Учени откриха нови инструменти за подобряване на грижата за пациенти с метастази в мозъка
Амбициозните усилия на учените от Центъра по ракови заболявания към университета във Вирджиния доведоха до създаването на нови инструменти и подходи за подобряване на грижата за пациенти с метастази в мозъка.
Инструментите включват набор от измервания, чрез които да се направи оценка на състоянието на хора с метастази в мозъка. Екипът смята, че откритията им ще помогнат на лекарите и самите пациенти да вземат по-добри решения, базирани на информирания избор, и ще подобрят грижата за тях като направят по-ефективни програмите за лечение в болниците.
Камило Фадул, доктор по медицина и невроонколог към Медицинския център на университета във Вирджиния и Центъра за ракови заболявания към същия университет, пояснява, че предложените способи ще послужат като ориентир за ефективността на мултидисциплинарните програми за лечение на хора с туморни метастази в мозъка.
Качествена грижа за пациентите с метастази в мозъка
Метастазите в мозъка са най-често срещаният тумор, засягащ централната нервна система. Макар да е възможно всеки вид рак да се разпространи и в мозъка, обикновено това се случва при рак на белите дробове, рак на гърдата и меланома (вид рак на кожата).
Тъй като пациентите с рак живеят по-дълго, при тях по-често се наблюдават метастази в мозъка. Лекарите търсят начини да персонализират лечението според обстоятелствата, като избират между оперативна намеса, лъчетерапия (насочена стереотактична радиохирургия, при която се провежда еднократно облъчване, или облъчване на целия мозък), химиотерапия, насочена перорална терапия и имунотерапия. Сложността на подобни решения подтиква експертите от университета във Вирджиния да потърсят такъв интердисциплинарен подход, който да ги улесни в избора на подходящо лечение, като се доверяват на богатата експертиза на специалисти по радиационна онкология, невроонкология, медицинска онкология, неврохирургия и палиативна грижа.
Експертният екип, ръководен от д-р Фадул, разработва инструменти за измерване на евентуалните последици при различните форми на лечение. Учените анализират данните на стотици пациенти, за да начертаят стратегии, които биха гарантирали най-високата възможна ефективност. В базата данни е качена подробна информация за всеки болен – от момента на поставяне на диагнозата и откриването на метастазите в мозъка до изписването му от болничното заведение.
Отправна точка при създаването на измервателните способи за ефективност на лечението е преживяемостта, особено тази, която надвишава 90 дни, след като са изминати основните етапи – диагноза, операция, стереотактична радиохирургия и цялостна радиационна терапия на мозъка.
Други фактори, които играят роля при създаването на измервателните способи
Други аспекти, които биха могли да се отразят на последиците от предприетото лечение и които са предвидени при създаването на инструментите, са личните желания и предпочитания на пациента за начина, по който да бъде лекуван, документирани в неговото електронно досие, дали е извършена консултация за оказване на палиативни грижи и дали в случаите на проведена цялостна радиоционна терапия на мозъка е бил предписан медикаментът "Мемантин", който го защитава от увреждане на когнитивната функция, вследствие от радиацията.
Д-р Фадул пояснява: „Предложеният от екипа ни набор от инструменти полага основата на една по-добра и ефективна грижа за пациентите и онагледява структурата, процесите и функциите на оптималната интердисциплинарна стратегия за лечение след поставяне на диагноза метастази в мозъка.“
Той отбелязва също, че трябва да се вземе под внимание гледната точка и препоръките от самите пациенти и техните болногледачи, тоест крайният резултат според пациента. Не пропуска да уточни, че е важно да се проведат консултации и с експерти от други области, както и че предстои да стартират няколко проекта, базирани на получените до момента резултати.
Д-р Фадул вярва, че единственият начин да се подобри качеството на живот и грижата за пациенти с метастази в мозъка е като се откроят областите за подобрение и се обменят данни и подходи между различните здравни заведения.
Откритията, до които стигат учените, са публикувани в научното списание „JCO Oncology Practice.“ Част от хората, спомогнали за осъществяването на проекта, са Джулио Силвестър, Трейси Гос, Пол Рийд и други.
newswise.com/ University of Virginia Health System, "JCO Oncology Practice"
Снимка: pixabay.com
- Метастазите при различните видове рак „избират“ точно определени области в мозъка
- Руски учени модернизираха ускорителя на частици за лечение на рак
- Тропомиозин – протеинът, който закрепва клетките към колагена в човешкото тяло
- Лечение, включващо растителен вирус, блокира развитието на ракови метастази в белия дроб
НОВИНАТА е свързана към
- Стартира изпитване на чип, идентифициращ мозъчни ракови клетки
- Лечение, включващо растителен вирус, блокира развитието на ракови метастази в белия дроб
- Тропомиозин – протеинът, който закрепва клетките към колагена в човешкото тяло
- Експерименталното лекарство ONC201 удвоява продължителността на живота на деца с рак на мозъка
- Ваксина с двойно действие убива раковите клетки и предпазва мозъка от нови тумори
- Метастазиране на туморите
- Ваксината IDH1 срещу злокачествени мозъчни тумори достига висока ефективност при клинични изпитания върху хора
- Метастазите при различните видове рак „избират“ точно определени области в мозъка
- Лекар се пребори с мозъчен тумор с експериментална терапия
- Комбинирана медикаментозна терапия свива с до 50% агресивни тумори в мозъка
Коментари към Учени откриха нови инструменти за подобряване на грижата за пациенти с метастази в мозъка