Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Жените боледуват по-често от болестта на Алцхаймер заради високата активност на гена USP11

Жените боледуват по-често от болестта на Алцхаймер заради високата активност на гена USP11

от 11 окт 2022г., обновено на 14 окт 2022г.
Редактор: Гергана Караилиева
Жените боледуват по-често от болестта на Алцхаймер заради високата активност на гена USP11 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Учени от Университета Case Western Reserve в Кливланд, САЩ, установяват, че повишената уязвимост на жените към болестта на Алцхаймер се дължи отчасти на високата активност на гена USP11 (убиквитин специфична пептидаза 11).

Откритието

Изследователите откриват механизъм в тъканта на мозъка, който може да даде обяснение защо жените по-често стават жертва на болестта на Алцхаймер.

Рисков фактор се оказват нарушенията в процеса на свързване на пептида убиквитин с тау протеина.

Учените се фокусират върху изследването на ензими, които взаимодействат с неправилно нагънати тау протеинови молекули. И това е обяснимо, тъй като точно тау молекулата допринася за развитието на деменцията.

Екипът се интересува от това как молекулите на тау протеина са свързани с убиквитина, който си взаимодейства и с други протеини и участва в процесите на разграждане на отработените молекули на тези съединения.

За да получат отговор на въпроса, който ги вълнува, молекулярните биолози проследяват процеса в нервните клетки както на няколко възрастни жени и мъже, така и на мъжки и женски мишки.

Резултатите

Анализът показва, че ензимът USP11 пречи на тау протеина и убиквитина да си взаимодействат, като прекъсва връзките между тези молекули.

Оказва се още, че концентрацията на този протеин е в пъти по-голяма в клетките и на жените, и на женските мишки. Това, казват учените, се дължи на факта, че генът USP11 се намира в женските Х хромозоми.

Като изхождат от анализа на тези резултати, изследователите повреждат едно от копията на USP11 в генома на женските мишки, предразположени към развитието на болестта на Алцхаймер. След това проследяват какви са последиците от редактирането на генома.

Редактирането на генома води до намаляване на случаите на когнитивно увреждане при гризачи, а натрупването на тау протеина в невроните на мозъка им се забавя значително.

„Особено развълнувани сме от откритието, защото то дава основата за разработването на нови невропротективни медикаменти“, казва ръководителят на проучването професорът по патология от Медицинското училище „Хауърд Т. Карснер“ в Университета Case Western Reserve Дейвид Канг.

болест на Алцхаймер

Проф. Канг подчертава и друго от значенията на изследването им – възможността да постави рамка за идентифицирането на други Х-свързани фактори, които могат да доведат до по-високи нива на тауопатия (събирателен термин за няколко невродегенеративни заболявания, свързани с развитието на деменция) при жените.

>>> Мутация в гена MGMT е причина жените да страдат по-често от болестта на Алцхаймер

Както специалистът подчертава, едно от обясненията за по-голямата уязвимост на жените към болестта на Алцхаймер е, че при тях количествата на отлагане на тау протеин в мозъка са много по-големи.

„Когато конкретен тау протеин вече не е нужен за функционирането на нервната клетка, той се отделя за унищожаване и изчистване. Понякога обаче процесът се нарушава, което кара тау да се присъедини патологично към нервните клетки. В резултат на това нервните клетки се разрушават при състояния, които наричаме тауопатии, а най-известното от тях е болестта Алцхаймер“, разяснява проф. Дейвид Канг.

Ученият обяснява още, че процесът на елиминиране на излишния тау започва с добавянето на химическия маркер убиквитин. Неговото наличие върху тау бива регулирано от система от ензими, които добавят или премахват маркера.

Дисфункцията на този иначе балансиран процес може да доведе до необичайно натрупване на тау при болестта на Алцхаймер, а екипът на проф. Канг търси отговор на въпроса защо става така. Както пояснява специалистът по патология, учените търсят повишена активност на ензимната система, която контролира отстраняването на маркера убиквитин. Правят го, защото прекомерното активиране може да провокира патологично натрупване на тау.

„Решихме, че ако успеем да установим това, то може да ни осигури надеждна основа за създаването на ново лекарство, което да възстанови нормалния баланс на нивата тау в мозъка“, споделя още проф. Дейвид Канг.

Най-важният извод от изследването е установеното, че нивата на USP11 в мозъка на жените са много по-високи в сравнение с тези на мъжете.

болест на Алцхаймер

Друг от изводите е, че нивата на USP11 си взаимодействат изключително активно с тау патологията на мозъка при жените, но не и при мъжете.

Не на последно място изследователите виждат, че след като елиминират генетично USP11 в мишия модел на мозъчна тау патология, то женските гризачи се оказват защитени както от нея, така и от когнитивно увреждане. Срещу тази патология са защитени и мъжете, но в степен по-ниска от жените.

Изводът, който екипът прави е, че резултатите показват как прекомерната активност на ензима USP11 при жените води до повишената им чувствителност към тау патология при болестта на Алцхаймер.

>>> Възможна е връзка между нарушенията в циркадния ритъм и болестта на Алцхаймер

„USP11 е ензим, а ензимите могат да бъдат инхибирани фармакологично. Надяваме се, че ще успеем да разработим лекарство, което ще действа по същия начин и ще защити жените, при които има много по-висок риск от развитието на болестта на Алцхаймер“, споделя проф. Дейвид Канг.

Резултатите от проучването са публикувани в списание Cell.

За болестта на Алцхаймер

Данните на СЗО показват, че 55 000 000 души в света са с деменция. Една от най-честите причини за нея е болестта на Алцхаймер, която се открива в 60% – 70% от случаите.

>>> Стимулирането растежа на неврони възстановява паметта при мишки с Алцхаймер

Заболяването води до смъртта на мозъчните клетки, което от своя страна провокира сериозното и трайно намаляване на мисловните, поведенческите и социалните умения на хората, страдащи от болестта.

За д-р Дейвид Канг

Д-р Дейвид Канг е професор по патология в Медицинския факултет на кливландския Университет Case Western Reserve. Има докторска степен по неврология от Калифорнийския университет в Сан Диего. Преподава няколко години в Националния университет в Сеул. През 2012 г. започва работа в Института за болестта на Алцхаймер, а от 2021 г. е част от катедрата по патология на Медицинския факултет на Университета в Кливланд.

Научните интереси и изследвания на проф. Дейвид Канг са насочени към молекулярните пътища, които са в основата на протеинопатията и невротоксичността при болестта на Алцхаймер и свързаните с нея деменции, сред които фронтотемпоралната деменция и амиотрофичната латерална склероза, известна още като болестта на Лу Гериг или на Шарко.

Проф. Канг и екипът му търсят отговор на въпросите, свързани с патологичното стареене на мозъка при деменция.

Източник:
  • https://case.edu/
  • https://www.technologynetworks.com/
  • https://www.sciencedirect.com/
Още по темата:
  • Нова научна хипотеза за болестта на Алцхаймер Нова научна хипотеза за болестта на Алцхаймер
  • Невронна мрежа открива болестта на Алцхаймер от едно изследване с ЯМР Невронна мрежа открива болестта на Алцхаймер от едно изследване с ЯМР
  • Промени в микрофлората водят до развитието на невродегенеративни заболявания Промени в микрофлората водят до развитието на невродегенеративни заболявания
  • Корейски учени откриха молекула, чистеща плаките при Алцхаймер Корейски учени откриха молекула, чистеща плаките при Алцхаймер
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
94.70лв.

ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN

КОРЕАВИТА ЛЪВСКА ГРИВА капсули 330 мг. * 90
49.10лв.

КОРЕАВИТА ЛЪВСКА ГРИВА капсули 330 мг. * 90

Коментари към Жените боледуват по-често от болестта на Алцхаймер заради високата активност на гена USP11

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Жените боледуват по-често от болестта на Алцхаймер заради високата активност на гена USP11
    www.framar.bg 
    на 01 July 2025 в 09:41
    Коментирайте "Жените боледуват по-често от болестта на Алцхаймер заради високата активност на гена USP11"

НОВИНАТА е свързана към

  • Животът в необлагодетелстван квартал повишава риска от болестта на Алцхаймер
  • Халюцинации при деменция — как да реагираме
  • Ендогенните ретровируси могат да повлияят на развитието на невродегенеративни заболявания
  • Антиоксиданти забавят болестта на Алцхаймер
  • Хуперзия серата
  • Актьорът Крис Хемсуърт за повишения риск от Алцхаймер: Научих се да живея спокойно, тук и сега
  • Японското лекарство срещу Алцхаймер е дало положителни резултати
  • Процесът на почистване на мозъка се ускорява с аналог на простагландин
  • Депресията може да е ранен признак на деменция
  • Австралийски учени лекуват Алцхаймер с ултразвук
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Въвеждане на еврото - най-често задаваните въпроси и отговорите от БНБ

преди 27 дни, 12 часа

*Ашваганда и хормоналният баланс при жените: Как билката влияе на менопаузата и ПМС

преди 283 дни, 18 часа и 11 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 3 дни, 17 часа и 52 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 5 дни, 10 часа и 33 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 17 дни, 17 часа и 24 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 25 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МУРСАЛСКИ ЧАЙ 30 г ТОНИКА

ХАРТМАН ОМНИФИКС Е ХИПОАЛЕРГИЧНА САМОЗАЛЕПВАЩА ЛЕНТА 5 см / 10 м * 1

ХАРТМАН КОМПРЕС МАРЛЕН, НЕСТЕРИЛЕН, 8 ДИПЛИ 7.5 / 7.5 см * 100

ХАРТМАН КОСМОС СПРЕЙ ЗА РАНИ 50 мл

НЕОЛЕКСАН таблетки 50 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

НИСТАТИН АКТАВИС таблетки 500 000 IU * 20 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 17:14:17

НАУ ФУДС ИНДОЛ - 3 - КАРБИНОЛ капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 17:12:24

РЕЗИСТА КИДС шоко мечета * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 17:10:21

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 16:55:00

АКУТИЛ капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 16:38:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival