Пет страни от Европа предлагат забрана на PFAS или вечните химикали
Германия, Нидерландия, Дания, Швеция и Норвегия са петте страни, които предлагат забрана на PFAS или „вечните химикали“. Ако ЕС приеме предложението, това ще бъде една от най-мащабните забрани за химически вещества, налагани досега в Европа.
Предложението
Петте държави, от които единствено Дания не е член на ЕС, но е част от Европейското икономическо пространство, смятат, че ако забраната бъде наложена, тя ще провокира намаляване в дългосрочен план на количествата PFAS в околната среда от една страна, а от друга страна ще се увеличи безопасността на продуктите, които хората потребяват.
В изявлението си страните апелират за въвеждането на алтернативни вещества. Бизнесът ще има между години и половина и 12 години, за да се откаже от „вечните химикали“ и да ги замени с по-безопасни и безвредни. Авторите на идеята признават, че в момента подобни алтернативи не съществуват, но е важно още сега компаниите да започнат работа за откриването им.
Дори когато забраната влезе в сила, натрупването на „вечните химикали“ ще продължи години наред, подчертават вносителите на проекта.
Още в края на януари 2023-а министърът на околната среда на Дания Магнус Хойнике заявява, че е готов да види какво може да се направи на национално ниво. „Може да е в областта на текстилната индустрия или в други области. Има смисъл Дания да бъде лидер в тази област и трябва да го направим“, казва министър Хойнике и подчертава, че забраната на веществата PFAS няма да бъде лесна. Най-малкото защото има хиляди различни PFAS вещества и това не е толкова просто, а съществуват още законодателство и технологии, които трябва да бъдат усъвършенствани.
Реакциите
Групата FPP4EU, която включва 14 компании, произвеждащи и използващи PFAS, реагира на проекта, като подчертават, че откриването на алтернативни вещества е процес твърде труден, сложен и продължителен. Примерът, който тя дава, е свързан с лекарството за рак на черния дроб и бъбреците Nexvar, в което се използват PFAS. То се произвежда от фармацевтичната компания "Bayer” и ще бъдат нужни 15 години, за да се открие заместител.
Много трудно могат да бъдат открити заместители и за някои от медицинските устройства като пейсмейкърите, например.
От FPP4EU определено не са съгласни с предложението. Надяват се по време на задължителните обществени обсъждания, които започват от 22 март 2023 г. и ще продължат шест месеца, да убедят вносителите на проекта в нуждата да бъдат направени изключения.
В същото време от Европейската асоциация на националните агенции за защита на потребителите поискаха Европейският съюз да подкрепи предложението и въведе колкото може по-бързо ограниченията.
Два научни комитета, които са част от Европейската агенция за химикали, имат ангажимента да установят дали предложението отговоря на по-широкото законодателство на ЕС за химикалите. Ставата дума за комитетите за оценка на риска и социално-икономически анализ. Ще бъде изготвена и научна оценка, предстоят консултации и обсъждане на въпроса с индустрията.
Според Европейската агенция за химикали възможно е двата комитета да имат нужда от по-дълъг период, за да направят оценката си и предвидените по регламент 12 месеца да не са им достатъчни.
Административните процедури предполагат, че едва след изготвянето на оценката Европейската комисия и страните-членки ще вземат решение.
„Вечните химикали“
Групата на перфлуорираните и полифлуорираните алкилни вещества (PFAS) включва над 4700 широко използвани химикала. Известни са като „вечните химикали“, тъй като не се разлагат. Причината е в невероятно силната връзка между въглеродни и флуорни атоми. PFAS се натрупват постепенно в почвата и водата.
Десетки хиляди са продуктите, в които те се използват. Като се започне от шампоани, кремове, медикаменти, кухненски съдове с незалепващо покритие и се стигне до вятърни мелници, самолети, автомобили, медицинска техника и екипировки.
Въпреки че не са опасни при консумация, „вечните химикали“ крият опасност за здравето. Причината е, че се разграждат изключително бавно и се натрупват. Могат да причинят увреждане на черния дроб, рак, репродуктивни проблеми, отслабване на имунитета, заболявания на щитовидната жлеза.
- ЕК ограничава използването на PFHxA в състава на дрехи и козметика
- САЩ изготвиха стандарт за намаляване вечните химикали в питейната вода
- Над 900 химикала, съдържащи се в различни продукти, могат да увеличат риска от развитие на рак на гърдата
- FDA планира въвеждане на забрана за потенциално опасни химически продукти за изправяне на косата
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Какво трябва да знаем за опасните „вечни“ химикали и влиянието им върху здравето
- Европейски център за превенция и контрол на заболяванията
- „Вечните“ химикали влошават чревното здраве на младите хора
- Химикалите в старите мебели пречат на жените да забременяват
- Ограничава се съдържанието на опасни химикали в детските играчки
- Българите са с най-ниската продължителност на живота и в ЕС, и на Балканите
- Променят наредбата за реда за регистриране и съобщаване на заразните болести
- МС предложи на НС да ратифицира със закон споразумението за заем между ЕС и България
- ЕК ограничава използването на PFHxA в състава на дрехи и козметика
- ЕКП: Жените в ЕС продължават да получават по-ниско заплащане от мъжете
Коментари към Пет страни от Европа предлагат забрана на PFAS или вечните химикали