Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Обикновен кръвен тест показва резистентност към доцетаксел на пациенти с рак на простатата

Обикновен кръвен тест показва резистентност към доцетаксел на пациенти с рак на простатата

от 17 ное 2021г., обновено на 17 окт 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Обикновен кръвен тест показва резистентност към доцетаксел на пациенти с рак на простатата - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Обикновени кръвни тестове преди и по време на химиотерапия на пациенти с рак на простатата разкриват дали са резистентни или развиват резистентност към лечение с доцетаксел, сочи изследване, представено по време на конференция на Националния институт за изследвания върху рака.

Откритията ще помогнат на лекарите да установят възможно най-рано и без прилагане на инвазивни процедури дали дадена форма на лечение ще даде резултат. Ако се окаже, че не е ефективна, те ще могат своевременно да изберат някой от алтернативните медикаменти – абиратерон или кабазитаксел.

Терапия с доцетаксел

Мъжете с рак на простатата, който вече е метастазирал в други части на тялото и не реагира на терапията за понижаване нивата на хормона андроген, често са подложени на лечение с доцетаксел. Химиотерапията с препарата увеличава значително шансовете им за оцеляване. За съжаление, има малък процент, които се оказват резистентни или с течение на времето развиват резистентност към противораковото лекарство.

Кейтлин Дейвис, студент от института за ракови заболявания „Barts“ към Лондонския университет „Queen Mary“, и нейни колеги решават да проучат дали устойчивостта към доцетаксел може да се открие и дори прогнозира, базирайки се на броя и вида ракови клетки, които са се откъснали от туморното образувание и са навлезли в кръвта. Това са така наречените циркулиращи туморни клетки, или CTC.

Преброяване на циркулиращи туморни клетки (CTC)

Изследователите вземат проби от 56 пациенти в напреднал стадий на рак на простатата, които се лекуват в болница „St Bartholomew“, Лондон. Пробовземането се извършва преди началото на лечението с доцетаксел, след първия и петия курс химиотерапия и в края. Продължителността на изследването е от 6 до 8 месеца. Пробите от един пациент варират от 2 до 4 в зависимост от обстоятелствата, а общият им брой е 205.

Дейвис допълва: „С помощта на пробите успяхме да проследим какви промени настъпват в циркулиращите туморни клетки преди, по време и след лечението.“

Метод на филтрация на кръвта

Експертите използват система за филтриране на кръвта, известна като „Parsortix“, за да открият CTC, които са по-едри от останалите компоненти в кръвта като левкоцитите например. „Parsortix“ позволява улавяне и на различни подвидове циркулиращи туморни клетки.

кръвна проба

Повече циркулиращи туморни клетки – по-голяма резистентност към доцетаксел и по-кратка преживяемост

Вторият етап от изследването представлява сравнение на данните за мъжете, които реагират добре на лечението и тези, които не се повлияват от него, както и за скоростта на прогресиране на заболяването след приключване на терапията. За в бъдеще сравнителният анализ може да послужи при прогнозиране на нейната ефективност и избиране на подходяща алтернатива, ако тя се окаже твърде ниска. Увеличението в броя на циркулиращите туморни клетки (CTC) би означавало слаба реакция спрямо провежданата терапия и необходимост от навременна промяна, изцяло съобразена с пациента.

Резултатите показват, че, ако броят на CTC преди първия курс с доцетаксел надвишава 6 на 7,5 мл кръв, мъжете по-трудно се повлияват от медикамента и по-често се наблюдава рецидив или прогрес в рамките на следващите три месеца. Освен това при тях рискът от смърт в рамките на 18 месеца е много по-голям. При по-малко от 6 CTC на 7,5 мл кръв заболяването прогресира по-рядко през следващите 17 месеца, а преживяемостта достига три години.

Важна роля играе и наличието на повече от един „класически“ подтип туморни клетки (епителни, цитокератинови позитивни или E-CTC). Ако преди началото на лечението с доцетаксел, те са два или повече, то ракът е по-вероятно да прогресира през следващите два месеца, докато при останалите участниците периодът е повече от година. Броят видове циркулиращи туморни клетки помага да се изчисли и преживяемостта на болните. Ако са поне два, тя е едва девет месеца, в сравнение с останалите, за които е 32 месеца. Високият брой CTC в края на химиотерапията означава по-бързо прогресиране на рака и по-голяма вероятност от фатален край. Хората с увеличени циркулиращи туморни клетки без епителни характеристики са 8 пъти по-застрашени от влошаване на състоянието до 6 месеца след края на лечението.

Кейтлин Дейвис пояснява: „Всичко, което научихме за динамиката на CTC и как тя се отразява на прогресирането на болестта и преживяемостта, е от ключово значение за клиничните специалисти. Резултатите от изследването ще ги направят по-гъвкави при избора на подходящо лечение и ще увеличат шансовете на пациентите с рак на простатата да живеят по-дълго.“

Генът KLK2 помага за по-точно прогнозиране резултатите от химиотерапията

Учените откриват, че има друг ген - KLK2, който е много по-ефективен при прогнозиране развитието на раковото заболяване и вероятността от фатален край от използвания до момента златен стандарт – протеинът PSA (простатно-специфичен антиген), кодиран от KLK3 гена.

При пациентите, които не се повлияват от доцетаксел, се наблюдават високи нива на генна експресия на KLK2, които са пряко свързани с по-краткия период преди заболяването да прогресира или преди настъпване на смърт. С други думи, генът KLK2 може да се окаже ефективен инструмент и биомаркер при прогнозиране хода на рака и да помогне при намирането на терапии от ново поколение.

Предимства на ликвидната биопсия

За преброяването на циркулиращите туморни клетки се използва ликвидна биопсия. Тя е минимално инвазивна, безболезнена, евтина (в сравнение със снимките от компютърната томография и ЯМР) и може без проблем да се повтаря, твърдят експертите. Отнема няколко минути, а резултатите са готови в рамките на 2-3 дни. За разлика от нея, при тъканната биопсия понякога се чака до 10 дни.

Дейвис обобщава: „Макар резултатите ни да са многообещаващи, трябва да проведем клинични изпитания върху по-голяма група участници.“

Анализ на гените в циркулиращите туморни клетки

Екипът продължава да търси доказателства за надеждността на CTC като биомаркер при мъже с рак на простатата. Разглеждат се също някои гени в туморните клетки, които може да се окажат причина за устойчивостта към лечение с доцетаксел. Ако бъдат разгадани механизмите и връзките между тях и резистентността, може да се работи в посока откриване на ново по-ефективно лечение.

Хашим Ахмед, директор на Националния институт за изследвания върху рака и професор по урология в „Imperial College“ в Лондон, отбелязва: „Откритията дават големи надежди както на нас лекарите, така и на самите пациенти. Те имат потенциала да променят изцяло клиничната практика при лечение на рак на простатата. Разбира се, първо трябва да бъда потвърдени с още по-задълбочени проучвания. Възможността да се намери тясно насочена терапия, без извършването на инвазивни процедури, каквато е тъканната биопсия, не бива да се изпуска."

Източник:
  • Regular blood tests can identify prostate cancer patients who are resistant to treatment: https://www.news-medical.net/news/20211111/Regular-blood-tests-can-identify-prostate-cancer-patients-who-are-resistant-to-treatment
  • Blood tests predict which prostate cancer patients are resistant to chemotherapy drug: https://www.ncri.org.uk/blood-tests-predict-which-prostate-cancer-patients-develop-chemotherapy-resistance

 

Още по темата:
  • Лечение, използващо ЯМР, е ефективно при рак на простатата Лечение, използващо ЯМР, е ефективно при рак на простатата
  • AI тест увеличава шансовете за успешно лечение на рак на простатата AI тест увеличава шансовете за успешно лечение на рак на простатата
  • Екипът на доц. Еленко Попов от ИСУЛ оперира трима мъже с рак на простатата чрез нискодозовата брахитерапия Екипът на доц. Еленко Попов от ИСУЛ оперира трима мъже с рак на простатата чрез нискодозовата брахитерапия
  • Великолепната дузина подкрепя "Моември България" 2014 Великолепната дузина подкрепя "Моември България" 2014
5.0/5 1 оценка

Коментари към Обикновен кръвен тест показва резистентност към доцетаксел на пациенти с рак на простатата

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Обикновен кръвен тест показва резистентност към доцетаксел на пациенти с рак на простатата
    www.framar.bg 
    на 25 July 2025 в 06:36
    Коментирайте "Обикновен кръвен тест показва резистентност към доцетаксел на пациенти с рак на простатата"

НОВИНАТА е свързана към

  • Д-р Таня Стоянова: Надявам се за нашите деца ракът да бъде лечим също като грипа
  • Рак на простатата
  • Лекува ли витамин В17 рак?
  • Простатектомия
  • Алтернативна медицина след лечение на рак на тестисите
  • Лечение при рак на простатата
  • Лечение, използващо ЯМР, е ефективно при рак на простатата
  • AI тест увеличава шансовете за успешно лечение на рак на простатата
  • Уролозите от ИСУЛ алармират за сериозен ръст на хората с урологични тумори
  • Великолепната дузина подкрепя "Моември България" 2014
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Безплатни консултации на пациенти с чернодробни заболявания, проф. Бюлент Юнал, 30 май, 2024 година

преди 437 дни, 13 часа и 9 мин.

Конвертирайте Ratio към Bau/ml в COVID тест за антитела

преди 1341 дни, 10 часа и 46 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 8 дни, 17 часа и 18 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 13 дни, 20 часа и 40 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 15 дни, 20 часа и 18 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 20 дни, 18 часа и 37 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МАК ДЕЙВИД ШИНА ЗА КИТКА ПРИ НАРАНЯВАНЕ НА КАРПАЛНИЯ ТУНЕЛ модел 454

МАК ДЕЙВИД НАКИТНИК С ЛЕПЕНКА модел 452

МАК ДЕЙВИД ЛАСТИЧЕН НАКИТНИК модел 451

МАК ДЕЙВИД КОЛАН ЗА КРЪСТ модел 493

ГИНЕКСИД ЕМУЛГЕЛ С НЕУТРАЛНО pH 30 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕСТ ЗА ОВУЛАЦИЯ ФОЛИУМ ЛЕНТА * 7

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 24 юли 2025г. в 17:02:52

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Коментар на: plamen от 24 юли 2025г. в 17:01:09

УРОГАРД капсули * 30 НОБЕЛ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 24 юли 2025г. в 16:52:01

ВИТА DHA МАТЕРНА 450 меки перли * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 24 юли 2025г. в 16:48:57

ТЕСТ ЗА ОВУЛАЦИЯ ФОЛИУМ ЛЕНТА * 7

Коментар на: Жана от 24 юли 2025г. в 16:43:42
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival