Чревните бактерии могат да бъдат показател за риска от рак на дебелото черво
Проучване, публикувано на 17 септември 2021 г. в списанието „Cell Host & Microbe“, съобщава, че повишеното присъствие на определени бактерии в чревния микробиом увеличава вероятността от развитие на рак на дебелото черво.
„Нарастващата честота на колоректален рак в световен мащаб е основна здравна грижа, но малко се знае за състава и ролята на чревната микробиота, свързана с преканцерозни полипи.“, се посочва в проучването.
Повишеното количество на Bacteroides fragilis предизвиква възпаление
В своето изследване Уилям ДеПаоло, доцент в Медицинския факултет на Университета във Вашингтон, проследява 40 пациенти, които са били подложени на рутинна колоноскопия. Освен това на доброволците са извършени биопсии, които имат за цел сравняване на количествата на бактериите при участниците с и без полипи в дебелото черво. Пациентите, от които 60% са жени, са на възраст между 50 и 75 години.
Изследователският екип на ДеПаоло установява, че обикновена бактерия, наречена Bacteroides fragilis, е с повишено присъствие в лигавичните биопсии на пациентите с полипи. Проучването също открива различни признаци, които отличават пациентите с израстъци на дебелото черво от тези без, и установява връзка между количеството на B. fragilis в пробите и възпалението на малки полипи.
След по-обстойно наблюдение изследователите установяват, че B. Fragilis предизвиква възпаление* при пациенти с полипи в сравнение с тези без израстъци на дебелото черво.
„Цялата идея е, че повечето хора виждат колоректален рак в напреднал стадий и го свързват с микробиома, но е трудно да се определи дали състава на чревната микробиота се е променил и кога се е случило това.“, коментира ДеПаоло. „Така че ние решихме да разгледаме болестта в по-ранен етап и да проучим кога микробиомът може да доведе до развитие на рак на дебелото черво.“
Според изследователите голяма част от хората смятат, че промени в състава на чревната микробиота са причината за развитие на колоректален рак.
„Нашите данни предполагат, че за да оцелеят в среда, в която настъпват метаболитни и възпалителни промени, здравите черва и свързаните с тях бактерии могат да се адаптират по такъв начин, че да допринесат за възпалението, а не да го потиснат.“, обяснява ДеПаоло.
Необходимост от разработване на нови скрининги
Само 5% от полипите в дебелото черво всъщност се оказват преканцерозни. Повечето от тях се развиват многократно на едни и същи места, което според изследователите е предпоставка за разработването на нови скрининги за рак на дебелото черво, които да търсят ключови бактерии, обитаващи червата, и измерват количеството на B. Fragilis преди развитието на ракови полипи.
Колоректалният рак е тритият най-често срещан рак в Съединените щати, като неговата честота постоянна нараства сред по-младото население. Разработването на скрининг за тестване на чревните микроби, преди да се появи полип, може да се окаже ключов фактор за намаляване на тези нива, категоричен е ДеПаоло.
Следващата стъпка пред изследователите е да се разшири проучването до 200 пациенти, за да се определи дали фекална проба може да се използва като заместител на биопсията на чревната лигавица.
*DePaolo R., William et al. Genomic and functional characterization of a mucosal symbiont involved in early-stage colorectal cancer. Cell Host & Microbe. 17 Sep 2021.
Gut bacteria might be an indicator of colon cancer risk: https://medicalxpress.com/news/2021-09-gut-bacteria-indicator-colon-cancer
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЯБЪЛКОВИ ПОЛИФЕНОЛИ капсули * 30 VIRIDIAN
РЕНЮБИОМ АСПЕРГИЛУС капсули * 30
НовРЕНЮБИОМ АКЕРМАНСИЯ капсули * 30
НовРЕНЮБИОМ БУТИРИКУМ капсули * 30
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- CA 19-9 туморен маркер
- Кожен микробиом – защо микробите по кожата са важни за нас
- Компютърно-томографска колонография (Виртуална колоноскопия)
- Черимоя
- Лечение при рак на дебелото черво (колоректален карцином)
- Във ВМА прилагат нов метод при отстраняване на тумори на дебелото черво
- Евтино лекарство против малария помага в битката с рака на дебелото черво
- Вещество в нара помага на имунните клетки да се борят с рака
- Промени в микрофлората водят до развитието на невродегенеративни заболявания
- Руският писател Солженицин успява да се излекува от рак на дебелото черво със супа
Коментари към Чревните бактерии могат да бъдат показател за риска от рак на дебелото черво