Хербицидът глифозат крие риск от трайно мозъчно увреждане
Акценти
|
Глифозатът е хербицид, който се използва широко по целия свят. Ново проучване върху лабораторни мишки сочи, че той може да се натрупа в мозъка и да причини трайни увреждания.
Продължителното излагане на глифозат води до появата на симптоми на болест на Алцхаймер при мишки
Човешкият мозък е много адаптивен орган. Той например може да се възстанови сам след претърпяна травма. Според учените обаче дори и краткото излагане на известния хербицид глифозат крие риск от сериозно и трайно увреждане*, чиито симптоми продължават да се проявяват дълго след края на периода на излагане.
Учени от държавния университет в Аризона, САЩ, откриват, че мишки, изложени на въздействието на препарата, развиват сериозно мозъчно възпаление, което от своя страна се свързва с невроденегеративни заболявания.
Глифозатът също така причинява преждевременна смърт и отключва тревожно поведение при мишките. Оказва се, че тежките странични ефекти се запазват дори след 6-месечен възстановителен период, без излагане на химикала.
Резултатите от изследването са публикувани в списание Journal of Neuroinflammation.
Рискове, свързани с натрупване на вторични продукти от глифозат в мозъка
Учените откриват, че в мозъка се натрупва опасен вторичен продукт на глифозата – аминометилфосфонова киселина.
Рамон Веласкес, един от авторите на проучването, споделя: „Екипът ни откри поредното доказателство, че глифозатът е много опасен за мозъка. Като се има предвид увеличаващия се брой пациенти с когнитивен упадък, особено сред хората в селските райони, където излагането на химикала е най-сериозно заради силно развитите земеделие и животновъдство, е наложително да задълбочим изследванията върху хербицида.“
От Центровете за проучвания върху заболяванията предупреждават, че най-застрашени са земеделските работници и специалистите по озеленяване, които могат да вдишат глифозата или да осъществят физически контакт с него чрез кожата.
Резултатите на учените от Аризона разкриват още, че поглъщането на глифозат, останал по зеленчуците и плодовете, също крие рискове за здравето.
Екипът се надява, че научният труд ще подтикне колегите им да продължат проучванията и да преразгледат степента на безопасност на препарата.
Предишно проучване на Аризонския университет откри връзка между излагането на глифозат и невродегенеративните заболявания. То сочи, че химикалът преминава кръвно-мозъчната бариера, чиято роля е да не допуска навлизането на потенциално опасни вещества в мозъка. След проникването му, той взаимодейства с мозъчната тъкан, причинявайки възпаление и други негативни ефекти върху мозъчната функция.
Според Американската агенция за опазване на околната среда глифозатът е безопасен в определени количества, но последните проучвания сочат, че както той, така и неговият основен метаболит аминометилфосфоновата киселина могат да останат в тялото дълго време и да се натрупат в мозъчната тъкан.
» Широко употребяван хербицид може да се окаже причина за хронично бъбречно заболяване в Шри Ланка
Хербицидът може да унищожи не само плевелите
Препаратът е един от най-широко използваните в световен мащаб. Той защитава земеделски култури като царевица, соя, захарно цвекло, памук и пшеница. Употребата му зачести, след като пред 1996 г. се появиха първите генномодифицирани култури, които не умират след напръскване с глифозат. Заради масовата му употреба, химикалът може да се открие по цялата хранителна верига. Той замърсява въздуха, почвата, повърхностните и подземните води.
Представители на Американската агенция за опазване на околната среда твърдят, че количеството, което навлиза в човешкото тяло, е безопасно, но от Международната организация за изследвания върху рака оспорват това твърдение. Според тях препаратът има „потенциален канцерогенен ефект“ и може да влоши симптомите на невродегенеративни заболявания като болест на Алцхаймер.
Глифозатът блокира действието на специфичен ензим в растенията, който отговаря за производството на важни аминокиселини. За съжаление той влияе негативно не само на него, но и на биологичните системи на бозайниците, защото се натрупва и задържа продължително време в мозъка, което може да доведе до възпалителни процеси.
Доц. Пироти, който е и старши автор на проучването, допълва: „Хербицидите се използват масово. Нашето откритие показва, че много от химикалите, на които се излагаме в ежедневието и които доскоро са били считани за безопасни, може би крият рискове за нас.“
Безопасен ли е въобще глифозатът
Учените смятат, че излагането на глифозат може да предизвика мозъчно възпаление при мишки и да влоши симптомите на болест на Алцхаймер. Това е свързано с натрупването на повече бета-амилоидни плаки и тау протеин (класически диагностични маркери за болест на Алцхаймер) и затруднено пространствено ориентиране. Плаките нарушават мозъчната функция и са пряка причина за загубата на памет и когнитивния упадък.
Изследване върху ефекта от глифозата върху мозъка на мишки
Научните експерименти на аризонския екип се провеждат в продължение на 13 седмици, последвани от шестмесечен възстановителен период. Те се натъкват на главния метаболит на глифозата – аминометилфосфонова киселина – в мозъка както на нормални, така и на генномодифицирани мишки с признаци на болест на Алцхаймер. Вторите притежават добавен ген, който ще причини болест на Алцхаймер с напредването на възрастта. Така учените по-лесно могат да проследят хода и последиците от заболяването в напълно контролирана лабораторна среда.
Те излагат животните на две различни нива на химикала – висока и ниска доза, която е близка до допустимата и считана за безвредна от властите. Оказва се, че дори ниска концентрация на глифозат причинява тежки странични ефекти върху мозъка на мишките, при това месеци след като излагането на препарата е приключило.
Химичното вещество се свързва с трайно повишаване на възпалителните маркери в мозъка и кръвта след възстановителния период. Според специалистите подобно продължително възпаление крие риск от бързо влошаване състоянието на пациенти с болест на Алцхаймер и други невродегенеративни заболявания.
Учените подчертават, че е много важно да се изследва по-задълбочено дългосрочният ефект от въздействието на глифозата върху неврологичните и други функции на човешкото тяло.
* “Glyphosate exposure exacerbates neuroinflammation and Alzheimer’s disease-like pathology despite a 6-month recovery period in mice” by Samantha K. Bartholomew, Wendy Winslow, Ritin Sharma, Khyatiben V. Pathak, Savannah Tallino, Jessica M. Judd, Hector Leon, Julie Turk, Patrick Pirrotte and Ramon Velazquez, 4 December 2024, Journal of Neuroinflammation.
- Alarming: Common Herbicide Linked to Lasting Brain Damage: https://scitechdaily.com/alarming-common-herbicide-linked-to-lasting-brain-damage/
- Glyphosate exposure exacerbates neuroinflammation and Alzheimer’s disease-like pathology despite a 6-month recovery period in mice: https://jneuroinflammation.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12974-024-03290-6
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Халюцинации при деменция — как да реагираме
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- Учени откриха рядка форма на болестта на Алцхаймер, развиваща се в по-ранна възраст
- Бял трън, Мариански трън, Петнист бял трън
- Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция
- Антиоксиданти забавят болестта на Алцхаймер
- Лечение на болестта на Алцхаймер
- Кои са най-обещаващите лекарства за болестта на Алцхаймер
- Тест за прекурсор на бета амилоид протеин
Коментари към Хербицидът глифозат крие риск от трайно мозъчно увреждане