Пациенти и лекари настояват за пълна реимбурсация на ваксината срещу рак на маточната шийка
По време на семинара лекари и пациенти настояха поне 12-годишните момичета да бъдат ваксинирани безплатно срещу рак на маточната шийка. Според проф. Генка Петрова от МУ-София именно ваксинациите са изкоренили вариолата и се грижат за контрола на редица други инфекциозни заболявания.
"Неслучайно призивът на Световната здравна организация е „Да не допускаме нито едно дете да умре от ваксинопредотвратимо заболяване", заяви проф. Петрова. Тя фокусира презентацията си и върху две изключително важни точки - ползи от въвеждането на масовата ваксинация срещу хепатит Б през 1992 г. /до момента 1 245 534 бебета са получили своята ваксина/ и постигнатото рязко намаляване на заболеваемостта за 20 години, съпоставени на загубата за държавата от смъртта на около 360 жени годишно, болни от рак на маточната шийка. Според анализа на нейния екип, индиректните загуби за държавата от смъртността възлизат на 86 милиона лева годишно. Според доц. Никола Василев към този анализ следва да се добавят и директните разходи за лечение, плюс индиректните от временна нетрудоспособност на лекуващите се и на тези, които останат инвалидизирани. Така разходите се оказват три пъти повече - около 250 милиона лева.
Само за сравнение, ефективният скрининг на жени от 25-60 год. и ваксинацията на една кохорта биха стрували на държавата едва 60 млн. на година.
Основно заключение от презентацията на проф. Петрова бе изводът, че ваксините са една от най-ефективните и икономически рентабилни интервенции за опазване на общественото здраве.
Семинарът е част от дългосрочната инициатива на Асоциация за репродуктивно здраве, бременност и грижа за децата „Усмихни се" и Национално сдружение за профилактика на рака на маточната шийка - HPV „Пациентите във фокуса на здравеопазването".
Коментари към Пациенти и лекари настояват за пълна реимбурсация на ваксината срещу рак на маточната шийка