Руски учени модернизираха ускорителя на частици за лечение на рак
Учените от Новосибирския държавен университет отново насочиха вниманието към един от най-модерните и обещаващите методи за лечение на рака. Става дума за борната неутронна терапия (BNCT), по която се работи от години.
От Института по ядрена физика в сибирския клон на РАН съобщиха, че са създали нов тип източник на ускорителя, като предлагат нови дизайнерски решения за осигуряването на оптимални и стабилни параметри на терапевтичния лъч.
На конференция в Новосибирск учените представиха доклада „Технология на терапията за улавяне на бор-неутрон за лечение на пациенти с рак. Първи резултати“. Ръководителят на лабораторията на университета доц. Сергей Таскаев обяснява, че поглъщането на неутрон от бора предизвиква ядрена реакция, освобождаваща енергия, която насочена към клетката я унищожава.
„Проведените клинични изпитвания на ядрени реактори показват, че BNCT може да лекува мозъчни глиобластоми, меланоми, метастази и други злокачествени тумори. До момента с нашия източник лекувахме мишки, на които беше присаден човешки глиобластом. Това се оказа доста по-трудно, отколкото да се излекува човек, защото се наложи да облъчваме цялата мишка, а борът се натрупва не само в тумора“, обяснява доц. Таскаев.
Изпитванията са потвърдили за пореден път ефективността на BNCT за различните видове злокачествени тумори при хора и това се отнася най-вече за мозъчни тумори, за рак на гърдата, за меланом и аденокарцином на дебелото черво. Най-важното е, че е налице потенциална възможност тези видове рак да бъдат лекувани с помощта на борната неутронна терапия.
Един от проблемите на този вид иновативна терапия е свързан с доставянето на бор на туморните клетки. Ако бор-10 проникне в здравите тъкани на тялото, то неутронното облъчване ще им навреди. Затова е важно не само препаратът да стигне до тумора, но и разпространението му по цялото тяло да бъде предотвратено.
Владимир Канигин, който ръководи лабораторията по биомедицинските проблеми на BNCT в университета, припомня, че световните изследвания в момента са фокусирани върху наночастиците и възможността те да доставят лекарството директно в раковата клетка.
„В нашата лаборатория липозомите се използват като средство за насочване на доставката на бор-10 до тумора и проучванията ни показват ясно, че това е ефикасно. Използването на новите методи за доставка на бор-10 позволяват концентрацията му в тумора да се увеличи десет пъти в сравнение с останалите методи, което прави възможно дозата да е по-малка и здравите тъкани да бъдат съхранени“, подчертава Владимир Канигин.
Екипът от учени от Новосибирския държавен университет, който работи по BNCT, спечели поредната субсидия от Руския научен фонд, с която през следващите четири години ще продължи изследванията. Голямата задача, която учените си поставят, е до 2022 г. източникът-ускорител да бъде окончателно готов и те вярват, че това е постижимо след двадесет години работа по темата.
В света съществуват само четири ускорителя, които са в състояние да генерират неутрони с параметрите, които са нужни за BNCT. Единият от тях се намира именно в Института по ядрена физика на сибирския клон на Руската академия на науките. Всъщност един от сериозните проблеми при изпитанията на BNCT е нуждата от голям неутронен поток, който може да се получи в ядрени реактори. Например през 2012-а в Университетската болница в Хелзинки тестват като източник на неутрони ядрения реактор в Отаниеми и когато затварят реактора през 2012-а експериментите за улавяне на бор-неутрони спират.
Редактор: Гергана Караилиева
Източник: nsu.ru
- Метастазите при различните видове рак „избират“ точно определени области в мозъка
- Учени откриха нови инструменти за подобряване на грижата за пациенти с метастази в мозъка
- Тропомиозин – протеинът, който закрепва клетките към колагена в човешкото тяло
- Лечение, включващо растителен вирус, блокира развитието на ракови метастази в белия дроб
НОВИНАТА е свързана към
- Солариум: лечебни ползи и рискове
- Стартира изпитване на чип, идентифициращ мозъчни ракови клетки
- Терапия с хидроксикарбамид (хидроксиурея)
- Алфа интерферон
- Не пренебрегвайте появата на петно под ноктите
- Лечение, включващо растителен вирус, блокира развитието на ракови метастази в белия дроб
- Тропомиозин – протеинът, който закрепва клетките към колагена в човешкото тяло
- Опасно ли е слънцето и как да се предпазим?
- Бактерия защитава от рак на кожата
- Експерименталното лекарство ONC201 удвоява продължителността на живота на деца с рак на мозъка
Коментари към Руски учени модернизираха ускорителя на частици за лечение на рак