Общопрактикуващите ще дават направления за PCR тестове

Личните лекари ще имат правото да дават направления за тестване с PCR за COVID-19. Това стана ясно след проведената на 7 октомври 2020-а среща между здравния министър, представители на БЛС, управителя на НЗОК, столични болници и членовете от НОЩ.
Един от важните въпроси, който беше предмет на дискусия и на който се намери решение, е този възможността общопрактикуващите да имат правото да издават направления за PCR тест. От няколко месеца те алармират за проблема и настояват за подобно решение.
Многократно представители на гилдията подчертаваха колко затруднен е достъпът до тестване на имащите симптоми. Освен притеснение, разтакаването между институциите води често и до влошаване на състоянието на пациента. Личните лекари аргументирано обосноваха нуждата да могат те да насочват болните за изследване, което ще съкрати процедурата.
На срещата днес беше решено, че критериите ще бъдат прецизни и строги. Ще ги изготвят представители на съсловната организация на лекарите, здравното министерство, НЗОК и Националното сдружение на общопрактикуващите лекари. А възможността да го направят ще стане реалност след сключването на анекс към Националния рамков договор.
До подписването на анекса направленията за тестове в извънболничната помощ, чието количество ще се увеличи, ще продължават да издават пулмолози, инфекционисти, педиатри и специалистите по УНГ.
Организацията на личните лекари пое ангажимента да подготви алгоритъм за пътя на пациента при общопрактикуващ през есента и зимата. Готовият документ ще бъде съгласуван със здравното министерство и предоставен на лекари, пациенти и неправителствени организации.
Освен важната тема за направленията, която вълнува обществото, на срещата днес бяха водени разговори и по други съществени в настоящата ситуация въпроси. Сред тях затова достатъчно ли са леглата за болните от COVID-19. Подробно бяха анализирани и данните за разпространението на заразата по области и за ефективността и контрола на противоепидемичните мерки.
Здравната система не е заплашена и има готовност и за повече пациенти, не се налага мерките да бъдат по-строги или да се въвеждат допълнителни, обобщи ситуацията главният здравен инспектор. Доц. Ангел Кунчев увери, че се следят стриктно всички показатели на дневна, седмична и двуседмична база и казва, че нямат притеснения за разпространението на COVID-19 в страната.
mh.government.bg
-
Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
-
Защо COVID-19 води по-често до смърт при пациенти с диабет или сърдечно заболяване
-
БЛС: Да си лекар в България е задача на границата на човешките възможности
-
7 август 2020 г.: 297 нови случая на COVID-19 след направени 6433 PCR теста
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Защо COVID-19 води по-често до смърт при пациенти с диабет или сърдечно заболяване
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- ОИСР: Кризата COVID-19 засили неравенството и засегна най-уязвимите в обществото
- Какво би могло да се направи при липсата на специфично лечение и ваксина за Covid-19
- БЛС: Да си лекар в България е задача на границата на човешките възможности
- 31% положителни тестове за COVID-19 и 507 оздравели на 3 ноември 2020-а
- Галъп Интернешънъл: COVID-19 отново поляризира мненията в българското обществото
- Семействата с деца до 14 г., които се обучават дистанционно, също ще получат подкрепа, реши МС
- 04 ноември 2020 г.: Броят на новите случаи на COVID-19 за денонощие надхвърли 4000
Коментари към Общопрактикуващите ще дават направления за PCR тестове