Откриха механизма как нощният труд може да доведе до рак

Сред учените е известно, че работата на смени може да доведе до появата на рак. Рискът значително се увеличава като се наруши естествения ритъм на биологичния часовник. Досега не беше ясно на специалистите какъв е механизмът, който провокира появата на злокачествени клетки при тези обстоятелства.
Но американски учени установили, че работата през нощта пречи на тялото да възстановява увредената ДНК и по този начин се увеличава опасността от мутации. Те направили изследване, при което анализирали урината на 50 души, трудещи се нощем. С тестове търсели веществото 8-хидроксидеоксигуанозин (8-ОН-dG), защото то реагира с ДНК и причинява генни изменения в нея. След това повторили същото проучване, когато хората работели през деня.
Резултатите от тестовете показали, че при служителите, работещи нощем, 80% от веществото 8-ОН-dG по-малко се отделя в урината. Специалистите забелязали, че ниските нива на мелатонин също намаляват способността за възстановяване на ДНК, което пък от своя страна също причинява ниски нива на 8-ОН-dG.
Необходими са още допълнителни и по-подробни тестове за потвърждаване на тези наблюдения и ако се потвърдят, учените смятат, че добавянето на мелатонин ще намалява риска от развиването на рак и канцерогенно увреждане на ДНК при хората, които работят нощно време.
Изследването е публикувано в Occupational & Environmental Medicine, съобщава redmedia.bg.
По статията работи: Ирина Тенева
Снимка: pixabay.com
Коментари към Откриха механизма как нощният труд може да доведе до рак