С иновативна техника във ВМА спасяват живота на 71-годишна жена
Акценти
|
Екип от Клиниката по съдова хирургия на ВМА използва иновативна техника, благодарение на която даде шанс за живот на жена на 71 години, която е с торакоабдоминална аневризма.
Случаят
Жената постъпва в Клиниката по съдова хирургия с диагнозата „Торакоабдоминална аневризма“. Става дума за разширение на аортата над 3,5 см в зона, която обхваща кръвоносните съдове, снабдяващи вътрешните органи в корема – двете бъбречни артерии, горната мезентериална артерия и стволът, доставящ кръв на черния дроб, далака и стомаха.
Диагнозата е тежка, тъй като аневризмата представлява патологично разширения на кръвоносния съд, което може да доведе до смърт.
От ВМА поясняват, че дълго време хората с тази диагноза биват наблюдавани и приемат медикаменти за повишеното кръвно налягане, но в изключително редки случаи биват подлагани на оперативно лечение. Причината е, че в тези случаи се прилага така наречената отворена оперативна хирургия, която е една от най-големите интервенции, тъй като включва гръдната кухина, прерязване на диафрагмата и отваряне на коремната кухина.
Операцията
Екипът от съдови хирурзи решава да използва иновативна техника. Както пояснява д-р Никола Колев в Европа и САЩ специалистите от години работят с фенестрирани ендографтове. Произвеждат се по поръчка за конкретния болен. Времето, което е необходимо затова е два месеца. У нас обаче те не се покриват от Здравната каса, тъй като са твърде скъпи.
Това е причината специалистите да се насочат към използването на модифициран от хирурга ендографт. Самият ендографт съдържа вътресъдова протеза с железен скелет, която се вгражда през артериите и се разгъва в аневризмата.
Д-р Колев пояснява, че самото ендопротезиране е вкарването на покрит стент в торкоабдоминалната аневризма. Той е със специални отвори, през които се осъществява канюлацията на висцералните съдове за коремните органи и след това се поставят покрити стентове към тях. Фенестрираният ендографт в случая със 71-годишната жена е за четири висцерални съда. Той е тип браншов, а за една от бъбречните артерии е направено и допълнително „краче“ към самата ендопротеза.
>>>Хибридна операция спаси живота на 75-годишен мъж с големи аневризми
Д-р Никола Колева припомня, че успешното поставяне на модифициран ендографт у нас преди две години провокира ендоваскуларните хирурзи да използват иновативната техника при лечението на този тип аневризми.
Модифицирането на стандартни графтове при това непосредствено преди самата хирургична интервенция, може да бъде осъществено от много опитни екипи и се прави в ситуация на спешност.
Самата интервенция е сложна и тежка. Продължава седем часа. В случая резултатът от нея е добър.
Жената вече е раздвижена, съобщават от ВМА.
- Екипът на доц. Богомила Чешмеджиева от УМБАЛ „Свети Георги“ спаси живота на мъж с иновативния метод EVAR
- Д-р Асен Тодоров и екипът му спасиха живота на мъж с тежко онкологично заболяване и аневризма на аортата
- Хибридна операция спаси живота на 75-годишен мъж с големи аневризми
- Неврохирурзи направиха за първи път койлинг на кръвоносни съдове в Северна България
Коментари към С иновативна техника във ВМА спасяват живота на 71-годишна жена