Разходите на НЗОК за лекарства растат, все повече българи търсят по-евтини медикаменти
Български икономисти изчислиха, че през последните 10 години спестените пари от разходите за медикаменти за високо кръвно налягане са едва 10 млн. лв. В проучването си те са взели предвид групата на сартаните, които са лекарства, използвани за лечение на артериална хипертония. Именно тя е една от причините страната ни да е начело в Европа заради най-висока смъртност вследствие болести на органите на кръвообращението.
Икономическият анализ е направен по повод неспиращото увеличение на разходите за лекарства на НЗОК. Количеството на закупените медикаменти се повишава с всяка следваща година. През 2016 г. то е 16,5 пъти повече, отколкото през 2005 г. В същото време търсенето не влияе на разходите на Здравната каса, сочи статистиката. Защото ръстът му през миналата година е само 2,4 пъти по-висок в сравнение с 2005-а. Увеличава се броят на потребителите, които купуват по-евтините лекарства.
Резултатите от проучването показва, че от 2005 до 2016 г. са спестени около 18 на сто от разходите на НЗОК за реимбурсиране на медикаменти от групата на сартаните. Изчислено в пари това са 10 млн. лв.
У нас 1131 души на 100 000 умират след болести на органите на кръвообращението. Това е три пъти повече, отколкото в Европа, където случаите са 374 на 100 000 души население, коментира здравният икономист Аркади Шарков. Причината за ситуацията според него е начинът на живот, който водят хората, здравната ни система и достъпът до лекарства.
По статията работи: Ирина Тенева
Източник: dariknews.bg
Снимка: menshealth.com
Коментари към Разходите на НЗОК за лекарства растат, все повече българи търсят по-евтини медикаменти