От НЗОК предлагат мораториум върху новите лекарства и новите дейности в болниците
Надзорният съвет на НЗОК е гласувал безпрецедентен мораториум, с който се преустановява заплащането на нови лекарства, работата на новооткрити отделения и болници и нови дейности на клиниките.
В управителния орган на Здравната каса влизат представители на работодателите, на държавата, на синдикатите и на пациентски организации. Такъв мораториум се предлага за първи път и той е последица от отменените Национална здравна карта и наредбата за основния пакет дейности, заплащани от НЗОК, съобщава Капитал.
За следващата година се предвижда парите за здравни плащания да се увеличат с 400 млн. лв. и като крайна сума да станат 3,8 млрд. лв. Но Надзорният съвет на касата определи, че тези средства няма да се използват за заплащане на новооткрити болници и отделения и нови медикаменти, както беше досега. С допълнително отпуснатите пари се увеличава заплащането на сега съществуващите дейности и стойността на клиничните пътеки.
Управителят на НЗОК проф. Камен Плочев обяви, че не е съгласен с мораториума върху лекарствата. Предложението на съвета може да бъде изменено от Министерството на здравеопазването, правителството или от Народното събрание.
В България новите лекарства влизат със забавяне и за да бъдат изплатени, трябва да са изпълнени ред условия, като да бъдат одобрени от комисия, цената им да е една от най-ниските и да има отстъпка за Здравната каса. Ако мораториумът бъде задействан, 17 медикамента няма да се поемат от НЗОК, въпреки че са изпълнили всичките условия.
От писмо на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични компании става ясно, че засегнатите от мораториума са следните лекарства:
- Obinutuzumab и Venetoclax – употребяват се за лечение на хронична лимфоцитна левкемия, намаляват риска от прогресия или смърт и дават възможност на пациенти, при които няма голям избор за терапия или не се повлияват от такава.
- Nintedanib и Pirfenidone – използват се за лечение на идиопатична белодробна фиброза. Забавят напредването на болестта и подобряват контрола върху смъртоносното прогресиращо заболяване.
- Blinatumomab – прилага се при остра лимфобластна левкемия. Помага на имунната система на пациенти, които са били на химиотерапия, сама да открие и унищожи злокачествените клетки.
- Tofacitinib – приема се от възрастни болни с умерено тежък до тежък активен ревматоиден артрит с непоносимост към предходно лечение.
- Palbociclib – това е нов клас лекарство, което се използва за лечение на хормонално позитивен/ХЕР-2 негативен метастатичен рак на млечната жлеза. Води до забавяне разпространението на злокачественото заболяване, със странични реакции, които са по-поносими и контролируеми.
- Carfilzomib – прилага се при пациенти с рецидивиращ или рефрактерен мултиплен миелом.
В процес на оценка са Trametinib, Pasireotid LAR, Everolimus, Mepolizumab и Оsimertinib.
За 2017 г. НЗОК ще получи компенсация на разходи за медикаменти от фармацевтичните фирми в размер на 130 млн. лв. През следващата година се предвижда отстъпката да е 160 млн. лв., съобщават от Асоциацията. Според тях тази компенсация се обезсмисля, щом българските пациенти няма да имат достъп до нови лекарствени терапии и то когато имат нужда от тях.
По думите на д-р Николай Болтаджиев, председател на Националното сдружение на частните болници, ограниченията ще са за сметка на по-качественото лечение на хората. Ако мораториумът остане, Здравната каса няма да заплаща за терапия и пациентите ще могат да се възползват от нея, ако те самите си платят. В повечето случаи това е трудно постижимо за хората и така те ще бъдат възпрепятствани да ползват по-щадящи и високотехнологични методи на лечение.
По статията работи: Ирина Тенева
Снимка: patient.bg
- Официално отпадна мораториумът за нови лекарства
- Парламентарните групи са единодушни за отпадането на мораториума върху новите лекарства
- Мораториумът върху нови лекарства и бюджетът на касата бяха приети на второ четене
- Д-р Мирослав Ненков: Мораториумът може би не е най-умната стъпка, но е необходим
Коментари към От НЗОК предлагат мораториум върху новите лекарства и новите дейности в болниците