НСОПЛБ не приема мотивите, с които здравното министерство отхвърля предложенията им
Националното сдружение на общопрактикуващите лекари излезе със специално становище днес. Поводът са направените от сдружението предложения в проекта за промяна на наредба №8 за профилактичните прегледи и диспансеризацията.
От гилдията са категорични, че не приемат мотивите, с които Здравното министерство отхвърля предложеното от тях и се аргументират детайлно.
Сдружението продължава да държи за отпадането на предложената промяна, според която при наличието на висок риск, определен като такъв по SCOR системата, консултацията с кардиолог е задължителна. Според тях това е необосновано, удължава, но и прави в пъти по-сложен пътя на хората и не гарантира положителен резултат.
Те не приемат мотивите за отхвърляне от страна на здравното министерство, в които се посочва, че промяната се прави с цел ранна превенция, защото няма ясно изброени дейности на консултацията с кардиолога, който трябва да са различни и да допълват, а не да повтарят работата на общопрактикуващия медик по време на профилактичния преглед. Тези дейности е нужно да са разписани детайлно в наредбата.
Добре е вносителите да посочат как е в останалите европейски страни, смятат медиците, според които само така ще бъде осигурена прозрачност във връзка с новия преглед.
От сдружението не отстъпват и що се отнася до искането им да бъде премахната друга промяна, свързана с идеята на министерството при много висок риск, става дума за над 20 т. по FINDRISK, да се проведе задължителна консултация с ендокринолог. Според тях това е необосновано професионално и ефектът от него ще бъде отрицателен. Медиците настояват за яснота защо се предвижда изследване на гликиран хемоглобин само при хора със скор над 20 т., а не при всички с такъв над 12. Това поставя в неравностойно положение хората, е мнението на НСОПЛБ, откъдето предлагат всички с FINDRISK над 12 т. да бъдат изследвани по време на годишния профилактичен преглед. Такава е практиката и в други държави.
Като необосновано и без полезен ефект за здравето на жените се определя още и предложението на Здравната каса да има задължителна консултация с хирург и гинеколог при „данни от мамографско изследване за висок риск от злокачествено образувание на млечната жлеза“. Според гилдията чрез мамографията се доказва поставена диагноза, но не и риск. Ако има съмнение, личният лекар ще насочи пациента. По този повод предлагат да има финансов ресурс и да се провежда мамография на всички жени над 40 години на всеки две години, а при жените над 50 да е всяка година.
Последното, което общопрактикуващите атакуват, е свързано с начина, по който от МЗ отговарят на предложението им за изследването на ALAT като скрининг за откриване на чернодробно заболяване при всички над 30 години. От ведомството приемат по принцип идеята, а това за медиците означава само едно „не се приема, поне сега“.
В края на текста, изпратен до здравния министър, подуправителя на НЗОК, депутатите от здравната комисия в парламента и медиите днес, от НСДПЛБ потвърждават позицията си, че предлаганите промени, с изключение на тези за гинекологичните прегледи, са необосновани и не водят до реална полза за по-доброто здраве на българите. Категорични са, че не могат да приемат „празни откъм съдържание и без полза за здравето промени, които изразходват време и ресурси в неправилна посока“, като в същото време заявяват своята готовност за публичен дебат по темата.
По статията работи: Гергана Караилиева
Източник: nsoplb.com
Снимка: verywell.com
Коментари към НСОПЛБ не приема мотивите, с които здравното министерство отхвърля предложенията им