Нови възможности на ДНК-тест при скрининг на рак на дебелото черво

Нови възможности на ДНК-тест при скрининг на рак на дебелото черво, установиха учени от Университета в Индиана, САЩ.
Чувствителността на новия метод е над 92%.
До сега най-разпространен неинвазивен метод за скрининг на рак на дебелото черво е бил този, който се е основавал на определянето на хематин чрез изследване на окултна кръв. Въпреки че този метод е прост и икономичен като приложение, той има изключително ниска специфичност.
Твърде е възможно да даде и фалшиви положителни резултати при изследването, ако в продължение на три дни преди него се консумират - месо, черен дроб, ябълки, спанак или се приемат желязо-съдържащи лекарства.
Подобен фалшив положителен резултат тестът може да покаже и при кървене на носа и венците, при стомашна язва, дуоденална язва и т.н. Резултатите биха могли да бъдат и обратно - фалшиво отрицателни при променливо кървене от злокачествено заболяване.
Затова учените решават да разработят новия по-точен метод за скрининг. Чрез него точността на получените резултати е много по-голяма в сравнение с преди. Постепенно тестът за окултни кръвоизливи се заменя с имунологични изследвания.
При това новият имунохимичен тест е по-удобен за използване, тъй като за него не се изисква спазването на определена диета от пациента при изследването, а и се взимат по-малко проби за анализ.
Новият метод се характеризира с висока чувствителност и специфичност при идентифицирането на променена ДНК в проби от изпражнения.
Резултатите от проучването са публикувани на 19-ти март 2014 година в медицинското списание "The New England Journal".
Данните показват, че с новия ДНК-тест могат да се установят повече случаи на рак на дебелото черво, отколкото с помощта на фекален имунохимично тест.
Ръководителят на изследователския екип проф. Томас Ампърл от Училището за обществено здраве в Университета в Индиана, подчертава обаче, че всяко увеличение на чувствителността на метода за скрининг неизбежно води до намаляване на неговата специфичност. Затова учените се опитват да стигнат до оптималното съотношение.
Според професорът новият ДНК-тест дава изключителната възможност за по-често ранно откриване на наличието на злокачествен тумор и взимането на мерки, още когато са неговите лечими етапи.
С новия скрининг, чрез ДНК-теста, са били изследвани 9989 души, на възраст между 50 и 84, които са нямали симптоми за тумор предварително. При резултатите новият тест показал чувствителност 92,3 - 93,3 % и специфичност - 86,6 - 89,8 %.
НОВИНАТА е свързана към
- CA 19-9 туморен маркер
- Черимоя
- Компютърно-томографска колонография (Виртуална колоноскопия)
- Лечение при рак на дебелото черво (колоректален карцином)
- Във ВМА прилагат нов метод при отстраняване на тумори на дебелото черво
- Кръвен тест открива с висока точност рак на дебелото черво
- Вещество в нара помага на имунните клетки да се борят с рака
- Чревните бактерии могат да бъдат показател за риска от рак на дебелото черво
- Британец се излекува от рак на дебелото черво с масло от канабис
- Биомаркер прогнозира ползата от химиотерапия при рак на дебелото черво
Коментари към Нови възможности на ДНК-тест при скрининг на рак на дебелото черво
МимиИ
къде в България се прави този тест :) ?
Обърнете се към гастроентеролог за повече информация. Тук може да прочетете повече за генетичните изследвания при рак на дебелото черво: Генетични изследвания при рак на дебелото черво
къде в България се прави този тест :) ?