Тежка форма на маймунска шарка засяга хората в напреднал стадий на HIV инфекция

Учени откриват, че специфична и много по-тежка форма на добилата напоследък популярност маймунска шарка причинява смъртта на близо 15% от хората с HIV инфекция. Те предупреждават, че рискът е значителен при пациенти с трансплантиран орган или с рак на кръвта.
Експертите препоръчват на всички, застрашени от HIV инфекция, както и на онези, които са заразени с маймунска шарка, да се подложат на тест за наличие на HIV вирус. Според тях шарката трябва да се включи в списъка на тежките инфекции на СЗО, които могат да бъдат фатални за хора в напреднал стадий на HIV инфекция.
85 000 случая на маймунска шарка от 2022 г. до днес
От месец май 2022 г. до днес са регистрирани около 85 000 случая на маймунска шарка, като 93 са завършили фатално. Според статистиката повечето засегнати са хомосексуални мъже. 38%-50% от диагностицираните с маймунска шарка са заразени с HIV вирус и се подлагат на терапия, която им позволява да живеят пълноценно.
След като се запознава с доклади за тежко протичаща маймунска шарка при пациенти с HIV*, проф. Клое Оркин от университета Queen Mary University в Лондон, прави изследване върху 382 души в напреднал стадий на HIV, заразени с маймунска шарка, включително на 27, при които тя се оказва смъртоносна.
Последици от маймунската шарка при пациенти с ХИВ инфекция
„Вирусът действа много по-различно при тези пациенти. Обикновено той засяга органи, които се намират в близост до мястото му на проникване, но при хората с HIV виждаме, че той се разпространява в цялото тяло и предизвиква сериозни отворени рани по кожата (лезии). Патогенът може да причини и белодробна болест. Наистина е кошмарно“, пояснява още Оркин, чиито заключения са публикувани в престижното научно списание The Lancet.
Данните сочат, че вирусното заболяване е довело до смъртта на 15% от хората с HIV инфекция и имуносупресия (компрометирана имунна система). При пациентите с най-тежка форма на инфекцията (минимален брой CD4 клетки) делът може да достигне 27%.
Антиретровирусната терапия и високият брой лимфоцити намаляват риска от усложнения и смърт вследствие на маймунска шарка
Оркин уточнява, че не всеки пациент с HIV е застрашен от точно този вид маймунска шарка. Ако се подлага на антиретровирусна терапия или броят на CD4 клетките е голям, симптомите и протичането на инфекцията биха били много сходни с тези при здрав човек, който не е болен от HIV. Проф. Оркин признава, че във всички случаи заболяването е неприятно, но най-често е напълно лечимо.
Ако обаче броят на CD4 клетките (лимфоцити) е под 200/mm3, рискът е огромен. Подобна стойност може да е знак за ХИВ инфекция, която още не е открита, тъй като симптомите й се проявяват едва когато нивото на лимфоцитите падне под критичния минимум.
Броят на CD4 клетките е важен показател
„Всеки с маймунска шарка трябва да се изследва и за наличие на HIV вирус. Ако вече е диагностициран и се зарази с маймунска шарка впоследствие, е важно да следи броя на CD4 клетките“, подчертава проф. Оркин. Тя се обръща към хората, които непрекъснато отлагат да се тестват за HIV, да го направят, защото маймунската шарка се развива много бързо и може да доведе до смърт в рамките на месец.
Необходимо е здравните власти да проведат по-активна кампания по ваксинация на граждани, диагностицирани с HIV, с двете дози от ваксината срещу маймунска шарка, особено в страните, където диагностиката е затруднена, а антиретровирусната терапия се прилага рядко.
Представители на тръста в подкрепа на пациентите с HIV Terrence Higgins Trust също са на мнение, че всеки човек с диагноза маймунска шарка, би трябвало да получи тест, с който да се изследва и за HIV. „Повечето хора с HIV във Великобритания успяват да контролират състоянието си с медикаменти, затова имунната им система не е компрометирана. Все пак проведеното проучване за последиците от маймунската шарка върху носители на HIV вируса е много важно, особено ако човекът не знае, че е болен от ХИВ инфекция или ако не се лекува“, казва Алекс Спароухоук, мениджър по въпросите на HIV и стареенето в тръста.
Увеличава се броят на хомосексуалистите, ваксинирани срещу маймунска шарка
„Въпреки че все повече бисексуални и хомосексуални мъже се ваксинират срещу маймунска шарка и се наблюдава значителен спад в броя на заразените, не бива да се успокояваме“, смята още Спароухоук. Той отбелязва, че двете дози от препарата осигуряват максимална защита и могат да бъдат поставени в клиниките за сексуално здраве.
Според Матю Ходсън, изпълнителен директор на благотворителната организация NAM aidsmap, броят на пациентите с нелекувана HIV инфекция или със силно потисната имунна система, които умират след заразяване с маймунска шарка, е тревожно висок. Успехът в ограничаването на нейното разпространение не бива да приспива бдителността на хората, защото тя остава особено опасна за всички пациенти в напреднал стадий на ХИВ инфекция, които не са ваксинирани срещу опасния вид шарка.
* Oriol Mitjà, Andrea Alemany, Michael Marks, Jezer I Lezama Mora et al., Mpox in people with advanced HIV infection: a global case series. The Lancet. 2023.
- ‘Horrific’ form of mpox found to affect people with advanced HIV: https://www.theguardian.com/world/2023/feb/21/horrific-form-of-mpox-found-to-affect-people-with-advanced-hiv
- Mpox in people with advanced HIV infection: a global case series: https://www.thelancet.com/journals/lancet/article
-
Потвърдиха първи случай на мъж, заразен с маймунска шарка, коронавирус и HIV едновременно
-
Епидемията от маймунска шарка в Конго може да се разпространи и в други страни
-
Във Великобритания регистрираха случай на маймунска шарка
-
Случаите на маймунска шарка в света продължават да се увеличават, алармират от СЗО
Коментари към Тежка форма на маймунска шарка засяга хората в напреднал стадий на HIV инфекция