Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Продължителният прием на антибиотици уврежда когнитивните способности на жените на средна възраст

Продължителният прием на антибиотици уврежда когнитивните способности на жените на средна възраст

от 01 апр 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Продължителният прием на антибиотици уврежда когнитивните способности на жените на средна възраст - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Наскоро проведено изследване на екип от Харвардското медицинско училище в Бостън разкрива, че продължителният прием на антибиотици може да има негативен ефект върху когнитивните функции на жените на средна възраст.

Фактът, че се използват за лечение на различни бактериални инфекции, превръща антибиотиците в едни от най-често предписваните медикаменти в света. Въпреки че повечето хора ги приемат в продължение на седмица или две, има и такива, които страдат от хронични заболявания като пневмония или акне и се налага да се лекуват много по-дълго.

Няма съмнение, че има случаи, когато антибиотиците са животоспасяващи. При продължителен прием обаче те могат да има сериозни странични ефекти, включително антибиотична резистентност.

Изследване върху медицински сестри

Експертите събират данни от 14 541 души, включени в по-мащабно изследване върху здравето на медицинските сестри. Целта му е да установи промените в тяхното здравословно състояние и усещането им за благополучие през интервал от 2 години в периода 2014 г. - 2018 г. Средната възраст на участниците в началото е 54 години.

Прием на антибиотици през последните 4 години и когнитивни онлайн тестове

В първия етап от проучването екипът създава база данни, която съдържа информация за всички антибиотични терапии на доброволците през последните 4 години. Някои от жените са приемали антибиотик в продължение на 2 месеца или повече, като причините са най-различни – от дихателни нарушения до акне. На други не е бил предписван антибиотик нито веднъж. С помощта на онлайн тестове учените оценяват умението им да научават нови неща и капацитета на работната им памет.

Когнитивните им умения се проследяват в продължение на седем години, за да се установи дали употребата на антибиотици е оказала дълготрайно негативно влияние върху тях. Резултатите показват, че жените на средна възраст, които са се лекували дълго време, се представят по-слабо на когнитивните тестове* за работна памет, моторни умения и концентрация. Дали и доколко краткосрочната им употреба има същия ефект не става ясно.

Чревно здраве, антибиотично лечение и познавателни способности

Макар резултатите да разкриват единствено връзката между антибиотичното лечение и когнитивния упадък, експертите смятат, че е възможно промените в чревния микробиом, предизвикани от продължителната употреба на антибиотици, да предизвикат увреждане на когнитивните функции при част от жените.

Човешкото тяло съдържа милиони невидими за окото микроби. Бактериите и вирусите са стожерите на нашето здраве. За съжаление има много фактори, които могат да нарушат баланса на микробиома като например неправилно хранене и антибиотично лечение.

Освен че унищожават бактериите причинители на инфекции в тялото, антибиотиците често убиват и полезните бактерии. Дори съвсем лека намеса в микробиома може да се отрази негативно на здравето ни и да доведе до възпаление на червата, диабет тип 2 и някои психични проблеми.

неврони в мозъка

Връзката между микробиома и мозъчните функции

Човешкият микробиом и мозъкът са взаимосвързани. Така възниква връзката между доброто чревно здраве и мозъчните функции. Протеините, необходими за комуникацията между мозъчните клетки, се произвеждат от чревните микроби. Загубата на баланс в микробиома означава увреждане на въпросните протеини, което може да причини не само когнитивен упадък, но и деменция, болест на Паркинсон, а в редки случаи дори шизофрения.

Проследявайки зависимостта между микробиома и мозъчното здраве и негативния ефект от антибиотиците върху чревното здраве, учените стигат до логичното заключение, че продължителната антибиотична терапия би могла да наруши когнитивните функции на човека. Приемът на антибиотици в ранна детска възраст например, когато мозъкът и когнитивните способности се развиват най-бързо, може да се отрази негативно на познавателните функции в следващите 11 години.

Въпреки че изследванията, които обръщат внимание на връзката между антибиотиците и мозъчното здраве са оскъдни, в някои от тях се посочват широкоспектърни антимикробни препарати (включително антибиотици) с възможен негативен ефект върху когнитивните умения. Те могат да предизвикат странични ефекти като объркване, делириум и намалена концентрация както при мъжете, така и при жените.

Ограничения на изследването

Изследването на експертите от Харвардското медицинско училище има своите ограничения, които също трябва да бъдат взети под внимание.

1. Когнитивните онлайн тестове проверяват само 4 мозъчни функции, което означава, че резултатите от тях не са представителни. Не става ясно дали има други когнитивни нарушения, освен упоменатите в проучването.

2. Учените не вземат фекални проби от доброволците. Само така те могат да разберат дали продължителната употреба на антибиотици променя значително микробиома и, ако е така, дали измененията се запазват във времето.

Според тях медикаментите имат по-сериозен ефект върху мозъчните функции, отколкото храненето или други съпътстващи заболявания например.

3. От голямо значение е и възрастта на участниците. Средната възраст на медицинските сестри е 54 години, което предполага, че повечето са били в менопауза. Тя причинява хормонални промени, а те от своя страна влияят на имунната система, качеството на съня, теглото, кръвното налягане и концентрацията.

Има изследвания, в които се твърди, че менопаузата може дори да промени микробиома. Затова би било добре в бъдеще да бъдат включени и мъже на средна възраст.

В заключение можем да кажем, че е важно да обръщаме внимание на чревното си здраве във всички етапи от живота си. Има много начини да поддържаме здрав микробиом - консумация на храни с високо съдържание на фибри и прием на пробиотици и пребиотици. Свежият въздух и физическата активност също имат благотворен ефект върху него. Ако обаче открием проблем, с който не можем да се справим, най-добре би било да се консултираме с лекар.

* Mehta RS, Lochhead P, Wang Y, Ma W, Nguyen LH, Kochar B, et al. Association of midlife antibiotic use with subsequent cognitive function in women. PLoS ONE. 2022. 

Източник:
  • Long-term antibiotic use by middle-aged women may affect cognitive function – new study: https://theconversation.com/long-term-antibiotic-use-by-middle-aged-women-may-affect-cognitive-function-new-study
  • Association of midlife antibiotic use with subsequent cognitive function in women: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0264649
Още по темата:
  • Антисептично лекарство с ефект на антибиотик при хронична инфекция на пикочните пътища Антисептично лекарство с ефект на антибиотик при хронична инфекция на пикочните пътища
  • Откриха антибиотик, който предпазва от повтарящи се инфекции на пикочните пътища Откриха антибиотик, който предпазва от повтарящи се инфекции на пикочните пътища
  • Опасна, устойчива на медикаменти "супер бактерия", откриха в Рио де Жанейро Опасна, устойчива на медикаменти "супер бактерия", откриха в Рио де Жанейро
  • Забравен антибиотик може да помогне в борбата със супербактериите Забравен антибиотик може да помогне в борбата със супербактериите
5.0/5 1 оценка

Коментари към Продължителният прием на антибиотици уврежда когнитивните способности на жените на средна възраст

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Продължителният прием на антибиотици уврежда когнитивните способности на жените на средна възраст
    www.framar.bg 
    на 12 July 2025 в 12:42
    Коментирайте "Продължителният прием на антибиотици уврежда когнитивните способности на жените на средна възраст"

НОВИНАТА е свързана към

  • Амоксицилин
  • Лечение при ангина (остър тонзилит)
  • Антибиотици
  • Еритромицин
  • Лечение на синузит
  • Лечение при гонорея
  • Антибиотици по време на бременност
  • Лечение при пиелонефрит
  • Лечение при мастит
  • Лекарства, увреждащи черния дроб
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 28 дни, 20 часа и 26 мин.

Прием на мелатонин и алкохол - опасна комбинация

преди 256 дни, 20 часа и 38 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 1 дни, 2 часа и 46 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 3 дни, 2 часа и 24 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 8 дни, 43 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 14 дни, 20 часа и 53 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival