Предклинични изпитвания показват потенциала на онколитичните вируси
Онколитичните вируси, разработени от руски учени за унищожаване на рака на гърдата и тумора на мозъка, показват голям потенциал по време на предклиничните изпитвания. Това съобщава по време на Форум за бъдещите технологии научният директор на Института по молекулярна биология на Руската академия на науките (РАН) академик Александър Макаров.
Онколитичните вируси – поредният инструмент на науката за битката с рака
Онколитичните вируси представляват специално модифицирани патогени. Задачата им е да заразят и да убият раковите клетки. В медицината са използвани за първи път през 60-те години на миналия век. Тогава обаче се наблюдава развитието на тежки имунни реакции.
С развитието на медицинската наука нещата се променят. В настоящето учените разполагат с достатъчно иновативни инструменти, които им позволяват да модифицират вирусите по начин, който ги прави безвредни за хората. Предимството на онколитичният вирус е, че той селективно инфектира и унищожава раковите клетки, но без да нанася поражения на здравите.
Използва раковите клетки като фабрика за производството на повече вирусни частици, с които заразява съседните ракови клетки. Така на практика онколитичният вирус кара туморът да произвежда оръжие срещу самия себе си.
>>>За рака и битките на науката с него
Учените тепърва се учат как да персонализират вирусната онколитична терапия и да избират вируси за конкретния пациент и неговия тумор с индивидуален набор от молекулярни характеристики.
Предклинични и клинични изпитвания
Научният директор на Института по молекулярна биология Александър Макаров определя осъществените до момента предклинични изпитвания на множеството онколитични вируси, създадени от различни екипи, като успешни. След като очевидно една от комбинациите успява да се справи с рака на гърдата. Всъщност, в момента се извършва предклинични тестове както за рака на гърдата, така и за този на мозъка.
„В Русия са разработени повече от 30 онколитични вируса. Комбинациите от тях могат да бъдат използвани за лечението на различни по вид тумори. В момента текат предклинични изпитвания в BIOCAD и в Научния центъра по радиология и хирургически технологии. В един от случаите туморът на гърдата е унищожен напълно, а в друг обемът му намалява четири-пет пъти“, съобщава академик Макаров.
Успешните предклинични изпитвания отварят пътя към клиничните тестове. Както казва академик Александър Макаров тестове ще започнат много скоро с няколко души, които са с диагноза тумор в мозъка. Клиничните изпитвания ще бъдат провеждани в Центъра по радиология.
Още през 2023 г. от Института по химическа биология и фундаментална медицина към РАН в Новосибирск обявяват, че очакват одобрение от регулаторните органи в Русия, за да започнат клиничните проучвания за лечението на тумор на мозъка с онколитични вируси.
Тогава завеждащият лабораторията към Института Владимир Рихтер, кандидат на биологическите науки, съобщава: „Тъй като постигнахме известен успех в текущите изпитания на нашата онколитична терапия за рак на гърдата, смятаме, че бихме могли да я използваме и в битка срещу други форми на тумори. Надяваме се през 2024-а да започнем клиничните тестове като използваме онколитични вируси за лечението на различни видове рак на мозъка.“
Владимир Рихтер пояснява, че идеята на екипа е по време на клиничните изпитвания да използва няколко метода за доставяне на вируса до засегнатите тъкани. Един от тях е чрез интравенозни инжекции и директно следоперативно лечение на областите в мозъка, където е локализиран първичният тумор.
Онкологичните заболявания са сред водещите причини за смъртност и в света, и в Русия. Данните на руското Министерство на здравеопазването показват, че всяка година в страната биват регистрирани над 600 000 нови случая на различни видове в рак. Според Световната здравна организация всяка година в ракът убива повече от 10 000 000 души в света.
- Стартира изпитване на чип, идентифициращ мозъчни ракови клетки
- Експерименталното лекарство ONC201 удвоява продължителността на живота на деца с рак на мозъка
- Метастазите при различните видове рак „избират“ точно определени области в мозъка
- Ваксината IDH1 срещу злокачествени мозъчни тумори достига висока ефективност при клинични изпитания върху хора
Продукти свързани с НОВИНАТА
ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ 952
НОВИНАТА е свързана към
- Рак на гърдата
- Препоръчителна диета за болни от рак на гърдата
- CA 15-3 туморен маркер
- Стартира изпитване на чип, идентифициращ мозъчни ракови клетки
- Ръката на Буда
- Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
- Клинична патология при злокачествени заболявания на гърдата
- Мамография - какво трябва да знаем
- Лигнани - фитоестрогени с невероятни ползи за здравето
- KI-67 протеин тест
Коментари към Предклинични изпитвания показват потенциала на онколитичните вируси