Проучване използва изкуствен интелект за скрининг на хората, изложени на най-голям риск от Алцхаймер
Проучването PREDICTOM си поставя амбициозната задача да направи възможно ранното откриване на болестта на Алцхаймер. Платформата за скрининг с изкуствен интелект ще открива хората, които са изложени на най-голям риск от развитието на деменция и ще го прави преди да се появят симптомите. Зад мащабния проект стои обединение, което вече разполага с 21 000 000 евро.
За PREDICTOM
PREDICTOM разработва платформа за скрининг чрез изкуствен интелект. Важен аспект в проучването е, че ще бъде възможно нужните биомаркери като слюнка, кръв, изпражнения да бъдат събирани в домовете на участниците в проучването или в кабинетите на личните им лекари. По този начин ще бъде намалено напрежението върху здравните системи, тъй като подобни изследвания обикновено се правят в специализирани клиники и болници.
>>>Лекарството Leqembi доказано забавя хода на болестта на Алцхаймер
Проучването започва от 1 ноември 2023 г. и продължава до 31 октомври 2027 г. Над 4000 души участват в него. Хората са както от предишни проекти, така и от Норвегия, Франция, Германия, Испания и Белгия.
След като пробите бъдат събрани, ще бъдат изпратени в PREDICTOM. Задачата на платформата е да обработи данните на участниците като комбинира кръвта, цереброспиналната течност, електрофизиологични и цифрови биомаркери.
Следващата стъпка е свързана с изкуствения интелект, чиито алгоритми ще направят оценка на риска, прогнози и ранни диагнози. Всичко това е реална основа за ранно откриване на болестта на Алцхаймер и лечение.
„Потенциалът на този проект за разработване и тестване на нов подход към събирането на биопроби, който се съчетава с използването на базирано на изкуствения интелект прогнозиране на риска от болестта на Алцхаймер, не само ще бъде от полза за ефективното управление на заболяването на национално и европейско ниво, но ще направи възможно скринингът и диагностиката да станат както по-достъпни, така и да бъдат съобразени с нуждите на всеки отделен пациент“, казва Даян Гоув от „Алцхаймер Европа“.
Обединението
Зад проучването стои обединение, което събира на едно място 30 партньори – представители на академичните среди, на бизнеса, на гражданското общество и на общо 15 държави от Европа, Азия и САЩ. Обединението се ръководи от Университетската болница в Ставангер, Норвегия. То е част от Иновативната здравна инициатива, която е публично-частно партньорство между Европейския съюз и европейските индустрии, свързани с науките за живота.
>>>Ендогенните ретровируси могат да повлияят на развитието на невродегенеративни заболявания
Чрез „Хоризонт Европа“ Европейският съюз предоставя 8 000 000 евро, 9 000 000 евро са от индустрията, а 4 000 000 евро от организацията за изследване и иновации в Обединеното кралство UK Research and Innovation.
Движещата сила на този проект е професорът по психиатрия от Кралския колеж в Лондон и ръководител на изследванията в Университетската болница в Ставангер Даг Ошлан. Известен в целия свят с работата си и клиничните изследвания, посветени на деменцията, с принос в психиатрията. Определят го като един от най-забележителните изследователи. Дисертацията му, с която защитава докторска степен през 1996 г., е посветена на езиковите нарушения при пациенти, страдащи от болестта на Алцхаймер.
„Откриването на ранни признаци на деменция е ключът към забавянето и прогресирането й. За съжаление голяма част от рисковете не се идентифицират навреме. Нашата платформа се стреми да промени това като позволява ранно откриване, навременна намеса и превантивно лечение“, казва проф. Даг Ошлан и допълва, че работата им ще намали значително напрежението в здравните системи.
Усилията на многобройния екип са от съществено значение, тъй като през 2023 г. на Стария континент живеят над 7 000 000 души с деменция. Според прогнозите на специалистите през 2050 г. броят им ще бъде 14 000 000. Това от своя страна е сериозна заплаха и бреме за системите на здравеопазването.
>>>По-бързото развитие на Алцхаймер при жените може да се дължи на ефекта на хормона естрадиол
Лек да болестта на Алцхаймер все още няма. В същото време не спира търсенето на терапии, голяма част от които дават основания за надежда и със сигурност ще бъдат най-ефективни в ранните стадии на заболяването.
Проектът е важен и като се има предвид, че деменцията е състояние, което рефлектира върху всички сфери на живота и засяга не само хората, страдащи от нея, но още и семействата и всички, които полагат грижи за тях.
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- Халюцинации при деменция — как да реагираме
- Защо болестта на Алцхаймер е смятана за диабет тип 3
- Хормонът иризин забавя натрупването на опасни протеини в мозъка на хора с Алцхаймер
- Как да предпазим мозъка от заболявания?
- Бял трън, Мариански трън, Петнист бял трън
- Дуриан
- Миелин базичен протеин тест
- И канелата защитава сивото вещество
Коментари към Проучване използва изкуствен интелект за скрининг на хората, изложени на най-голям риск от Алцхаймер