На 10 октомври отбелязваме Световния ден на психичното здраве
На 10 октомври се отбелязва Световният ден на психичното здраве. Денят се чества от 1992 г. насам и стартира като годишна проява на Световната федерация за психично здраве. Тази година се акцентира на темата: „Психичното здраве на работното място“.
Според последни данни 1/3 от хората са преживяли психично разстройство през живота си, като при 14 на сто то се е проявило значително в по-сериозна фаза.
Европейско проучване от 2011 година посочва, че 55% от хората с психичноздравни проблеми не успяват да се върнат на работа, въпреки старанието, което полагат. От тези, които успеят да се върната на работното място, 68% заемат по-ниска позиция с по-ниско заплащане.
Стресът на работното място е личен и фирмен проблем, който нараства в световен мащаб. Възможни причини за възникване му са нарушеното съответствие между възможностите и компетентността на личността и неговите трудови задължения, конфликти на работното място, липсата на контрол върху работата и личния живот, социално-икономически фактори, генетична предразположеност. Според националното законодателство и Рамковата директива на ЕС по здраве и безопасност стресът и неговите последици са предотвратими и могат да се отрегулират. За целта обаче дейността е двупосочна от работещия и неговия работодател в съгласие с лични и общи интереси.
Данните на Световната здравна организация посочват, че над 450 милиона души по цял свят имат психични разстройства. В България около 11,4% от населението страда от тревожни разстройства като афективни състояние и депресия, а 3,3% злоупотребяват с алкохол и упойващи вещества. Според статистиката по-често боледуват представителите на нежния пол, но и те са по-склонни да потърсят професионална помощ. Най-висок риск при заболелите от тежка депресия се отличава възрастовата група между 20 и 34 години. Почити всеки десети човек страда от безсъние, а около 5% от младите хора до 18 години са с нарушено внимание и хиперактивност. Близо 30% от по-възрастните представители на населението се характеризират с деменция.
През последните години се характеризира обща тенденция, според която все по-рядко хората с подобни проблеми търся помощ от лекар или специалист. Медиците обаче препоръчват навременни консултации и профилактики за облекчаване и намаляване на симптомите на стрес в ежедневието и на работното място.
По статията работи: Велина Неделчева
Снимка: Pinterest
Продукти свързани с НОВИНАТА
ЗДРАВЕ, СИЛА И ЖИВОТ (ЛУКС) - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
СКРИТИЯТ АЗ - КАРЛ ГУСТАВ ЮНГ - ХЕРМЕС
ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС
ДА ВИЖДАШ НЕВИДИМОТО - ДЖЕЙМС КОУТС - ШАМБАЛА
СУОНСЪН ЕКСТРАКТ ОТ КОРЕН НА ВАЛЕРИАНА - СТАНДАРТИЗИРАН капсули * 120 SWH069
ДЖО ЕНД ДЖО РУВАМИЛС СТОП НА СТРАХА сироп 200 мл
НовНОВИНАТА е свързана към
- И билките имат странични ефекти
- Подобряване на психичното здраве: добавки и хранене
- д-р Ивелина Генова Сталева
- Уголемената езична сливица е локално състояние и не води до увреждане на далечни органи
- Методи за лечение на анорексия
- д-р Валентина Иванова Ангелова
- д-р Деян Стоянов Стоянов
- д-р Антонина Йорданова Калчева
- д-р Иванка Михайлова Христева
- д-р Георги Димитров Димитров
Коментари към На 10 октомври отбелязваме Световния ден на психичното здраве