Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини СЗО препоръчва да се ваксинираме срещу ХИВ два пъти годишно

СЗО препоръчва да се ваксинираме срещу ХИВ два пъти годишно

от 16 юли 2025г.
Редактор: Даниела Пройчева
СЗО препоръчва да се ваксинираме срещу ХИВ два пъти годишно - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • СЗО препоръчва на всичи страни медикамента lenacapavir за превенция на HIV вируса.
  • Лекарството се прилага инжекционно, два пъти годишно.
  • Близо два милиона души от най-бедните страни ще могат да се възползват от профилактичната терапия с ленакапавир първоначално.

СЗО препоръчва наскоро одобрения медикамент ленакапавир (lenacapavir) за превенция на HIV инфекции, особено в страни и региони, където броят на заразените остава тревожно висок. Препоръката се отнася за всички страни и бе издадена по време на Международна конференция по въпросите на СПИН в Руанда през юли 2025 г.

Лекарството lenacapavir, което получи одобрение от Американската агенция за храните и лекарствата през юни 2025 г., ще се прилага инжекционно два пъти годишно като средство за превенция на HIV вируса. Резултатите от клиничните изпитания показват, че медикаментът значително намалява риска от заразяване и осигурява почти пълна защита срещу HIV.

PrEP метод за профилактика

Д-р Мег Дохърти, ръководител в направление HIV към СЗО, пояснява: „Новите препоръки са с практическа насоченост. Първата препоръка гласи, че ленакапавир, което има удължено действие, трябва да се предлага като допълнително средство за превенция на хора, изложени на висок риск от заразяване с вируса. Лекарството не замества другите средства за защита, а ги допълва. Втората препоръка е свързана с използването на бързи диагностични тестове, подобни на тези, които се правят в домашни условия. Добре е те да се прилагат в началото, по време и след края на приема на ленакапавир. Наричаме този подход профилактика преди излагане на вируса, или PrEP."

ръка в синя ръкавица, която държи тест за HIV

HIV вирусът се предава най-вече при практикуване на необезопасен секс или споделяне на една и съща игла. Той атакува имунната система и може да причини СПИН, ако не се открие навреме. В световен мащаб към края на 2023 г. около 40 милиона души живеят с вируса.

Предимства на лекарството lenacapavir за превенция на HIV

Методът за превенция PrEP се използва от години. В САЩ например доскоро се предписваха пероралният медикамент Truvada, който се приема всеки ден, или Apretude, който се прилага инжекционно на всеки два месеца. Сега в списъка с лекарства за превенция на HIV влиза и lenacapavir (LEN), който се препоръчва на всички страни по света.

LEN е особено подходящ за хора, които не обичат да посещават болници често или не желаят да приемат таблетки всеки ден. Тъй като ленакапавир се прилага инжекционно два пъти годишно, вероятността да бъде пропусната доза е много по-малка. Друго сериозно предимство на медикамента е, че е безопасен за бременни и кърмещи жени.

Д-р Дохърти допълва, че СЗО е готова да осигури нужната техническа помощ на страните, които проявяват интерес към лекарството за превенция на HIV и опростените методи за тестване.

» Напредък в усилията за разработване на ефективна ваксина срещу ХИВ

» Лекарство за превенция от ХИВ може да сложи край на епидемията завинаги

Слабо финансиране на програми за превенция на HIV   

80% от програмите за превенция на HIV в средно- и слаборазвитите страни съществуват благодарение на външно финансиране. За съжаление, през последните шест месеца Щатите значително намалиха средствата, които заделяха за подобни програми в чужбина.

От биофармацевтичната компания Gilead Sciences, разработила lenacapavir, съобщиха, че са подписали споразумение с неправителствената организация за борба със СПИН, туберкулозата и маларията Global Fund to Fight AIDS, да осигурят лекарството на цена, която покрива единствено разходите за производството и доставката му. "Ще осигурим ленакапавир на близо два милиона души от по-бедните страни, на цена, която включва само разходите, без печалба за Gilead Sciences“, заяви главният изпълнителен директор на компанията Даниъл О'Дей.

Засега не е известно колко ще струва LEN по силата на подписаното споразумение. В САЩ, където ленакапавир вече е одобрено, цената на две инжекции е 28 218 долара. От Gilead Sciences уточниха, че другите лекарства за HIV превенция са на близка до тази цена.

Питър Сандс от Global Fund е категоричен, че lenacapavir може да изиграе ключова роля в борбата с HIV, ако достигне до най-нуждаещите се. За целта обаче са нужни средства, подчертава той.

две ръце и червена панделка

Липсата на финансиране е бомба със закъснител

През юли 2025 г. ООН изготвиха доклад, в който предупреждават, че до 2029-а година милиони хора ще загубят живота си заради HIV, ако финансирането за HIV програмите отпадне. 25 от 60 слабо- и средноразвити страни, включени в доклада, са заложили повече средства за борба с вируса през следващата година, но те остават крайно недостатъчни.

По-слабото финансиране на програмите вече дава отражение в някои страни. В Нигерия например през втората половина на 2024 г. на профилактичната терапия PrEP са били подложени 40 хиляди души, докато през април 2025 г. броят им е спаднал до 7 хиляди.

Подобна е ситуацията и в Кения, където се наблюдаваше спад в броя на жените с HIV, които са родили наскоро и са приемали медикаменти за намаляване риска от предаване на вируса на бебето. През октомври 2024 г. около 3 хиляди са били подложени на профилактичната терапия, докато през април 2025 г. те са едва 300.

„Не говорим само за липса на финансиране. Това е бомба със закъснител. Има здравни услуги, които спират да се предлагат от днес за утре. Здравни работници се прибират по домовете си. А крайният резултат е, че децата и другите най-уязвими групи са изцяло лишени от здравно обслужване“, споделя изпълнителният директор на UNAIDS Уини Бянима.

Източник:

WHO recommends twice-a-year HIV prevention shot as concern looms over funding for global HIV fight: https://edition.cnn.com/2025/07/14/health/hiv-prevention-lenacapavir-global-recommendation

Още по темата:
  • Лечението с ленакапавир може да промени битката с ХИВ/СПИН Лечението с ленакапавир може да промени битката с ХИВ/СПИН
  • Ежедневният прием на лекарството PrEP намалява риска от заразяване с ХИВ с около 99% Ежедневният прием на лекарството PrEP намалява риска от заразяване с ХИВ с около 99%
  • Напредък в усилията за разработване на ефективна ваксина срещу ХИВ Напредък в усилията за разработване на ефективна ваксина срещу ХИВ
  • 40 години по-късно: защо все още няма ваксина срещу ХИВ 40 години по-късно: защо все още няма ваксина срещу ХИВ
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

ОРАКУИК ТЕСТ ЗА HIV 1/2 НЕИНВАЗИВЕН ОРАЛЕН
63.00лв. 50.40лв.

ОРАКУИК ТЕСТ ЗА HIV 1/2 НЕИНВАЗИВЕН ОРАЛЕН

ПРОМО
ПРИМА КРЪВЕН ТЕСТ ЗА ХИВ 1/2
58.80лв. 47.04лв.

ПРИМА КРЪВЕН ТЕСТ ЗА ХИВ 1/2

ПРОМО

Коментари към СЗО препоръчва да се ваксинираме срещу ХИВ два пъти годишно

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте СЗО препоръчва да се ваксинираме срещу ХИВ два пъти годишно
    www.framar.bg 
    на 16 July 2025 в 19:12
    Коментирайте "СЗО препоръчва да се ваксинираме срещу ХИВ два пъти годишно"

НОВИНАТА е свързана към

  • СПИН
  • Лечение при токсоплазмоза
  • Рискове при убождане с игла от спринцовка
  • Лечение на СПИН
  • Основи на Запер терапията
  • Лечението с ленакапавир може да промени битката с ХИВ/СПИН
  • Ежедневният прием на лекарството PrEP намалява риска от заразяване с ХИВ с около 99%
  • Динка, Лечебна динка
  • Алтернативна медицина при ХИВ и СПИН
  • Пролетно блатно кокиче
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 5 часа и 54 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 5 дни, 9 часа и 17 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 7 дни, 8 часа и 54 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 12 дни, 7 часа и 13 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 19 дни, 3 часа и 23 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 20 дни, 20 часа и 4 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 33 дни, 2 часа и 56 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 33 дни, 9 часа и 57 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Национална програма за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции 2021-2025 г. - същност и цели Национална програма за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции 2021-2025 г. - същност и цели

Национална програма за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции 2021-2025 г. - същност и цели

от 28 фев 2025г. Прочети повече
СПИН СПИН

СПИН

от 11 юни 2024г. Прочети повече
Алтернативна медицина при ХИВ и СПИН Алтернативна медицина при ХИВ и СПИН

Алтернативна медицина при ХИВ и СПИН

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Рискове при убождане с игла от спринцовка Рискове при убождане с игла от спринцовка

Рискове при убождане с игла от спринцовка

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПЮР НУТРИШЪН 100% ГЛУТАМИН прах 500 г

ПРОЛАЙФ ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ЗА ГОРНА ЧАСТ НА РЪКАТА PX7 PREMIUM

МЕНТА, ГЛОГ, ВАЛЕРИАНА С ВИТАМИН B6 таблетки * 60

ВИТАУЪРЛД ШИПКА БИО капс.600мг. * 120 17584330

ВИТАУЪРЛД ГАБА табл.1000мг. * 120 15373936

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

БИОХЕРБА ДЕМИР БОЗАН + ТИАМИН капсули 240 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 юли 2025г. в 16:33:33

ХИПОТОНИН таблетки * 120 ТОШКОВ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 юли 2025г. в 16:06:50

НО - ШПА таблетки 40 мг * 24

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 юли 2025г. в 15:49:52

ПАНТОПРАЗОЛ таблетки 40 мг * 30 KRKA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 юли 2025г. в 15:17:49

КАЛЦИКИНОН капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 юли 2025г. в 15:04:55
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival