Ново огнище на морбили избухна в Демократична република Конго
Международната независима медицинска хуманитарна организация „Лекари без граница“ съобщава за ново огнище на морбили в Демократична република Конго. В провинциите Северен и Южен Убанги са установени множество тежки случаи на заболяването.
„Лекари без граница“ работи заедно с Министерството на здравеопазването на Конго в тези райони. От декември 2020-а до момента са установени над 4 500 случая, голяма част от които изключително сложни.
Координаторът по спешните ситуации в Конго на белгийския клон на „Лекари без граница“ Антъни Кергосиен обяснява, че най-често става дума за деца под 5 години. Тежките случаи са комбинация от заболяването и недохранване, което налага настаняването на малките пациенти в болница, където да бъдат обгрижени. Тревога буди и фактът, че в тези райони е осъществена имунизация срещу морбили.
Епидемията от морбили в Демократична република Конго
През лятото на 2020 г. Демократична република Конго обяви, че е ликвидирала най-голямото огнище на морбили в света, което отне живота на повече от 7 000 деца. Здравните служители в страната смятат, че жертвите са повече, тъй като много от случаите не се съобщават.
Властта трудно противодейства на епидемията не само заради недостатъчно финансираната здравна система, но и заради постоянно избухващите конфликти особено в източните райони на Конго. Освен с морбили здравните работници водят битки с холера, ебола, бубонна чума, полииомиелит и COVID-19, а това усложнява допълнително тежката ситуация.
На пресконференция в Киншаса през август 2020 г. здравният министър Етени Лонгондо заявява, че в Конго вече няма морбили. Той е категоричен, че са успели да се справят благодарение на мащабната кампания на СЗО и партньорите й за ваксинация. Близо 18 000 000 деца получават ваксина срещу морбили през 2019 г. В началото на 2020-а от СЗО поискаха допълнително 40 000 000 долара, за да бъдат имунизирани децата от 6 до 14 години и да се справят с епидемията от морбили.
В началото на 2021-а се оказва, че очевидно в Конго морбили все още има. Един от отговорите на въпроса защо е в предупреждението на лекарите, че ако усилията са насочени единствено към COVID-19, със сигурност ще бъдем свидетели на много други криза. Като настоящата с морбили.
В сянката на COVID-19
Ситуацията е тежка много преди да избухне пандемията от COVID-19. Проблемите са много и всяко забавяне на решаването им, захранва епидемията от морбили. Сред най-тежките са здравна система, която не само страда от липса на финансиране, но и от липса на медицински работници и болници. Голяма част от населението няма достъп до здравни услуги. Мнозина са принудени да изминават 50, 60 и 100 километра, за да отидат до здравен център. Проблем са още храната, водата, условията на живот и особено избухващите размирици в различни райони на страната.
През май 2020-а от „Лекари без граница“ алармират колко е важно да бъдат взети превантивни мерки срещу COVID-19 особено за медицинските служители, които са твърде малко в този район. Липсата или мудната реакция по отношение на подобни мерки влияе крайно негативно върху други застрашаващи живота ситуации като огнищата от морбили. Всяко забавяне увеличава риска от разрастването на епидемията от морбили и води до смъртта на повече деца. От неправителствената медицинска организация подчертават, че по време на епидемията от ебола са били прекъснати ваксинационните кампании и това е довело до възраждането на морбили. COVID-19 действа по същия начин.
От началото на пандемията от COVID-19 в страната се наблюдава значителен спад както в броя на консултациите, така и в хоспитализациите. Например, хората с ХИВ, потърсили консултация, са с 30% по-малко между януари и май 2020-а в сравнение със същия период на 2019г. С 44% по-малко майки са потърсили консултация или помощ за лечение на децата си. Това крие сериозни заплахи. Докато всички погледи са насочени към коронавирусната инфекция, „Лекари без граница“ водят битка с множество спешни ситуации като морбили и холера, огнище на заболяването е открито в няколко провинции.
Емануел Лампарт от медицинската неправителствена организация заявява, че ако усилията са насочени единствено към COVID-19, ще възникнат други големи кризи. Намаляването на имунизациите, страхът от посещение при лекар, за да не се заразят с новия коронавирус, липсата на достатъчно храна и медикаменти са сред основните причини за разгоряването на поредната здравна криза. Като настоящата епидемия от морбили в страната, която само преди шест месеца обяви, че се е справила със заболяването.
msf-azg.be, francetvinfo.fr, who.int, rfi.fr
НОВИНАТА е свързана към
- Морбили (дребна шарка)
- Джел, Самодивски чемшир, Остролист, Остролистен джел, Илекс
- Дребно обичниче, Демир бозан
- Ваксина морбили паротит рубеола
- Хранене при морбили
- Национална програма за елиминация на морбили и рубеола 2019-2022 г. – същност и цели
- Д-р Велислава Петрова: Вирусът на морбили изтрива имунната памет на организма
- Защо не бива да подценяваме морбили
- Правителството одобри мерки в подкрепа на бежанците от Украйна
- Случаите на морбили в страната вече са 32
Коментари към Ново огнище на морбили избухна в Демократична република Конго