Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Промени в структурата на протеиновата ДНК обвивка правят раковите клетки на простатата устойчиви на лекарства

Промени в структурата на протеиновата ДНК обвивка правят раковите клетки на простатата устойчиви на лекарства

от 30 юни 2022г., обновено на 04 юли 2022г.
Редактор: Гергана Караилиева
Промени в структурата на протеиновата ДНК обвивка правят раковите клетки на простатата устойчиви на лекарства - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Международен екип от изследователи, ръководени от учени от Института по рака в Нидерландия и Oncode институт, открива защо хормоналните медикаменти за борба с рака на простатата не оказват влияние върху тумора или са причина за образуване на нови видове ракови клетки, които са нечувствителни към инхибиторите на тестостерона.

Откритият нов механизъм

Големият въпрос, на който изследователите търсят отговор, е защо антихормоналната терапия спира да действа и защо туморните клетки са станали резистентни към лекарството. Отговорът е важен, тъй като се оказва, че най-голямото предизвикателство при лечението на метастатичен рак на простатата е не толкова намирането на медикамент, който успешно да се пребори с растежа на тумора, а такъв, който би предотвратил резистентността.

Учените идентифицират промени в структурата на протеиновата обвивка на ДНК, непознати до момента. Анализът им показва, че те са причината раковите клетки, образувани в простатата, да бъдат буквално имунизирани срещу действието на хормоналните лекарства против рак.

Екипът изследва тъканни проби от 56 мъже, които са диагностицирани с агресивни форми на рак на простатата. Преди да бъде опериран, всеки един от тях е подложен на хормонална терапия в продължение на три месеца.

Специалистите наблюдават дали структурата на ДНК и активността на гените на раковите клетки се променят, докато си взаимодействат с инхибиторите на тестостерона.

Така установяват, че приложената терапия променя не структурата на гените, а на протеиновата опаковка. Именно тези промени помагат на клетките да контролират активността на гените, но и да се адаптират към условията на околната среда, които се развиват и променят.

„Промените, които са резултат от хормоналната терапия, нарушават ежедневните биоритми на раковите клетки. В следствие на това гените, които са част от дневния и нощния цикъл, започват да изпълняват съвсем различна функция. Те активират работата на онези гени, които са нужни за оцеляването на тумора“, обяснява проф. Уилбърт Зварт от Oncode институт и признава, че до момента не са се сблъсквали с подобни процеси.

рак на простатата
От своя страна колегата му д-р Саймън Ландър споделя: „След трите месеца терапия ние видяхме, че гените, които могат да поддържат туморната клетка жива въпреки лечението, внезапно са попаднали под контрола на протеини, които нормално регулират циркадния ритъм“.

Важен акцент от изследването е изводът, че използването на хормонални лекарства за борба с туморите води с течение на времето до появата на епигенетични промени в работата на гена ARNTL, чиято основна задача е да контролира циркадните биоритми. В резултат на това участък от ДНК стимулира гена FOXA1. Благодарение на него започва процесът на възпроизвеждане на клетките на простатата, което е отговор на появата на тестостероновите молекули.

Изводите

Да бъдат разработени инструменти, които ще попречат на промените в структурата на протеиновата обвивка ARNTL или такива, които ще блокират работата на гена в клетките на тумора. Това ще предотврати развитието на резистентност към използваните тестостеронови инхибитори, е един от основните изводи.

След като откриват пътя за бягство на тумора, учените смятат да разработят стратегии, с които да го блокират и да повишат ефикасността на антихормоналната терапия срещу рака на простатата.

„Откритието ни научи, че е време да излезем извън обичайната си рамка, когато мислим за нови лекарства срещу рак на простатата. Трябва да насочим усилията си и да тестваме медикаменти, които оказват влияние върху протеините на циркадния ритъм, защото така ще повишим чувствителността към хормоналната терапия. Такива терапии вече съществуват и те могат да се комбинират с антихормоналната“, убеден е проф. Зварт.

Не на последно място, споделят учените, резултатите от проучването им повдигат въпроса дали при нарушен дневен и нощен ритъм в следствие на работни смени е възможно да се увеличи многократно рискът от нечувствителност към терапията при рак на простатата. Както споделя онкологът д-р Андре Бергман, няма доказателства за това.

Работата на екипа е публикувана в Cancer Discovery.

Източник:

https://www.avl.nl/

https://www.oncode.nl/

Още по темата:
  • Домашен тест за рак на простатата е по-точен от стандартното кръвно изследване Домашен тест за рак на простатата е по-точен от стандартното кръвно изследване
  • Ракът на простатата се превръща в друг, много по-агресивен вид рак, за да избегне провежданото лечение Ракът на простатата се превръща в друг, много по-агресивен вид рак, за да избегне провежданото лечение
  • Лечение, използващо ЯМР, е ефективно при рак на простатата Лечение, използващо ЯМР, е ефективно при рак на простатата
  • Нов метод за терапия на костни метастази при пациенти с карцином на простатата стартира пилотно в УМБАЛ "Александровска" Нов метод за терапия на костни метастази при пациенти с карцином на простатата стартира пилотно в УМБАЛ "Александровска"
0.0/5 0 оценки

Коментари към Промени в структурата на протеиновата ДНК обвивка правят раковите клетки на простатата устойчиви на лекарства

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Промени в структурата на протеиновата ДНК обвивка правят раковите клетки на простатата устойчиви на лекарства
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 11:18
    Коментирайте "Промени в структурата на протеиновата ДНК обвивка правят раковите клетки на простатата устойчиви на лекарства"

НОВИНАТА е свързана към

  • Рак на простатата
  • Лекува ли витамин В17 рак?
  • Домашен тест за рак на простатата е по-точен от стандартното кръвно изследване
  • Простатектомия
  • Лечение при рак на простатата
  • Алтернативна медицина след лечение на рак на тестисите
  • Ракът на простатата се превръща в друг, много по-агресивен вид рак, за да избегне провежданото лечение
  • Нов метод за терапия на костни метастази при пациенти с карцином на простатата стартира пилотно в УМБАЛ "Александровска"
  • Лечение, използващо ЯМР, е ефективно при рак на простатата
  • Уролозите от ИСУЛ алармират за сериозен ръст на хората с урологични тумори
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Нестероидни противовъзпалителни лекарства: Важни взаимодействия с храни и напитки

преди 194 дни, 22 часа и 54 мин.

Кои антивирусни лекарства са подходящи за сезонния грип?

преди 1934 дни, 20 часа и 36 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 23 часа и 23 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 14 часа и 23 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 14 часа и 34 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 14 часа и 41 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ОСТРОВИТ КОЛАГЕН + ВИТАМИН C ОВКУСЕН 200 г

ВИНОЦЕТИ ЯБЪЛКОВ ОЦЕТ - НЕФИЛТРИРАН 500 мл

АКСИВЕН МУЛТИВИТАМИНИ С ПРОБИОТИЦИ И ЖЕНШЕН таблетки * 60

ПРОКЪЛНАТИТЕ - ХАРПЪР Л. УУДС - СИЕЛА

ПРОПОЛИСОВА ТИНКТУРА ВОДЕН РАЗТВОР 30 мл ЗДРАВНИЦА

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ОРОФАР спрей 30 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:16:49

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:16:11

ЕНТЕРОЛ прах за перорална суспензия 250 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:09:17

ЛОГЕСТ 0,02 мг / 0,075 мг обвити таблетки * 21

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:07:53

ВИТАМИН C - ЦИТРОВИТ таблетки 500 мг * 20 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:06:38
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival