Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Потвърдиха първи случай на мъж, заразен с маймунска шарка, коронавирус и HIV едновременно

Потвърдиха първи случай на мъж, заразен с маймунска шарка, коронавирус и HIV едновременно

от 25 авг 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Потвърдиха първи случай на мъж, заразен с маймунска шарка, коронавирус и HIV едновременно - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Екип от италиански учени публикува свое изследване, в което разглежда клиничните проявления на първия регистриран случай на човек, заразен с маймунска шарка, SARS-CoV-2 и HIV-1 едновременно.

Присъствието на няколко вируса в човешкото тяло затруднява изключително много диагностиката, което може да забави лечението и да усложни състоянието на пациента, твърдят учените.

Симптомите

36-годишният мъж, заразен и с трите вида инфекции, е от Италия. Той прекарва 5 дни в Испания през месец юни 2022 г. Прибира се в родната си страна на 20 юни. Девет дни по-късно започва да се оплаква от възпалено гърло, умора и главоболие. Температурата му се повишава и достига 39°C, а лимфните му възли отдясно се подуват. След направен тест за коронавирус на 2 юли той разбира, че е заразен с коронавирус. На същия ден забелязва обрив на лявата си ръка. Броени часове по-късно по торса, долните крайници, лицето и седалището се появяват малки и болезнени везикули (мехурчета), които бързо се превръщат в гнойни и се разпространяват по цялото тяло. Това кара мъжа на 5 юли да посети спешното отделение на университетска болница “G. Rodolico - San Marco” в Катания, Италия, откъдето е прехвърлен в отделението по инфекциозни болести.

Мъжът е лекуван от сифилис през 2019 г.

При приема пациентът съобщава, че през 2019 г. е лекуван от сифилис. През септември 2021 г. се подлага на тест за HIV, който отчита отрицателен резултат. В същото време страда от биполярно разстройство, заради което приема 200 mg карбамазепин дневно.
Ваксиниран е срещу COVID-19 с две дози от препарата на „Pfizer“. Веднъж вече е боледувал от коронавирусна инфекция през януари 2022 г.

Необезопасен секс

Пациентът признава, че по време на престоя си в Испания е осъществявал безразборни сексуални контакти с мъже, без да използва предпазни средства.

Температурата на мъжа не спада под 37,5°C, той продължава да изпитва болки във фаринкса и да се оплаква от главоболие. По време на прегледа в болницата екипът установява, че тялото му е покрито с малки пъпки, включително по дясната длан и в областта около ануса. Констатират и наличие на кожни лезии в различни стадии на развитие.

система на стойка в болница

Безбройни тестове и изследвания

На втория ден след хоспитализацията лекарите вземат гърлен и назален секрет заради съмнения за маймунска шарка, които се потвърждават. Направените тестове за вирусен хепатит, херпес симплекс, гонорея и хламидия са отрицателни.

Тестът обаче за HIV-1 отчита положителен резултат, като вирусният товар достига 234,000 копия/mL.

Лечението

На третия ден от постъпването в болницата в Катания лезиите по кожата започват да се превръщат в крусти (струпеи). Проведено е лечение със сотровимаб, интравенозно. Пет дни по-късно почти всички симптоми изчезват, а стойностите в изследванията се нормализират. Въпреки отсъствието на лезии, на шестия ден гърлено-носният секрет отново е с положителен резултат за маймунска шарка. Пациентът е изписан за домашно лечение заради липсата на оплаквания. На 19 юли тестът за маймунска шарка отново е положителен. Струпеите по кожата зарастват, като оставят едва забележими белези.

Лечението на HIV-1 включва dolutegravir, abacavir и lamivudine.

Изследването на екипа от Катания потвърждава реалната възможност за припокриване на симптомите и разкрива колко важно е да се събере подробна информация както за сексуалния живот, така и за оплакванията, за да се постави правилна диагноза. Италианските експерти предупреждават колегите си по света да следят за паралелно протичане на коронавирусна инфекция и маймунска шарка при един и същи пациент, особено ако е пътувал до страна с огнище на маймунска шарка.

От януари 2022 г. над 16 000 души от общо 74 страни са се разболели от маймунска шарка. От СЗО определиха вируса като международна заплаха за общественото здраве. Той се предава чрез непосредствен контакт с инфектиран участък от кожата (лезия), общи вещи, семенна течност или секрети от устата и носа. Заболелите най-често са хомосексуални или бисексуални. 
Източник:

First case of monkeypox virus, SARS-CoV-2 and HIV co-infection: https://www.journalofinfection.com/article

Още по темата:
  • Тежка форма на маймунска шарка засяга хората в напреднал стадий на HIV инфекция Тежка форма на маймунска шарка засяга хората в напреднал стадий на HIV инфекция
  • Лекарството Tecovirimat може да се използва в борбата с вируса на маймунската шарка Лекарството Tecovirimat може да се използва в борбата с вируса на маймунската шарка
  • Епидемията от маймунска шарка в Конго може да се разпространи и в други страни Епидемията от маймунска шарка в Конго може да се разпространи и в други страни
  • Във Великобритания регистрираха случай на маймунска шарка Във Великобритания регистрираха случай на маймунска шарка
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

ОРАКУИК ТЕСТ ЗА HIV 1/2 НЕИНВАЗИВЕН ОРАЛЕН
63.00лв. / 32.21 €

ОРАКУИК ТЕСТ ЗА HIV 1/2 НЕИНВАЗИВЕН ОРАЛЕН

ПРИМА КРЪВЕН ТЕСТ ЗА ХИВ 1/2
58.80лв. / 30.06 €

ПРИМА КРЪВЕН ТЕСТ ЗА ХИВ 1/2

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
490.00лв. / 250.53 €

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W

Безплатна доставка за България!
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
1090.00лв. / 557.31 €

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W

Безплатна доставка за България!
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
15.00лв. / 7.67 €

ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
13.00лв. / 6.65 €

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE

Коментари към Потвърдиха първи случай на мъж, заразен с маймунска шарка, коронавирус и HIV едновременно

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Потвърдиха първи случай на мъж, заразен с маймунска шарка, коронавирус и HIV едновременно
    www.framar.bg 
    на 19 August 2025 в 09:56
    Коментирайте "Потвърдиха първи случай на мъж, заразен с маймунска шарка, коронавирус и HIV едновременно"

НОВИНАТА е свързана към

  • След пандемията: Растат случаите на нарушена връзка между червата и мозъка
  • СПИН
  • Лечение при токсоплазмоза
  • Коронавирус COVID-19
  • СЗО препоръчва да се ваксинираме срещу ХИВ два пъти годишно
  • Рискове при убождане с игла от спринцовка
  • Лечение на СПИН
  • Постекспозиционна профилактика за ХИВ
  • Основи на Запер терапията
  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Все по-малко американци пият алкохол, все повече го смятат за вреденВсе по-малко американци пият алкохол, все повече го смятат за вреден

Все по-малко американци пият алкохол, все повече го смятат за вреден

от 18 авг 2025г.Прочети повече
При кръвно над 130 – лечение и спиране на алкохолаПри кръвно над 130 – лечение и спиране на алкохола

При кръвно над 130 – лечение и спиране на алкохола

от 18 авг 2025г.Прочети повече
Диета с ниско остатъчно съдържаниеДиета с ниско остатъчно съдържание

Диета с ниско остатъчно съдържание

от 18 авг 2025г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 33 дни, 20 часа и 38 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 39 дн
Всички

АНКЕТА

Как се спасявате от летните жеги?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ТЕЧНИ КРИСТАЛИ ЗА КОСА 30 мл

МАТИСЪН МАГНЕЗИЙ (ЦИТРАТ, МАЛАТ) + ВИТАМИН B6 ВЕГАН прах 125 г

МАТИСЪН МАГНЕЗИЙ ТАУРАТ ВЕГАН прах 250 г

МАТИСЪН КУРКУМА + БИОПЕРИН таблетки * 60

МАТИСЪН КАЛЦИЙ (ЦИТРАТ) прах 125 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

САМ - Е НАТУРАЛ таблетки 400 мг * 20 ХЕРБАМЕДИКА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 авг 2025г. в 18:16:45

КОЛОН КЛИЙНЪР ПЛЮС 449 мг капсули * 60 БИОТИКА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 авг 2025г. в 18:16:02

САМ - Е НАТУРАЛ таблетки 400 мг * 20 ХЕРБАМЕДИКА

Коментар на: Ани от 18 авг 2025г. в 17:39:06

КОЛОН КЛИЙНЪР ПЛЮС 449 мг капсули * 60 БИОТИКА

Коментар на: Лия от 18 авг 2025г. в 17:27:12

СТАФИСАГРИА D6 пилули 10 гр.

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 авг 2025г. в 15:56:30
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival