Промени в закона за раждаемостта разрешава на китайските семейства да имат до 3 деца
Китай не само планира да разреши, но и да поощри двойките да имат три деца, след като по данни от последното преброяване раждаемостта в страната е спаднала много рязко.
В края на 70-те и през 80-те години на миналия век китайската република се прочу със закона си за едно дете на семейство, чиято цел бе да се упражни контрол върху броя на населението. Политиката беше сложна и налагаше различни условия в различните региони и социални групи.
Основната идея обаче бе една и съща – да се задължат семействата да имат не повече от едно дете, като в противен случай им се налага финансова санкция, известна като „социална такса за отглеждане на дете“. Управляващите бяха готови да приложат и далеч по-строги и нецивилизовани мерки като аборт и стерилизация.
Решението бе отменено през 2015 г. заради твърде бързо намаляващото население, като броят на децата бе увеличен от едно на две.
Последната промяна предвижда семействата да имат до три деца, като реформата бе огласена по време на среща на комитета на китайската комунистическа партия, проведена на 31.05.2021 г.
Отпускането на мерките цели да забави процеса на застаряване
Държавната новинарска агенция „Xinhua“ разкрива, че целта на законодателните промени е да се подобри структурата на населението и да се предотврати по-нататъшно застаряване, като същевременно се запази богатия човешки ресурс. Подробности обаче около мерките все още няма.
Въпреки противоречивите реакции в китайските социални медии, преобладава мнението, че реформата е по-скоро положителна. Повечето хора одобряват разхлабването на мерките, но има и такива, според които предприетите действия не са достатъчни и страната се нуждае от пълна либерализация на политиката, свързана с раждаемостта, тоест отпадане на всички ограничения.
Закъсняло ли е решението за либерализиране на закона за раждаемостта в Китай?
Експерти смятат, че решението е закъсняло и е много вероятно да не успее да реши проблема с все по-намаляващото население.
Хао Джоу, старши експерт по икономика в „Commerzbank Asia“, споделя: „Ако разхлабването на мерките е ефективно, това щеше да си проличи, още когато бе разрешено семействата да имат по две деца. Кой днес иска три деца? Повечето млади двойки не могат да си позволят повече от две. Основната причина е, че разходите са твърде големи, а животът – напрегнат.“
72,6-милионен ръст на населението в Китай за 10 години
По данни от последното преброяване населението на азиатската държава е близо 1,41 милиарда души. През изминалото десетилетие ръстът е със 72,6 милиона души. Същевременно се наблюдава застаряване, а темповете на увеличаване на числеността са най-ниските от много години насам. Подобна, но трайна, тенденция има в Япония и Италия.
Засега населението намалява само в Китай, но прогнозите са, че то ще се свие и в световен мащаб през следващите няколко десетилетия. За първи път учените отчитат такъв рязък спад вследствие на епидемията от чума, известна още като Черната смърт, избухнала през 14-и век.
Намаляване на населението по света до 2100 г.
Пикът на намаляването на населението в света се очаква да бъде достигнат през 2064 г., когато жителите на планетата ще наброяват около 9,7 милиарда. След това ще намалеят до 8,8 милиарда до края на 2100 г. Причините са много, но сред най-основните са еманципацията и овластяването на жените и свободният достъп до контрацептиви. Комбинацията от тези два фактора ще доведе до по-ниска раждаемост.
Бъдещето е непредвидимо и не може с категоричност да се твърди какво точно ни очаква, но според учените предстоят години, в които ще станем свидетели на сериозни демографски катаклизми.
НОВИНАТА е свързана към
- В Русия приеха закон, забраняващ насърчаването на живот без деца
- Състав и структура на населението в България
- Смъртността от левкемия сред хората от всички възрасти в Европа чувствително се понижава
- Доц. Надежда Илиева: 69% от територията на България ще бъде демографска пустиня през 2040 г.
- Защо раждаемостта в Южна Корея е най-ниската в световен мащаб
- Начало на движението за контрол на раждаемостта на Маргарет Сангър в САЩ през 20-ти век
- Българката ражда най-рано в сравнение с другите жени от ЕС
- История на Маргарет Сангър
- Дейност на Маргарет Сангър сред афроамериканските общности в САЩ от 20-те години на миналия век
- Развитие на демографската политика в България
Коментари към Промени в закона за раждаемостта разрешава на китайските семейства да имат до 3 деца