В Русия приеха закон, забраняващ насърчаването на живот без деца
Акценти
|
Депутатите от Руската Дума приемат закон, който забранява насърчаването на начин на живот без деца. Предвидени са тежки глоби за всеки, който го пропагандира в медиите, интернет, в реклами или във филми.
Законът
На 12 ноември 2024 г. Държавната дума приема на второ, а след това и на трето четене закон, който забранява разпространението на идеологията, която насърчава воденето на живот без деца. Това става възможно с промени в членове от Закона за информацията, информационните технологии и защитата на информацията и в някои други законодателни актове.
Председателят на Долната камара Вячеслав Володин обяснява, че става дума за публикации, но и за общности в социалните мрежи, които проповядват неуважение към майчинството и бащинството, агресия към бременните жени и към децата, но и към многодетните семейства.
За нарушителите на закона са предвидени административни глоби.
Вячеслав Володин уточнява, че разпоредбите на закона не се прилагат и нямат отношение към решението на една жена да се откаже да има дете. По време на пресконференция председателят на Долната камара на Думата казва: „Говорим за насърчаване на идеологията за отказ от раждане на деца. Решението на жената да откаже да има дете не попада под действието на закона.“
Той аргументира целта на предприетите промени в законодателството като опит да бъде „потиснато всяко деструктивно съдържание, което може да повлияе на решението на индивида да има деца“, но и като начин страната да се справи с демографските проблеми. „Да се насърчава бездетността е социално опасно явление“, категоричен е Володин.
Елвира Айтикулова, която е сред инициаторите на закона, също подчертава, че той забранява единствено пропагандата и в никакъв случай личното мнение. „Идеологията на бездетността буквално прониква в информационното пространство. Затова усилията ни са насочени към онова деструктивно съдържание, което постепенно преминава от „живот без деца или childfree” към „омраза към децата или childhate” и към всички, които имат деца. Нашата задача е да спрем всичко това“, казва депутатката от Думата.
Още през септември 2024 г. председателката на Съвета на федерацията Валентина Матвиенко заявява както през журналисти, така и по време на няколко форума, че движението без деца трябва да бъде забранено със закон, но държавата няма да нарушава правата на жените, които не искат или не могат да имат деца.
>>>Руските власти въвеждат мерки за ограничаване на достъпа до аборт поради демографската криза
„Ние никога няма да допуснем нарушаване правата на жените, които не могат или не искат да имат деца, но като държава нямаме право да допуснем подобна внедрена в Русия идеология, която налага идеята, че няма нужда от деца. Това е чужд проект, който внушава, че е най-добре жените да се откажат от майчинството. Искам да уверя обаче, че държавата никога няма да налага и принуждава“, коментира Валентина Матвиенко.
В приетия закон се уточнява още, че не е административно нарушение разпространяването на информация за монашеството и този начин на живот както и за за спазването на обета за безбрачие (целибат) и свързания с това отказ от раждане на деца, когато става дума за религиозни организации.
Глобите
След промени в член 6.21 от Кодекса на Руската федерация за административните нарушения става възможно и налагането на административни наказания на нарушителите на закона.
За граждани глобата е в размер от 50 хиляди до 100 хиляди рубли, за длъжностни лица от 100 хиляди до 200 хиляди рубли, а за юридически лица от 800 хиляди до 1 милион рубли.
Ако нарушението е извършено с помощта на медиите или в интернет глобите са съответно за граждани от 100 хиляди до 200 хиляди рубли, за длъжностни лица от 200 хиляди до 400 хиляди, а за юридически от 1 милион до 4 милиона.
Глобите се увеличават, когато става дума за пропаганда сред непълнолетни. В тези случаи сумата за юридическите лица стига до 5 милиона рубли, за гражданите до 400 хиляди, а за длъжностните лица до 800 хиляди.
Същите глоби са предвидени и за чужденците, които обаче ще бъдат изведени от пределите на страната, а преди това могат да бъдат арестувани до 15 дни.
За физически лица те са в размер на 400 хиляди рубли, за длъжностни лица са 800 хиляди рубли, а за юридически са в размер на 5 милиона рубли.
Целта на закона
Основната, за която говорят руските депутати, е свързана със справяне с дълбоката демографска криза. През лятото на тази годна Кремъл признава, че ситуацията е „катастрофална за бъдещето на нацията.“ Демографската ситуация се изостря през 90-те години на миналия век, когато нивото на раждаемост е много ниско. Данните показват, че от януари до септември 2024 г. в Русия са родени 920 200 деца. Това е 3,4% по-малко в сравнение със същия период през 2023 г.
Прогнозите са, че до 2030 г. населението в страната ще намалее с три милиона души.
Ситуацията се влошава и от войната в Украйна. До момента Русия не предоставя информация за жертвите си там.
Политическите, но и религиозните лидери в страната виждат в новата нормативна уредба още и защита на традиционните ценности. Неслучайно вносителите на предложението за закона подчертават, че „силното семейство е провъзгласено за традиционна ценност в Русия още през 2022 г.“ Те приемат насърчаването на идеята за живот без деца като истинска заплаха за тези традиционни ценности, която „води до деградация на социалните институции и създава условия за обезлюдяване“.
Реакции
В западната преса подчертават, че освен желание за справяне с демографската криза, приетите правила са още част от ултраконсервативния завой на руската власт по социалните въпроси, предприет под ръководството на президента Владимир Путин след нападението над Украйна.
Американските медии от своя страна насочват вниманието още и към другия закон, който криминализира всяко действие, за което се смята, че насърчава нетрадиционни сексуални отношения, но и към невъзможността руски деца да бъдат осиновявани в страни, където смяната на пола е разрешена.
>>>В Русия влиза в сила закон, който забранява смяната на пола
Олга Суворова от Красноярск, която работи с жертви на домашно насилие, коментира пред Агенция „Ройтерс“: „Жените са превърнати по същество в съдове за раждане на деца, без да се вземат предвид обстоятелствата, мотивацията им и дали се стремят към кариера или към семейство.“
За чайлдфри или съзнателния отказ от раждане на деца
Чайлдфри се появява в началото на 20 век по време на вълната на еманципацията, а през 70-те години ке разпространява широко в САЩ. Терминът се превежда буквално като „свободен от деца“.
Липсата на деца е в истинския смисъл на думата привилегия на развития социум, казват поддръжниците на идеята. Тази световна тенденция не е свързана с хората, които отлагат раждането на деца за по-късен етап от живота си, нито с онези, които не могат да имат деца, а още по-малко е свързана с омраза към децата.
В подобни ситуации обобщения не бива да се правят, но все пак се отличават две основни групи. Едната е на хора, които се стремят към по-добра кариера, печелене на пари, по-добър личен живот и не желаят да променят обичайния си начин на живот. Другата е от хора, които просто харесват живот без деца. Смятат ги за товар и са убедени, че без тях ще живеят много по-добре и по-пълноценно.
В САЩ чайлдфри е стабилно движение, има над 40 организации с по няколко хиляди членове. Оказва се, че има дори международен ден без деца. Отбелязват го всяка година на 1 август в подкрепа на двойките, които решават да живеят без деца. Инициативата за него е на създадената през 1972 г. в Калифорния организация Национален алианс за избираемо родителство, чиято задача е да разпространява идеята, че хората могат да изберат живот, в който децата не присъстват.
НОВИНАТА е свързана към
- Състав и структура на населението в България
- Доц. Надежда Илиева: 69% от територията на България ще бъде демографска пустиня през 2040 г.
- Смъртността от левкемия сред хората от всички възрасти в Европа чувствително се понижава
- Начало на движението за контрол на раждаемостта на Маргарет Сангър в САЩ през 20-ти век
- Българката ражда най-рано в сравнение с другите жени от ЕС
- История на Маргарет Сангър
- Дейност на Маргарет Сангър сред афроамериканските общности в САЩ от 20-те години на миналия век
- Защо раждаемостта в Южна Корея е най-ниската в световен мащаб
- Нов закон в Китай позволява на семействата да имат второ дете
- Стратегически цели и приоритети в демографската политика на България
Коментари към В Русия приеха закон, забраняващ насърчаването на живот без деца