Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Необходима ли е ежегодна ваксина срещу коронавирус - отговарят учените

Необходима ли е ежегодна ваксина срещу коронавирус - отговарят учените

от 17 юни 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Необходима ли е ежегодна ваксина срещу коронавирус - отговарят учените - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

С нарастването на броя ваксинирани срещу COVID-19 учени, имунолози и инфекционисти започнаха да си задават други два много важни въпроса: Колко време ще ни предпазват ваксините и дали ще се наложи да си поставяме нова ваксина всяка година.

Новите и по-лесно преносими варианти на коронавируса се оказват сериозна заплаха, тъй като успяват да заобиколят защитните бариери на организма, а това може да доведе до нов ръст на заразените. Според скептиците дори до затваряне на градове и налагане на карантина.

Д-р Грег Поланд, ръководител на изследователския екип по ваксините към клиника „Mayo“ в Рочестър, напомня, че човешкият имунитет неминуемо започва да отслабва малко след поставянето на ваксината или след преболедувана инфекция. Въпросът е дали защитните сили, изградени срещу коронавируса, отслабват също толкова бързо, колкото например след настинка или грип, или пък много бавно, както след шарка и коклюш.

Броят на антителата намалява независимо от вида на ваксината

Поланд допълва, че нивата на антитела спадат във времето и това се отнася за всяка поставена ваксина. Коронавирусната инфекция е ново, непознато за всички до момента, явление и е нормално дори учените да не могат да отговорят на въпроси, свързани с имунитета, който се изгражда след ваксинация срещу COVID-19. Тепърва предстои да се търсят отговорите.

Имунитетът срещу сезонните коронавируси като обикновената настинка например отслабва много бързо. Това е и причината да се разболяваме често.

Резултатите от изследванията разкриват, че ваксините отключват силен имунен отговор и дори след като броят антитела започне да намалява, те продължават да осигуряват сериозна защита.

Ново проучване сочи, че от общо 3900 здравни работници, тествани всяка седмица за коронавирусна инфекция, 5% са с положителен резултат за периода декември – април. От 204-те участници, които са проявили симптоми, само 16 са били напълно ваксинирани срещу COVID-19. Поланд пояснява, че това са едва 0,3% заразени сред напълно имунизираните. „В такъв случай, дори ако някой от тях се разболее от COVID-19, вирусният му товар ще е с 40%-50% по-нисък, а вероятността да прояви симптоми като треска например – 60% по-малка. Най-лошият сценарий е да му се наложи да се лекува у дома, но и тогава възстановяването ще бъде много по-бързо, а лечението с 2 дни по-кратко, отколкото при неваксинирания.“

Ваксините срещу коронавирус предпазват ефективно срещу тежко протичане на инфекцията

Д-р Пол Офит, директор на ваксинационния център към педиатричната болница във Филаделфия и консултант към Американската агенция за контрол на храните и лекарствата, споделя: „Целта на ваксината срещу коронавирус е да не се налага хоспитализация, настаняване в интензивно отделение и да не се стига до фатален край.“

Според Поланд и Офит ваксините са достатъчно ефективни и едва ли скоро ще бъде необходимо да се извърши реимунизация за подсилване на имунитета.

„Дори новите и по-заразни варианти като индийския „Делта“ не водят до тежко протичане на заболяването при хората, които вече са се ваксинирали с всички дози“, твърди Поланд.

Поланд: „Вярвам, че ваксината срещу COVID-19 ще предпазва поне няколко години“

Експертът вярва, че действието на ваксините ще продължи години, именно защото предпазват от развитие на опасни симптоми. Възможно е да се появят хрема и други безобидни оплаквания, но е много малко вероятно заболелият да има нужда от спешна медицинска помощ.

Офит припомня, че носенето на предпазна маска след поставянето на ваксина не бива да се пренебрегва, защото вирусът навлиза в тялото през носа и устата. Дори там той има способността да се размножава и може да предизвика някои неприятни усещания, преди имунната система да се активира.

Фактори, които определят нуждата от реимунизация

Екипите, ангажирани да следят ръста на хоспитализирани пациенти с COVID-19, отчитат два основни фактора, от които смятат, че зависи поставянето на допълнителни ваксини – имунната система на човека и развитието на новите коронавирусни варианти.

Имунитетът е отслабен при пушачи, диабетици, хора със затлъстяване и в напреднала възраст. Ако се окаже, че те по-често постъпват в болница, е възможно да се наложи реимунизация.

Експертите са на мнение, че младото население със здрава имунна система ще е защитено в продължение на години и няма да има нужда от друга ваксина след време.

Всички учени обаче са единодушни, че „е твърде рано е да се вземе категорично решение относно необходимостта от реимунизация.“

Д-р Диал Хюлет, който е медицински директор на направление „Контрол на заболяванията“ към здравния департамент на Уестчестър, също смята, че една трайна тенденция на увеличаване броя хоспитализирани пациенти с поставена ваксина би била показателна за нуждата от поставяне на следваща ваксина.

Преди време държавният експерт по инфекциозни болести д-р Антъни Фаучи сподели, че защитата няма да бъде доживотна. Наскоро той заяви „Склонен съм да смятам, че в един момент ще ни се наложи да си поставим нова ваксина, но кога точно е въпрос на изчисления и наблюдения.“

Днес най-големият страх на всички е, че може да се появи нов вариант. Вариант, който е достатъчно различен от добре познатия и съответно срещу него нямаме защита, но същевременно не толкова различен, че тялото ни да го разпознае като заплаха и да започне да се бори срещу него.

Ваксинационната кампания срещу COVID-19 в САЩ

Според учените имунитетът, изграден след поставена ваксина срещу коронавирус, ще трае години.

По последни данни от Центровете за превенция и контрол на заболяванията ваксинираните в САЩ над 12-годишна възраст са малко повече от 50%.

Президентът Джо Байдън постави за цел 70% ваксинирани с поне една доза до 4 юли. За съжаление, напоследък темповете на ваксинация се забавиха и към момента получилите доза срещу коронавируса са по-малко от 600 000 на ден.

Поланд се надява забавянето да бъде наваксано, за да се предотвратят сериозни последици от разпространението на индийския вариант „Делта“.

Той изчислява, че ако се ваксинират поне 50% от населението, ще бъдат избегнати нови 6 милиона случая на коронавирусна инфекция. Експертът добавя: „Това е много важно, защото, ако вирусът не може да заразява, той не може да се размножава. Ако не може да се размножава, не може и да мутира.“

Има вероятност ваксината срещу COVID-19 да се поставя на определени интервали от време, ако бъде решено тя да е част от ежегодната противогрипна ваксина. Според учените би било разумно в един препарат да се обединят компонентите, които предпазват от сезонен грип и коронавирус, защото дори и ваксинираният да е изградил силна защита срещу болестта, допълнителна стимулация на имунната му система не би била излишна. 

Източник:

Will people really need a yearly COVID booster vaccine?: https://medicalxpress.com/news/2021-06-people-yearly-covid-booster-vaccine.html

Още по темата:
  • Защо ваксините срещу COVID-19 осигуряват по-силен имунитет от естественото излагане на вируса Защо ваксините срещу COVID-19 осигуряват по-силен имунитет от естественото излагане на вируса
  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв. Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Няма причина пациентите с ревматични заболявания да не се ваксинират срещу COVID-19 Няма причина пациентите с ревматични заболявания да не се ваксинират срещу COVID-19
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

ГРАСБЕРГ ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА капсули 400 мкг * 60
18.50лв.

ГРАСБЕРГ ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА капсули 400 мкг * 60

НОРМАЦЕЛ ПРОТЕКТ капсули * 60
33.30лв.

НОРМАЦЕЛ ПРОТЕКТ капсули * 60

ОСТРОВИТ ЦИНК ПИКОЛИНАТ таблетки 15 мг * 90
19.95лв.

ОСТРОВИТ ЦИНК ПИКОЛИНАТ таблетки 15 мг * 90

СОЛГАР ВИТАМИН C + ШИПКИ таблетки 1500 мг * 90
69.30лв.

СОЛГАР ВИТАМИН C + ШИПКИ таблетки 1500 мг * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл
40.90лв.

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

САМБУКУС капки 30 мл NATURE'S WAY
35.40лв. 30.09лв.

САМБУКУС капки 30 мл NATURE'S WAY

ПРОМО

Коментари към Необходима ли е ежегодна ваксина срещу коронавирус - отговарят учените

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Необходима ли е ежегодна ваксина срещу коронавирус - отговарят учените
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 15:48
    Коментирайте "Необходима ли е ежегодна ваксина срещу коронавирус - отговарят учените"

НОВИНАТА е свързана към

  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Диета №15 - общовъзстановяваща
  • Няма причина пациентите с ревматични заболявания да не се ваксинират срещу COVID-19
  • Ранилист, Лечебен ранилист, Хайдушка билка, Рошовина, Червен вятър, Бетоника
  • Мастоцити
  • Клек
  • Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
  • Мукозо-асоциирана лимфоидна тъкан
  • Имуноглобулин А (IgА)
  • Как сексът променя жената?
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 67 дни, 2 часа и 11 мин.

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 29 юни, 2024 година - София

преди 380 дни, 7 часа и 24 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 3 часа и 49 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 23 часа и 59 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 16 часа и 40 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 23 часа и 32 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗА СИГУРНОСТТА - ИКОЛАЙ СЛАТИНСКИ - СИЕЛА

ЛЮДОВИКО - ИМПЕРАТОРЪТ НА БЪЛГАРИЯ - ПЕТЪР НИКОЛОВ-ЗИКОВ - СИЕЛА

НОЩНА СМЯНА - АЛЕКС ФИНЛИ - СИЕЛА

СОЛПАДЕИН разтворими таблетки * 24

ЛЮКСЕОЛ СУХО МАСЛО ЗА КОСА И ТЯЛО 100 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50

РУПАФИН таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:45:22

МИЛГАММА N капсули * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:45:06

ПРЕСТАРИУМ таблетки 5 мг * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:44:45
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival