Разлика в диаметъра на мозъчните артерии може да се окаже причина за образуването на аневризми
За първи път учени от Университета на Южна Австралия разкриват връзка между различната големина на артериите в човешкия мозък и вероятността от церебрална аневризма. Ако бъдещите изследвания докажат, че съществува подобна зависимост, специалистите ще имат на разположение още един инструмент за скрининг на хора в риск.
Мозъчната аневризма е наричана „тихият убиец“. Предупредителни знаци се наблюдават рядко, а от близо един милион, които стават жертва на спукана аневризма всяка година, половината умират и едва 1/3 се възстановяват напълно.
Проучването на австралийския екип е публикувано в списание „BMJ Open“.
Рискове при руптура на аневризма
Ръководител на проекта е невроанатомът д-р Арджун Бурлакоти. Той пояснява, че са направени снимки на мозъка на 145 доброволци, които показват, че в случаите, когато мозъчните артерии са асиметрични, вероятността от образуване на аневризма е много по-голяма. Тя представлява балонообразно разширение на съд в мозъка, който може да се спука от повишеното налягане и да предизвика хеморагичен инсулт.
„Субарахноидният кръвоизлив е най-опасната разновидност на инсулта и настъпва, когато мозъчната аневризма изтече или руптурира. Това води до кръвоизлив в мозъка, който в 50% от случаите има фатален край“, пояснява д-р Бурлакоти.
Експертът споделя, че голяма част от малките, неразкъсани аневризми остават незабелязани при извършване на традиционна образна диагностика. Лекарите се натъкват на тях едва когато те са достатъчно големи, за да отключат симптоми или да се спукат. А често тогава е твърде късно.
Диспропорции в диаметъра на артериите повишават кръвното налягане и увеличават риска от разширяване на съдовете
Снимки, направени на хора с аневризма, показват, че четирите артерии, които навлизат в мозъка и го снабдяват с кръв, не са в нормални пропорции една спрямо друга. Диспропорциите са причина за повишеното налягане на кръвта*, а то е предпоставка за разширяването на кръвоносните съдове.
Когато диаметърът на предната мозъчна артерия (А1) се различава в дясната и лявата й страна с коефициент по-висок от 1,4, рискът от образуване на аневризма достига 80%. Това е мястото, където най-често настъпват руптури. За сравнение, опасността при хора с разлика под 1,4 е едва 7,8%.
Церебралните аневризми причиняват смъртта на почти 500 000 души по света всяка година. Половината от тях са на възраст под 50 години, като жените са по-застрашени от мъжете.
Симптоми при разкъсана аневризма
Основният симптом на руптурирала аневризма е внезапната и много силна болка, придружена от двойно виждане, гадене, схващане на врата, мускулна слабост, объркване, пристъпи и сърдечен арест.
Ако бъде открита навреме, аневризмата се следи, като нарастването й се контролира с медикаменти, хранителен режим и промяна в начина на живот. Тя може да бъде отстранена по хирургичен път, но процедурата крие рискове от увреждане на мозъчните функции или инсулт. Ето защо се препоръчва само, когато рискът от спукване е много висок.
Д-р Бурлакоти смята, че чрез ЯМР и КТ (компютърна томография) ангиограма може да се установи наличие на асиметрични мозъчни артерии и да се осигурят редовни прегледи за новообразувала се аневризма.
Експертът работи в сътрудничество с д-р Джалия Кумаратилаке, д-р Джейми Тейлър и проф. Хенеберг.
* Burlakoti A, Kumaratilake J, Taylor J, et al. Relationship between cerebral aneurysms and variations in cerebral basal arterial network: a morphometric cross-sectional study in Computed Tomography Angiograms from a neurointerventional unit. BMJ Open. 2021.
- Scientists find vital link to identify people at risk of aneurysms: https://www.newswise.com/articles/scientists-find-vital-link-to-identify-people-at-risk-of-aneurysms
- Relationship between cerebral aneurysms and variations in cerebral basal arterial network: a morphometric cross-sectional study in Computed Tomography Angiograms from a neurointerventional: https://bmjopen.bmj.com/content/11/9/e051028
- Екипът на доц. Богомила Чешмеджиева от УМБАЛ „Свети Георги“ спаси живота на мъж с иновативния метод EVAR
- Д-р Асен Тодоров и екипът му спасиха живота на мъж с тежко онкологично заболяване и аневризма на аортата
- Хибридна операция спаси живота на 75-годишен мъж с големи аневризми
- Неврохирурзи направиха за първи път койлинг на кръвоносни съдове в Северна България
НОВИНАТА е свързана към
- Стент
- Хранене при аневризма (аневризъм)
- Екипът на доц. Богомила Чешмеджиева от УМБАЛ „Свети Георги“ спаси живота на мъж с иновативния метод EVAR
- Д-р Асен Тодоров и екипът му спасиха живота на мъж с тежко онкологично заболяване и аневризма на аортата
- Лекар увива с домакинско фолио абдоминалната аневризма на Айнщайн и така спасява живота му
- Хибридна операция спаси живота на 75-годишен мъж с големи аневризми
- Неврохирурзи направиха за първи път койлинг на кръвоносни съдове в Северна България
- Лесен тест с палец разкрива вероятността да страдате от аортна аневризма
- Стрес и секс водят до аневризми
- Поставиха първия у нас индивидуален фенестриран стентграфт на 72-годишен мъж
Коментари към Разлика в диаметъра на мозъчните артерии може да се окаже причина за образуването на аневризми