Мутация в гена PPIL4 увеличава риска от аневризми в съдовете на мозъка

Учени от Йейлския университет в САЩ установяват, че появата на мутации в гена PPIL4, който контролира развитието на мозъчните съдове, води до рязко увеличаване на възможността от фатални аневризми.
Според американските учени вероятността да се появят най-опасните варианти на аневризми в кръвоносните съдове на човешкия мозък са свързани с това какви мутации присъстват в гена PPIL4.
Изследването
Водещият ръководител на изследването проф. Мурад Гюнел изразява задоволството си от факта, че са успели да открият тази вариация в структурата на гена PPIL4. Не за друго, а защото наследените мутации, които засягат развитието на аневризми в съдовете на мозъка, се откриват изключително трудно.
Ученият припомня, че аневризмите са патологични разширения, които се появяват в резултат на изтъняването на стените на кръвоносните съдове. Образуването на подобни израстъци в съдовете на мозъка увеличава рязко риска от поява на вътречерепно кървене. За съжаление много често то завършва със смърт или с развитието на възможно най-тежките форми на инсулт.
Проф. Гюнел и неговият екип откриват, че рискът да се появят едни от най-опасните варианти на аневризми в кръвоносните съдове на човешкия мозък е силно зависим от това какви мутации присъстват в гена PPIL4. Изводите са резултат от осъществения анализ на геномите на повече от триста пациенти, оцелели или починали в резултат на разкъсване на един от съдовете в мозъка им.
Генетични рискови фактори
За екипа от Йейлския университет огромен интерес представляват редките наследствени мутации, които са в състояние да окажат въздействие на честотата на аневризмите в човешкия мозък. Именно затова те насочват усилията си към това как да ги намерят. И анализират колко често се появяват скъсани кръвоносни съдове в мозъка в семействата на изследваните от тях пациенти. Сравняват разликите в структурата на геномите им.
Анализът показва, че хората от семейства, които имат дълга история, свързана с наличието на аневризми, най-вероятно имат мутации в гена PPIL4. Това обаче не е било свързано с повишен риск от съдова руптура в миналото.
Следва период, в който екипът прави експерименти върху ембриони на жаби и риби. Те показват, че този участък от ДНК изиграва критична роля за формирането на кръвоносната система на мозъка. Увреждането му става причина за смъртта на невроните в животинските ембриони.
Следващата стъпка е анализ на геномите на пациентите и опитите за редактиране на ДНК на рибите. Той показва, че рискът от развитие на аневризми се увеличава рязко ако само една точкова мутация, наречена G132S, се появи в PPIL4.
Неговите носители стават жертви на вътречерепни кръвоизливи близо пет пъти по-често от останалите хора. По същия начин е и при опитните животни.
Причината е, че мутацията на G132S отслабва силата на взаимодействието между гена PPIL4 и генната верига Wnt, която играе ключова роля в растежа и поддържането на съдовите клетки. Стимулирането на активността на Wnt в съдовите клетки на мозъка на рибите, ги предпазва от развитие на аневризми, смятат учените и изразяват надеждата си, че нещо подобно може да се направи в бъдеще за хора с мутация в гена PPIL4.
За проф. Мурад Гюнел
Проф. Мурад Гюнел е специалист по неврохирургия в Медицинското училище в Йейлския университет. Интересите му са насочени към лечението на мозъчни аневризми и съдови малформации както и към радиохирургията и каротидната болест.
Неврохирургът има сериозен опит в невроваскуларната хирургия, фокусира се върху откриването на гени при нарушаването на нервната система.
Лабораторията, която ръководи, извършва две от най-големите проучвания за асоцииране на генома (GWAS), които са насочени към разбирането на общите варианти, които са в основата на генетичния риск от вътречерепна аневризма.
Екипът постига това като анализира повече от 20 000 души.
Проф. Мурад Гюнел се интересува още и работи активно в посока на идентифицирането на гени, които са важни за развитието на човешкия мозък. За целта той изследва семейства, в които има рецесивни форми на малформации на кортикалното развитие.
-
Алцхаймер може да се открие още в детска възраст
-
Създадоха генна терапия, която може да помогне при лечението на агресивен рак на мозъка
-
Спасителна акция по въздух спаси живота на 27-годишно момиче от Варна с тежък мозъчен кръвоизлив
-
Учени от Тамбов разработиха изключително точен метод за диагностика на церебрална аневризма
Продукти свързани с НОВИНАТА
СУОНСЪН АЦЕТИЛ L - КАРНИТИН капсули 500 мг * 100
ТОРН БРЕЙН ФАКТОРС ФОРМУЛА ЗА МОЗЪКА капсули * 30
НовАБОФАРМА ОМЕГА 3 МАСЛО ОТ СЬОМГА капсули 500 мг * 120
ОМЕГА 3 МАСЛО ОТ ПЕРИЛА капсули * 150 SANCT BERNHARD
СОЛГАР КОЕНЗИМ Q10 капсули 200 мг * 30
Безплатна доставка за България!МЕМОРИ ОПТИМАЙЗЪР - ПАМЕТ И ФОКУС капсули 388 мг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС
Безплатна доставка за България!НОВИНАТА е свързана към
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Асоциативни корови зони
- Наследствена болест ли е шизофренията?
- КП № 50 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ИСХЕМИЧЕН МОЗЪЧЕН ИНСУЛТ БЕЗ ТРОМБОЛИЗА
- Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
- Хранене при сътресение на мозъка
- Ядки за закуска за остър ум дори в напреднала възраст
- Стент
- Как може да изглежда вашето бъдещо дете според гените ви
Коментари към Мутация в гена PPIL4 увеличава риска от аневризми в съдовете на мозъка