Мораториумът върху нови лекарства и бюджетът на касата бяха приети на второ четене
Предложението на Надзорния съвет на НЗОК за забрана за плащане на нови лекарства, дейности и терапии през следващата година и проектозакона за бюджета на касата за 2018 година бяха приети на второ четене от мнозинството в Народното събрание.
Мораториумът засяга 15 лекарства срещу онкохематологични, онкологични и ревматологични лекарства от ново поколение, които се предписват като втора и трета терапия след неуспешно традиционно лечение.
Доскоро той бе подкрепен единствено от финансовия министър Владислав Горанов и настоящия здравен министър Кирил Ананиев. Счита се, че с приемането му ГЕРБ печели време за прокарването на нови нормативни наредби, с които ще променят начина на плащане – да не се плаща за отделни медикаменти, а за крайния терапевтичен резултат.
Очаква се от мораториума да бъдат спестени около 25-30 млн. лева.
Припомняме, че омбудсманът Мая Манолова обяви по-рано, че ще сезира Конституционния съд, ако бъде запазен мораториума за плащане на нови медикаменти и дейности на второ четене на бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2018 година. С него се нарушава конституционното право на болни хора за достъп и качествена медицинска помощ.
27 милиона лева допълнително бяха приети за медико-диагностична дейност, извънболнична и дентална медицинска помощ.
Предложението на председателя на здравната каса Даниела Дариткова, внесено между първо и второ четене, също бе прието. Тя предложи да се включат още 7 милиона лева за здравноосигурителни плащания за първична и специализирана извънболнична медицинска помощ. Така според новоприетите промени здравноосигурителните плащания за първична помощ от 207 милиона лева стават 214 милиона лева, а парите за специализирана медицинска помощ се увеличават от 222 милиона лева на 229 милиона лева.
Отделно по предложение отново на Дариткова Народното събрание прие допълнителни средства за здравноосигурителни плащания за дентална помощ в размер на 10 милиона лева, с което парите в сектора се увеличават на 167 милиона лева.
Отпуснати бяха също и 3 милиона лева повече за здравноосигурителни плащания за медико-диагностична дейност. Средствата в това перо се увеличават на 83 милиона лева.
400 милиона лева повече се предвиждат в бюджета на НЗОК за 2018 година. От тях 360 милиона са за болниците, където ще бъдат увеличени цените на някои недофинансирани клинични пътеки.
Общо с 3,8 млрд. лева ще разполага касата, като 1 милиард ще бъдат за лекарства.
Друга промяна, която Парламентът прие е в чл. 24, т. 5 в закона за здравното осигуряване - с бюджетни средства от касата (с парите на данъкоплатците) да се купува недвижимо имущество. Коригирани бяха думите „без недвижимо имущество“ с новите „включително недвижимо имущество“.
По статията работи: Велина Неделчева
Източник: actualno.com
Снимка: Pravatami.bg
НОВИНАТА е свързана към
- Структура и функции на Националната здравноосигурителна каса
- Александровска болница не е източвала Касата
- Здравноосигурените могат да видят своето здравно досие с ПИК от НАП
- Целта на пръстовия идентификатор е да не се съхраняват биометрични данни
- Национална здравноосигурителна каса
- Прегледите при личните лекари може да станат платени от 1 април
- Здравната каса ще продължи да плаща по 2 лв. на аптеките
- Решено е: Няма да намаляват цените на клиничните пътеки
- Регистрационната система става задължителна за заплащане на лечебните заведения от НЗОК
- Приключи проверката на здравната каса в болница "Света Екатерина"
Коментари към Мораториумът върху нови лекарства и бюджетът на касата бяха приети на второ четене