Мобилното приложение "MyCovid Passport" ще помага на хората да се запознаят с рисковете от COVID-19
Екип на Медицинския университет в Чикаго и стартъп компанията за технологични нововъведения в здравеопазването „PreeMe+You“ разработиха мобилно приложение, насочено както към хората, които искат да се предпазят от коронавирус, така и към онези, които се лекуват.
5 показателя ще дават информация за състоянието на потребителя
Приложението се казва „MyCovid Passport“. То е полезно за заразените с коронавирус и хората, които биха искали да съхранят социалните си контакти, без да рискуват здравето си. Благодарение на него те могат да научат какъв е собственият им и този на другите здравен статус по 5 показателя: дишане, температура, умора или диария, контакт със заболели от COVID-19 и психично здраве. Потребителите имат възможност да проследят симптомите, посочени от експерти по коронавируса въз основа на най-добрите практики, и да получават актуална информация по здравни въпроси.
След като отговорят на няколко въпроса, свързани с показателите по-горе, ползващите приложението ще получат определен цветови маркер – от червен до син, в зависимост от тежестта на симптомите. След това те могат да споделят информацията със своите приятели, роднини и личен лекар.
„MyCovid Passport“ е разработено от Брий Андрюс, доктор по медицина и неонатолог в педиатричната болница към университета в Чикаго, и медицинския антрополог Яайя Рен, която по-рано създаде приложението „PreeMe+You“, за да помогне на родителите на недоносени бебета да следят развитието им, докато са в неонатологичното отделение. Двете получиха съдействие от Стефан Шранц, доктор по медицина, който специализира инфекциозни болести.
Брий Андрюс смята, че щом са намерили начин да улеснят родителите в проследяването на здравословното състояние на недоносените им бебета, не би било по-трудно да научат хората да следят за симптоми за COVID-19.
Екипът започна работа по новото приложение в началото на март, когато в някои щати обявиха извънредно положение и забраниха напускането на домовете. Тестове все още не се правеха така масово, а информацията за самото заболяване все още беше противоречива.
Стефан Шранц отъждествява приложението с телефонен разговор между лекар и пациент, като уточнява: „Създадохме съдържание, което да отговаря на въпросите на хората и да им дава насоки какво да предприемат оттук нататък. Най-важното беше да обмислим всички възможни посоки, които болният би избрал – от първите симптоми до излекуването му.“
Характеристики на приложението „MyCovid Passport“:
Лесна употреба
COVID-19 приложението е много опростено, за да е достъпно до колкото се може повече потребители. Вместо да търсят в различни сайтове дали симптомите им са характерни за коронавирусната инфекция, те могат просто да влязат в него и да получат оценка на състоянието си от много добро, леко влошено до налагащо самоизолиране или хоспитализация.
Опция за споделяне на информацията с близките хора
Приложението „MyCovid Passport“ визуализира симптомите и позволява на хората да споделят графичното изображение със семейството или приятелите, с цел да ги уверят, че са здрави или да ги предупредят, че би било по-разумно да не участват в групови мероприятия за известно време.
Психично здраве
Разработчиците не са забравили да обърнат внимание и на друг важен аспект – психичното здраве и нуждата от добра грижа за себе си. Те напомнят на потребителите, че болестта и социалната изолация биха могли да повлияят негативно на настроението им.
Фокус върху тийнейджърите
Екипът обръща внимание на друга чувствителна група – тийнейджърите, които вероятно най-тежко преживяват социалното дистанциране. „MyCovid Passport“ им предлага подходящ инструмент и обобщаваща здравна информация, които да ги улеснят да спазват правилата за социално взаимодействие по ефективен начин, без намесата на родители или контролни органи.
Яайя Рен подчертава, че най-сложно се оказва съхраняването на личните данни и правото за неприкосновен личен живот на потребителя. Тя обаче изтъква, че данните на потребителите се използват единствено и само за ефективната работа на приложението. Рен и колегите й правят всичко възможно да предложат на хората дигитален инструмент, който да е съобразен с техните права.
Андрюс и Шварц продължават съвместната си работа с Медицинския център за иновации към Чикагския университет. Приложението би помогнало значително за разпространението на достоверна здравна информация, равния достъп на пациентите до нея и премахването на неравенството между тях.
Наскоро екипът получи финансова подкрепа от Института за клинични постижения „Bucksbaum“ към Чикагския университет.
Д-р Андрюс споделя, че целта им е да предложат на семействата още един ефикасен начин за получаване на здравна грижа.
newswise.com, uchicagomedicine.org
Снимка: unsplash.com
Продукти свързани с НОВИНАТА
ДЕТЕКТОР ЗА ХРИПОВЕ ОМРОН WHEEZE SCAN
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!НОВИНАТА е свързана към
- Най-добрите тракер приложения за бягане за Android
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Безопасност или задушаване: Как децата възприемат използването на приложения за проследяване
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
Коментари към Мобилното приложение "MyCovid Passport" ще помага на хората да се запознаят с рисковете от COVID-19