Първата ваксина за лечение на рак може да бъде на пазара до 2030 г.
Основателите на германската фармацевтична компания „BioNTech“ смятат, че е напълно възможно до края на десетилетието да бъде създадена и одобрена първата ваксина за лечение на рак.
Припомняме, че Угур Шахин и Йозлем Тюречи, собственици на „BioNTech“, разработиха революционната иРНк ваксина срещу COVID-19, в партньорство с „Pfizer“. По техни думи изследователският екип е направил пробив, който ги приближава до крайната им цел и в рамките на няколко години може да се очаква появата на препарат, който да върне надеждата на хилядите болни от рак.
Малко хора може би знаят, че компанията „BioNTech“ първо започва проучвания и изпитвания на иРНК ваксина срещу рак, но избухването на пандемията променя плановете им и те пренасочват усилията си към създаването на препарат срещу коронавируса. Към момента екипът провежда клинични тестове върху няколко ваксини за лечение на рак.
>>> Учени разработват три нови иРНК ваксини срещу грип, малария и рак
Ваксината за лечение на рак ще разчита на иРНК технологията
Проф. Тюречи споделя, че иРНК технологията, използвана при ваксината срещу коронавирус, може да бъде модифицирана така, че да „обучи“ имунната система да атакува не коронавируса, а раковите клетки в организма. Според съпруга й проф. Шахин не е изключено препаратът да е готов „преди 2030 г.“
иРНК ваксината срещу COVID-19 „инструктира“ нашите клетки как да създадат протеин, или част от него, който да предизвика имунен отговор в човешкото тяло. Същият подход може да се приложи и при „обучението“ на имунната система как да открива и унищожава ракови клетки. Вместо обаче да пренася код, който разпознава вируса, ваксината срещу рак ще съдържа генетични инструкции за раковите антигени – протеини, покриващи туморните клетки.
Какви са пречките пред екипа?
Германските учени се надяват да открият ефективно лечение за пациенти с рак на червата, меланом (рак на кожата) и други, но са изправени пред някои сериозни препятствия. Раковите клетки, които образуват тумора, понякога са покрити с различни протеини. Те затрудняват изключително много създаването на ваксина, която да може да атакува всички опасни клетки, без обаче да засяга здравите тъкани.
Опитът, натрупан по време на COVID пандемията
Проф. Тюречи пояснява, че учените от „BioNTech“ са натрупали достатъчно опит по време на пандемията и процесът по производството на иРНК ваксината би бил значително по-бърз. Известни са и реакциите, които иРНК предизвиква в имунната система.
Не по-малко важна е ролята на регулаторните органи, които усъвършенстваха и ускориха механизма за одобрение на лекарствата, докато върлуваше коронавирусът. Това означава, че времето за преминаване през всички процедури след приключване на изпитанията би било по-кратко.
Все пак експертът не крие притесненията си и признава: „Не можем да бъдем сигурни в нищо, когато става въпрос за ваксина срещу болест като рака. Тюречи потвърждава, че екипът е направил няколко важни крачки, но пътят пред тях е дълъг.
През август 2022 г. от фармацевтичната компания „Moderna“ съобщиха, че ще съдят „BioNTech“ и “Pfizer“ за нарушение на патентни права върху тяхната ваксина срещу COVID-19. В отговор проф. Сахин заяви: „Иновацията ни е оригинална. Отне ни 20 години да я разработим и ще направим всичко по силите си, за да защитим интелектуалната си собственост.“
Vaccines to treat cancer possible by 2030, say BioNTech founders: https://www.theguardian.com/society/2022/oct/16/vaccines-to-treat-cancer-possible-by-2030-say-biontech-founders
Продукти свързани с НОВИНАТА
СПРИНЦОВКА 1 мл+игла сива 27G
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.002
НОСАЧ ЗА ВАКСИНИ GIMA ПРОФЕСИОНАЛЕН
Безплатна доставка за България!МЕЖДУ НАДЕЖДАТА И СТРАХА - ПРОФ. МАЙКЪЛ КИНЧ - СИЕЛА
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.047
ЧАНТА ЗА ВАКСИНИ EB-04.002
НОВИНАТА е свързана към
- Хемофилус инфлуенце – от откриването на бактерията до въвеждането на ваксината
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- БЦЖ ваксина
- Как гладът убива рака
- Ваксина дифтерия тетанус коклюш
Коментари към Първата ваксина за лечение на рак може да бъде на пазара до 2030 г.