Пациентите могат да останат без достъп до нови терапии, предупреждават производители
Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM) предупреждава, че заради административно забавяне пациентите у нас могат да останат без достъп до нови и при това животоспасяващи терапии през следващата година.
В основата на проблема е поредица от забавяния на административни процедури. Комисията, която оценява здравните технологии и от чиито решения, основани на множество критерии, зависи дали един продукт ще бъде заплатен от здравната каса, така и не се събира. Едва през този месец е проведено заседание, но закъснението може да е причина някои терапии на не бъдат разгледани и оценени в срок.
Директорът на Асоциацията изрази надежда, че тези административни неуредици не са опит да бъде ограничен достъпът на българите до съвременно лечение. Според Деян Денев тези опити са започнали още в началото на годината с отмяната на мораториума и „продължиха с т.нар. проследяване на ефекта на терапията, което не се извършва, но пречи на лекарите да изписват новите медикаменти“. Г-н Денев е категоричен, че ако бъдат прекратени станалите публично известни криминални практики, при които касата плаща лекарства, но те не стигат до хората, защото биват изнасяни, то пациентите ще имат достъп до модерно лечение.
От Асоциацията изразяват притеснение, че е възможно да има забавяне на договарянето на отстъпките от НЗОК с компаниите, които произвеждат лекарства. Реално заплащането им от касата може да започне едва, когато са договорени отстъпките, които да са изгодни за страната. Месеците, които остават до края на годината едва ли ще бъдат достатъчни за този процес, смятат още от Асоциацията и напомнят, че към настоящия момент не е сключен нито един договор за доставка.
Производителите призовават комисията и НЗОК да бъдат по-експедитивни, за да имат пациентите достъп до терапиите през следващата година. Те подчертават още, че в сравнение с останалите държави в ЕС у нас производствените цени са най-ниски, а през 2018-а сдружението предоставя на касата компенсация на разходите като отстъпка в размер на 140 000 000 лв.
Сред новите терапии, които могат да останат недостъпни през 2019 г.са първото в своя клас изцяло човешко моноклонално антитяло, което представлява биологичен агент за лечение на специфично раково заболяване на кръвта. Daratumumab се реимбурсира в 25 държави. Другите са свързани с лечението на ХИВ/СПИН, хепатит С, псориатричен артрит, диабет тип 2, епилепсия, за рак на белите дробове, множествена склероза и за някои редки заболявания, сред които болестта на Гоше тип 1.
Редактор: Гергана Караилиева
Източник: prplay.net
Снимка: frenchmorning.com
Коментари към Пациентите могат да останат без достъп до нови терапии, предупреждават производители