайн консултациите се извършват от лекари
- Постоянният комитет на европейските лекари с призив за защита на българските медици
- Решено е: Няма да намаляват цените на клиничните пътеки
- Българският лекарски съюз избира нов шеф през май
- Българският лекарски съюз иска 3 милиарда за здраве
- Над 500 български лекари са заминали зад граница само за 2015 година
- БЛС иска повишение на здравните вноски с 1%
Коментари към Национално проучване показа, че всеки четвърти медик в България страда от хипертония