По-бързото развитие на Алцхаймер при жените може да се дължи на ефекта на хормона естрадиол
Екип от учени от Канада и Япония разкрива връзка между болестта на Алцхамер и половите хормони. Множество са изследванията, които показват, че заболяването протича по-тежко и се развива много по-бързо при жените в сравнение с мъжете. При тях когнитивният спад, в който се включват загубата на памет, внимание и способностите за общуване и невъзможност за взимане на решения, е по-рязък.
Независимо от големия брой научни търсения по темата биологичните основни за различията между жените и мъжете с Алцхаймер все още не са разбрани добре. А това е важно и необходимо, казват авторите на настоящото изследване, за създаването на подходящи терапии.
Проучването
Изследването е дело на екип от съвсем млади учени, които правят първи стъпки в кариерата си, и на авторитетни изследователи като проф. Марко Прадо, проф. Ваня Прадо, доц. Тейлър Шмец от Училището по медицина и стоматология Шулих на Университета на Западно Онтарио, Канада. За проучванията допринасят още проф. Такаши Сайто и д-р Такоими Си Сайдо от японския Институт за мозъчни науки RIKEN.
Авторите на статията уточняват, че при изготвянето й са използвали данните, получени от водещо австралийско изследване, посветено на стареенето на образните биомаркери и начина на живот.
В настоящото проучване екипът изследва взаимодействието между промените в мозъчната химия и натрупването на бета-амилоиден протеин, което се наблюдава в мозъци, засегнати от Алцхаймер.
>>>Хормонът иризин забавя натрупването на опасни протеини в мозъка на хора с Алцхаймер
Един от ключовите маркери на болестта на Алцхаймер е токсичното натрупване в мозъка на протеина бета-амилоид. Именно то нарушава комуникационната система и въздейства върху познавателните способности.
Осъществените до момента проучвания върху мишки и възрастни хора в риск показват, че холинергичните неврони (мозъчни клетки, които произвеждат невротрансмитера в централната и периферна нервни системи – ацетилхолин), са особено уязвими към натрупването на бета-амилоид в мозъка. Доказано е и това, че ацетилхолинът има съществено значение за нормалната памет и познавателните способности.
Проучването на канадския екип показва, че мозъчната химия на женските и мъжките мишки регулира бета-амилоидния протеин при Алцхаймер по различни начини. При това за тези вариации допринася хормонът естрадиол.
„При мъжките и женските мозъци са установени разлики в холинергичната система и точно затова ние искахме да видим дали полът влияе върху връзката между ацетилхолиновото сигнализиране и натрупването на бета-амилоиден протеин“, обяснява един от авторите на изследването проф. Марко Прадо.
>>>Жените боледуват по-често от болестта на Алцхаймер заради високата активност на гена USP11
Учените виждат как при промяна на нивата на холинергична активност се появяват разлики в натрупването на бета-амилоида при мъжките и при женските мишки. Анализират и изображения след направен ядрено-магнитен резонанс на мозъка на здрави възрастни хора.
Те разглеждат и анализират снимките и степента на загуба в мозъка при мъжете и жените, но поотделно.
Резултатите, които са интересни, обобщава проф. Прадо: „Връзката между целостта на областта в мозъка, където се намират холинергичните неврони, и натрупването на бета-амилоид е еднаква за мъжете и жените, на които направихме ЯМР, но е различна при мъжките и женските мишки“. Подозренията са, че за разлика от женските мишки, възрастните жени са били в постменопауза. И вероятно на този фактор се дължат различията.
Лилиан Жерман-Кастелан, която е водещ автор на изследването и изследовател в началото на научната си кариера, предлага да бъде въведено още едно ниво на тестване в моделите. Прави го, защото е заинтригувана от разликата между половете.
Тя и доц. Робърт Грос изследват женски мишки, моделирани така, че да представляват жени в постменопауза. Целта е да се проучи как наличието или липсата на полови хормони е в състояния да повлияе на връзката между холинергичното сигнализиране и натрупването на бета-амилоид в мозъка.
>>>Лекарството Leqembi доказано забавя хода на болестта на Алцхаймер
„Открихме, че когато половият хормон естрадиол присъства, връзката между ацетилхолина и токсичния амилоид се губи. От друга страна, когато половите хормони при женските мишки са елиминирани, тази връзка възпроизвежда резултатите, които наблюдаваме при хората“, казва Лилиан Жерман-Кастелан.
Проф. Ваня Прадо коментира от своя страна: „За да разберем как половите хормони играят роля при болестта на Алцхаймер, е нужно да бъдат проучени подходящи животински модели. За съжаление повечето изследвания по темата се фокусират преди всичко върху мозъка на мъжа. Нашето изследване подчертава значението при използването на животински модели, което позволява да разберем как половите хормони влияят на патологията на Алцхаймер.“
Резултатите от проучването са публикувани в списанието на Асоциация Алцхаймер Alzheimer?s Dementia.
Изводите
Проучването показва нуждата от по-добро разбиране и изследване за ролята на естрадиола при болестта на Алцхаймер.
Естрадиолът е форма на женския полов хормон естроген и се използва за смекчаване симптомите на менопаузата.
Нужно е и спешно да бъдат изследвани амилоидната и холинергичната функция във възрастта между 40 и 50 години, защото повечето мащабни проучвания, посветени на Алцхаймер, се фокусират върху хората около и над 70 години.
„Ако не бяхме включили женски мишки в проучването, вероятно щяхме да пропуснем важна информация за заболяването и за различията, следствие от пола“, казва още проф. Ваня Прадо и подчертава, че жените и мъжете преминават по различен начин при Алцхаймер и реагират различно на лекарствата.
>>>Откриха връзка между завишените стойности на желязо в мозъка и болестта на Алцхаймер
„За да създадем по-ефективни терапии и лекарства, трябва да използваме животински модели, които могат да възпроизвеждат различни аспекти на това пътуване през болестта, а половите хормони и нивата на естрадиола са само един от факторите“, убедена е проф. Ваня Прадо.
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Кои са най-обещаващите лекарства за болестта на Алцхаймер
- Лекарство за глаукома забавя развитието на Алцхаймер
- Чревна бактерия може да причини болест на Алцхаймер
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- ЕМА одобри лекарство срещу лека форма на болест на Алцхаймер
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- Процесът на почистване на мозъка се ускорява с аналог на простагландин
- Халюцинации при деменция — как да реагираме
- Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция
- Бял трън, Мариански трън, Петнист бял трън
Коментари към По-бързото развитие на Алцхаймер при жените може да се дължи на ефекта на хормона естрадиол