Учени вече могат да установят чрез кръвен тест как работи биологичния ни часовник
Изследователи създадоха кръвен тест, който открива несъответствието между биологичния ни часовник и действителното време. Разминаването между тях може да причини сериозни здравословни проблеми, тъй като циркадният ритъм, както още се нарича човешкият биологичен часовник, регулира основни функции като съня, глада, имунната система, дори телесната температура. За учените е ясно, че има връзка между нарушеното действие на вътрешния ни часовник и някои заболявания.
Кръвният тест, наречен TimeSignature, използва машинно-учебен алгоритъм, който търси модели на генно изразяване в различни часове на деня. Екип от изследователи от Северозападния университет в САЩ проучили 20 000 гена и открил, че 40 от тях са свързани с различно време. С други думи по-вероятно е те да се включват в определени часове от деня въз основа на биологичния часовник на човека. Например ако организмът „мисли“, че е 6 сутринта, ген А ще се изрази повече от ген В. Ако тялото ни смята, че часът е 8 сутринта, ще се изрази повече ген С, отколкото гени А и В. Тестът научава тези модели и може да открие приблизително какво е времето за организма.
По този начин лекарите могат да дозират медикаменти в точно определени случаи и часове, когато ще има най-голямо въздействие върху човешкото тяло. За да постигнат тази цел, специалистите се нуждаят от още изследвания преди тестът да се прилага клинично.
За да бъде TimeSignature точен, са необходими две кръвни проби в разстояние на от 10 до 12 часа. При предишни тестове за определяне времето на циркадния ритъм се изисквало да се взима кръв на всеки час, което усложнява нещата за пациентите. Уточняването на часовете, в които биологичният ни часовник е най-активен, ще помогне на лекарите да доставят лекарства в моменти, които са пригодени за всеки отделен пациент. „Най-доброто време да вземете медикамент за кръвно налягане или химиотерапия може да се различава от някой друг“, обяснява д-р Филис Зий от Медицинското училище „Файнбърг“ към Северозападния университет.
Нарушенията в биологичния часовник са свързани с различни заболявания като диабет, затлъстяване, астма и сърдечни болести. Тестът би могъл да подобри диагностиката им и да предвиди кой може да се разболее.
Редактор: Ирина Тенева
Източник: livescience.com
Снимка: insurechance.com
Продукти свързани с НОВИНАТА
БИОЛОГИЧЕН АКТИВАТОР ЗА СЕПТИЧНИ ЯМИ 500 г ETAMINE DU LYS
НовБИГДЖИГС СГЛОБЯЕМ ДЪРВЕН ЧАСОВНИК BJ659
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ОБРАЗОВАТЕЛЕН ДЪРВЕН ЧАСОВНИК 14284
БИГДЖИГС ПЯСЪЧЕН ЧАСОВНИК 3 МИНУТИ BJE0004
БИГДЖИГС ПЯСЪЧЕН ЧАСОВНИК 10 МИНУТИ BJE0010
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН ЧАСОВНИК СОРТЕР 18593
НОВИНАТА е свързана към
- Изследване на калпротектин
- Туморни маркери
- Тестове на Ишихара, въведени в употреба през 1917 година
- Тест за наличие на невроза
- Имуноглобулин А (IgA) антиендомизиумни антитела (EMA)
- Първата картина, която виждате, разкрива текущото ви състояние - част 2
- Научен подход в разработката на тестовете за бременност
- Одобриха ХИВ тест за употреба в домашни условия
- Един лесен тест ще покаже дали сте истински интроверт
- Тест изчислява риска от смърт през следващата една година
Коментари към Учени вече могат да установят чрез кръвен тест как работи биологичния ни часовник