Проф. Владимир Кефалов получи световна награда за постижение в очната медицина
Нов повод за гордост донесе българинът проф. Владимир Кефалов, който е тазгодишният лауреат на Бреслерова награда. Тя се дава от американската организация Lighthouse Guild за изключителни постижения в очната медицина.
Проф. Кефалов е смятан за един от водещите световни изследователи на ретината и през ноември 2019 г. ще получи 54 000 долара за полученото признание. В своята собствена лаборатория във Вашингтонския университет в Сейнт Луис той и неговите колеги изследвали зрителните клетки в ретината и се опитвали да разберат тяхната функция и защо не действат нормално при очни заболявания и слепота. Задачата, която още си поставили, била да открият начин чрез различни видове терапии и фармацевтични агенти да накарат тези клетки отново да придобият способността да отговарят на светлина.
При заболявания като дегенерацията на макулата или с настъпването на годините се забавя приспособимостта на зрителните клетки към мрака. Затова учените се насочили към изследването на механизмите на адаптация на този вид клетки към светлината и тъмнината. В процеса на своята работа Кефалов и колегите му компрометирали функцията на адаптиране към тъмнина при мишки по същия начин, както това става в човешката ретина. Разработили генна терапия и успели да заместят дефектния ген с действащ чрез помощта на вирус. Така функцията на зрителните клетки се възстановила и гризачите започнали да виждат отново.
Преди 15 г. използването на генна терапия и на стволови клетки било немислимо, но днес благодарение на бурното развитие на технологиите тяхното прилагане е все по-бързо и по-лесно. Според проф. Кефалов пътят е намиране на начин за предотвратяване загубата на функцията на ретината или възстановяването й чрез биологични методи. Предвижданията му са, че след 5-10 г. ще има много голям прогрес в това отношение. Обмисля се и внедряването на електронни чипове, които да заместят ретината, когато не действа нормално, но по думите на българина това не е най-добрия вариант. Причината е, че чиповете не могат да постигнат съвършенството и чувствителността на човешката ретина.
Проф. Владимир Кефалов напуска родината през 1993 г. и заминава за Бостън, където става докторант по клетъчна биофизика. Специализира след това в балтиморския университет „Джонс Хопкинс“.
bnr.bg, ophthalmology.wustl.edu
Коментари към Проф. Владимир Кефалов получи световна награда за постижение в очната медицина