Публичното унижение на младежа със специфични потребности - тест или присъда за обществото ни
Кадри, показващи младеж, който бива воден на каишка, върви на крака и ръце и към когото се отнасят като куче, което дресират, буквално взриви социалните мрежи у нас. Скандалното видео предизвика яростни реакции и това е напълно обяснимо. Всички сме възмутени, но истината е, че едновременно с това сме съучастници. И е време да си признаем колко сме затънали и как понятията за добро и зло са се размили до неузнаваемост.
Историята
Независимо колко много се изписа и изговори, все още не разполагаме с цялата картина. Но дори това, което знаем, е достатъчно, за да потърсим отговори на множество въпроси. За хуманността ни, за отношението ни към уязвимите, за търпимостта ни към безобразията, за отговорността.
И така, бурята се разрази след като във „Фейсбук“ беше публикуван клип, на който се вижда как момче бива водено на каишка и третирано като куче. Действието се развива, както стана ясно по-късно, в пловдивски мол.
От мъжа, който публикува видеото, научихме подробностите. Милен Стаматов обяснява, че всичко е било излъчвано на живо. Срамната и унизителна процесия е минала през различни етажи. Пред безумното „представление“ се събират хора, снимат, смеят се, не реагират.
По-късно с Милен Стаматов се свързва бивша учителка на младежа и обяснява, че той е със специални образователни потребности, вече е завършил училище, пълнолетен е. Определя видяното като гавра. „Приех нещата много лично, помолих да ме свърже с родителите. Тя ми даде телефона на майката и аз се обадих като обясних, че искам да помогна“, разказва Милен Стаматов.
>>>Стрес и емоционален живот при родители на деца със специални образователни потребности
В социалните мрежи ври и кипи, а междувременно институциите реагират. Пловдивската Районна прокуратура се самосезира и образува досъдебно производство за извършени хулигански действия спрямо момче със СОП. Полицията задържа участниците.
Изпълнителите
Тодор Огнянов с прякора Тошо Куката, Петко Атанасов Чеченеца и Емили Тротинетката. Това са хората, организирали, реализирали, заснели и излъчвали на живо гаврата с младежа и неговото достойнство. Оказва се, че те определят себе си като „инфлуенсъри“ и редовно присъстват в социалната мрежа TikTok. От изявленията им става ясно, че момчето "само е пожелало да направят клипа, за да стане известно като тях". Емили Тротинетката твърди, че е била принудена да участва.
Според информация, подадена от Прокуратурата, 20-годишният младеж е бил манипулиран да вземе участие в клипа, като му е била обещана "известност в социалните мрежи". Съзнателно е било търсено лице, което ще се съгласи да вземе участие в унизителната роля на куче на публично място. Клипът е излъчен в реално време.
Въпросите
Множество хипотези, различни гледни точки, противоречия. Всичко това вероятно ще бъде изяснено в определен момент. Извън него обаче стоят други въпроси и те са важните.
Куката, Чеченеца, Тротинетката – прякори на хора, които заемат част от пространството в социалните мрежи и имат претенцията да бъдат „инфлуенсъри“. Това, което публикуват, бива следвано и се превръща в „пример“ за деца и младежи. Това е страшно. И за пореден път поставя въпроса, кога и как допуснахме социалните мрежи да възпитават и обучават и защо?
Безпардонното и унизително „представление“ е видяно от посетителите в мола. Те обаче се смеят и снимат. Никой не пита какво и защо се случва. У нас очевидно подобни изяви се приема за нещо напълно естествено. Някой се прави на клоун, група хора се снимат, докато вършат дивотии, за да ги публикуват след това в социалните мрежи и да се издигнат в собствените си очи, да оправдаят статута си на „звезди“. И това се приема за нормално и не прави никому впечатление.
И докато всичко това се случва, охраната на мола не реагира. Странно, защото няма как да е останало скрито за охранителите това, което толкова други виждат. От пловдивския мол излязоха с позиция, в която заявяват, че се разграничават от грозната случка и съдействат на органите на реда. Подчертават, че са научили за случилото се, след като клипа е публикуван в социалните мрежи. Уточняват, че за да се снима в мола е нужна заявка, която да бъде одобрена предварително, а при тях не е постъпвала такава.
Безразличие. Това е думата, която ни определя като общество. Разбира се, има изключения, но общата картина е белязана от тази дума.
Съучастници сме, защото въпреки погнусата от видяното и възмущението ни, продължаваме да споделяме клипа в социалните мрежи. И защото с бездействието и апатията си позволяваме на такива като Куката, Чеченеца и Тротинетката да се определят за „звезди“.
Децата и младите хора със специфични потребности
Разговорът за тях не е от вчера. И за пореден път да напомним, че те нямат нужда нито от съжаление, нито от сълзливо говорене. Не, те имат нужда от приемане, подкрепа и обич. Имат нужда да бъдат приети като равноправна част от социума, която просто има нужда от специфични грижи, нищо повече. Да бъдат част от обществото, а не скрити някъде в ъгъла, непознати и стигматизирани.
>>>Вижте ни и ни чуйте, призовават хората с увреждания в отворено писмо до институциите
И да, този път реакцията на институциите беше бърза. Въпросът е какъв ще бъде крайният резултат от действията на прокуратурата и полицията. Ще бъде ли постигната справедливост?
А още по-важният въпрос е, дали ние, като общество, ще успеем най-накрая да разграничим ясно доброто от злото. Ще бъдем ли в състояние да не пресичаме границите, след които не остава друго освен разруха. Можем ли да бъдем съпричастни, състрадателни и човечни? Реакцията на българите на кадрите, които показват гавра с човешкото достойнство, показа, че можем.
Какво ще се случи утре с Емили, Куката и Чеченеца? Дали все още ще са неоспоримите лидери на социалните мрежи, обожавани от децата и коментирани от възрастните? Или инцидентът и отзвукът в кенсъл културата ще ги пратят в дъното на социалните класации? Дали няма да си потърсим нови куки, тротинетки и чеченци, защото не можем без фалшиви герои?
Но освен човечни, да не забравяме, че трябва да сме още и непримирими и нетърпими към всеки опит на злото да се настани удобно сред нас, пременено така, че да бъде трудно разпознато.
НОВИНАТА е свързана към
- Дневни центрове за деца със специални образователни потребности
- Как да подкрепите емоционалните нужди на дете с обучителни затруднения
- Стрес и емоционален живот при родители на деца със специални образователни потребности
- Специално училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов", гр. Варна
- Михаела Барокова: В България няма официална статистика за броя на децата с проблеми в развитието
Коментари към Публичното унижение на младежа със специфични потребности - тест или присъда за обществото ни