Раковите клетки променят размера си, за да оцелеят по време на терапия
Според ново изследване, публикувано в списание Science Advances, клетките на меланома, вид рак на кожата, променят размера си, ако са застрашени.
Меланомът може да е следствие от сериозни генетични мутации. Две от най-често срещаните са мутация в гена BRAF, която е причина за близо 50% от случаите на рак, и мутация в гена NRAS, която отключва рак при 25% от пациентите. Размерът на раковите клетки варира в зависимост от типа мутация. Ако мутацията е в гена BRAF, клетките са малки, а ако е в NRAS – големи.
Малките ракови клетки са по-устойчиви от големите
По-малките имат повече протеини, които да поправят увредената ДНК, и съответно са по-устойчиви от големите. Изследователите обаче твърдят, че комбинацията от лекарства, които блокират специфичните възстановяващи протеини (PARP инхибитори), и химиотерапия би могла да се окаже ефективна и тях.
Големите ракови клетки натрупват множество ДНК увреждания и мутации, което ги прави по-малко зависими от механизмите за ДНК възстановяване. Това означава, че ефективното за малките клетки лечение може да се окаже неефективно за големите.
>>> Мащабен ДНК анализ разкрива нови особености на мутациите в раковите клетки
Големите ракови клетки и имунотерапията
Според експертите от Института за изследвания върху рака в Лондон имунотерапията би била особено подходяща за големите ракови клетки, тъй като те притежават повече мутации и тялото по-лесно може да ги разпознае като чужди.
Настоящото проучване е фокусирано върху раковите клетки в кожата, но способността им да променят размера си и връзката на големината им с изхода от лечението са характерни и за много други видове рак, сред които ракът на гърдата. Откритието ще помогне да се изясни ролята на размера на раковите клетки и да се прогнозира с по-голяма точност какъв би бил резултатът от провежданото лечение, базирайки се единствено на тази тяхна характеристика. С помощта на лекарства, които имат свойството да ги уголемяват или смаляват, е възможно да се повиши ефективността на имунотерапията или лъчевата терапия.
Раковите клетки могат да променят размера си
Проф. Крис Бакал, водещ автор и професор по морфодинамика на рака към Института за изследвания върху раковите заболявания, пояснява: „Установихме, че раковите клетки могат да се увеличават и смаляват, за да оцелеят по време на лечението, както и в отговор на други неблагоприятни условия в заобикалящата ги среда.
Приложихме образна диагностика и протеомика (метод за изучаване на протеините), за да покажем как определени генетични промени и промени в протеините водят до контролирани изменения в размера на клетките. Промените в протеините, които ги карат да се свиват или увеличават, ускоряват възстановяването и им помагат да се справят с ДНК уврежданията, причинени от химиотерапията. Накратко, биха станали резистентни.“
Бъдещи прогнози
Професорът е уверен, че заключенията на екипа ще дадат отражение върху формите на лечение, тъй като лекарите ще могат да изчислят успеваемостта на назначената терапия, съдейки по размера на раковите клетки. Той не изключва и използването на изкуствен интелект за ускоряване на целия процес.
Изследователите стигат до извода, че малките ракови клетки са по-податливи на химиотерапия и медикаментозно лечение, а големите – на имунотерапия.
Д-р Дънг Тринх от клиника Healthy Brain Clinic, който не участва в проучването, споделя: „От резултатите става ясно, че мутациите в раковите клетки не са случайни, а имат ясна цел – да им помогнат да оцелеят. По този начин те се адаптират към средата, в която живеят.“
Ограничения на изследването
Едно от ограниченията е, че събраните данни са получени от пациенти с често срещан вид меланом. Учените планират да проведат изследвания и върху други видове рак. Въпреки това проф. Бакал подчертава, че „вече има доказателства за протичането на подобни процеси и при болни от xeroderma pigmentosum (много рядко кожно заболяване) или рак на гърдата“.
Xeroderma pigmentosum е генетично нарушение, което намалява способността на кожата да възстановява увредената ДНК, например вследствие излагане на слънце. То може да доведе до развитие на рак на кожата. |
Според Тринх откритието на екипа е еднакво важно както за пациентите, така и за обществото. От една страна то може да помогне за оптимизиране на лечението с цел постигане на по-висока ефективност, ограничаване на страничните ефекти и удължаване преживяемостта, а от друга, може да даде по-добри насоки за ранна диагностика и превенция на рака.
Тринх смята, че наблюденията на учените дават възможност за разработването на нови диагностични инструменти и биомаркери, с които да се идентифицират най-застрашените индивиди.
Cancer cells: How they shrink or grow larger to survive: https://www.medicalnewstoday.com/articles/cancer-cells-shrink-or-super-size-to-survive
Продукти свързани с НОВИНАТА
ИМПЕРАТОРЪТ НА ВСИЧКИ БОЛЕСТИ - СИДХАРТ МУКХЪРДЖИ - ИЗТОК - ЗАПАД
ПЪЛНА РЕМИСИЯ. КАК ДА ПОБЕДИМ РАКА НАПУК НА ВСИЧКО - Д-Р КЕЛИ ТЪРНЪР - ИЗТОК - ЗАПАД
ТЕРАПИЯТА ГЕРСОН. ДОКАЗАНАТА ХРАНИТЕЛНА ПРОГРАМА ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА РАКА И ДРУГИ НЕЛЕЧИМИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ШАРЛОТ ГЕРСОН, МОРТЪН УОКЪР - ИЗТОК - ЗАПАД
ТЪРСИ СЕ ИСТИНАТА ЗА РАКА - ПРОФ. ДАВИД ХАЯТ - ИЗТОК - ЗАПАД
ХРОНИКИ НА РАКА - ДЖОРДЖ ДЖОНСЪН - ИЗТОК - ЗАПАД
РАКЪТ: МИТОВЕ И РЕАЛНОСТ - ИВАН НЕУМИВАКИН - ЖАНУА 98
НОВИНАТА е свързана към
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Как гладът убива рака
- БЦЖ ваксина
- Билки и билкови рецепти при онкологични заболявания
- Палиативно лечение
Коментари към Раковите клетки променят размера си, за да оцелеят по време на терапия