Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Палмитиновата киселина променя генома на рака, насърчавайки появата на метастази

Палмитиновата киселина променя генома на рака, насърчавайки появата на метастази

от 12 ное 2021г.
Редактор: Вероника Събова
Палмитиновата киселина променя генома на рака, насърчавайки появата на метастази - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Изследване, публикувано в списание „Nature“ и частично финансирано от британската благотворителна организация „Worldwide Cancer Research“, разкрива как палмитиновата киселина (наситена мастна киселина) променя генома на рака, увеличавайки вероятността от разпространение. В момента експерти работят върху терапии, които прекъсват този процес, и са на мнение, че клиничното изпитване може да стартира през следващите няколко години.

Метастазите (разнасянето на рака) остават основната причина за смърт сред хората с рак, като по-голямата част от пациентите с метастазирал тумор могат да бъдат само лекувани, но не и да оздравеят. Мастните киселини са градивните елементи на мазнините в човешкото тяло и в храната, която консумираме. Метастазите се насърчават от мастните киселини в диетата, но все още не е ясно как работи този процес и дали всички видове допринасят за метастазирането на рака.

Оценява се, че метастазите са отговорни за 90% от всички смъртни случаи от рак – около 9 милиона смъртни случая годишно в световен мащаб. Да разберем какво причинява разпространението на рака и, което е по-важно, как да го спрем, е пътят към намаляването на тези числа.

Проучването

Настоящото проучване, ръководено от изследователи от Института за биомедицински изследвания в Барселона, Испания, разкрива, че палмитиновата киселина, често срещана в палмовото масло, насърчава метастазите при орални карциноми и меланом* (рак на кожата) при мишки. Други две мастни киселини, познати като олеинова киселина и линолова киселина (Омега-9 и Омега-6 мазнини), срещани в храни като зехтин и ленено семе, не показват същия ефект. Важно е да се отбележи обаче, че нито една от изследваните мастни киселини не повишават риска от развитие на рак.

Изследването установява също, че след добавянето на палмитинова киселина в диетата на мишките, тя не само допринася за метастазирането на рака, но и оказва дългосрочно въздействие върху генома. Раковите клетки, които са били изложени само на палмитинова киселина за кратък период от време, остават силно метастатични, дори след отстраняване на веществото от диетата.

Учените откриват, че тази „памет“ е причинена от епигенетични промени – промени във функцията на човешките гени. Те изменят функцията на метастатичните ракови клетки и им позволяват да образуват невронна мрежа около тумора, за да комуникират с клетките в непосредствена близост и да се разпространяват по-лесно. Разбирайки естеството на тази комуникация, изследователите разкриват начин да я блокират, което позволява разработването на нови терапии за предотвратяване на метастази при различни видове рак.

Нови лечения за предотвратяване появата на метастази

Лекарствата, чието клинично изпитване предстои, представляват антитела, разработвани от „ONA Therapeutics“. Компанията наскоро осигури 30 милиона евро от частни инвеститори за разработване на първокласно лечение на метастатичен рак. Изследователите се надяват, че клиничното изпитване, което ще изпробва антителата при няколко различни видове рак, ще стартира през следващите няколко години.

Професор Салвадор Азнар-Бенита, старши ръководител на група в Института за биомедицински изследвания и професор в Каталунския институт за научни и напреднали изследвания казва: „Мисля, че е твърде рано да се определи кой тип диета може да е подходяща за пациенти с метастатичен рак за забавяне на процеса на разпространение. Въпреки това, въз основа на нашите резултати, човек би си помислил, че диета с ниско съдържание на палмитинова киселина може да бъде ефективна за забавяне на метастатичния процес, но е необходима много повече работа, за да се определи това.“

“Ние не се концентрираме върху тази посока на изследване. Вместо това се фокусираме върху нови потенциални терапевтични цели, които бихме могли да инхибираме и които биха могли да имат реална полза за пациента, независимо от неговата диета.“, коментира Азнар-Бенита. „Ако нещата продължават да вървят по план, можем да започнем първото клинично изпитване след няколко години. Много съм развълнуван от това и инвестираме много усилия, за да генерираме възможно най-добрата терапия, от която пациентите с рак ще могат да извлекат полза в близко бъдеще.“

Д-р Хелън Рипън, изпълнителен директор на „Worldwide Cancer Research“, коментира: „Това откритие е огромен пробив в нашето разбиране за връзката между диетата и рака. По-важното тук обаче е как ще използваме това познание за разработване на нови лечения за рак.“

„Изследване на открития като това е вълнуващо, защото бележи началото на едно пътуване, което в крайна сметка ще доведе до повече спасени животи и повече време, прекарано с близките. Всички сме много развълнувани да видим резултатите от това клинично изпитване и бъдещото им въздействие при пациентите с метастатичен рак.“, споделя д-р Рипън.

*Aznar-Benitah Salvador et al. Dietary palmitic acid promotes a prometastatic memory via Schwann cells. Nature. 10 Nov 2021.

Източник:

Researchers discover link between dietary fat and the spread of cancer: https://medicalxpress.com/news/2021-11-link-dietary-fat-cancer

Още по темата:
  • Ниските дози химиотерапия са по-ефективни Ниските дози химиотерапия са по-ефективни
  • Лападът е природен лек за анемия и рак Лападът е природен лек за анемия и рак
  • Американски онколози разработиха препарат, поразяващ раковите клетки Американски онколози разработиха препарат, поразяващ раковите клетки
  • Има случаи, в които ракът се предава като инфекциозна болест Има случаи, в които ракът се предава като инфекциозна болест
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

РИВАНА МАСЛО ОТ ГРОЗДОВИ СЕМКИ 100 мл
7.20лв.

РИВАНА МАСЛО ОТ ГРОЗДОВИ СЕМКИ 100 мл

МАСЛО ОТ ВЕЧЕРНА ИГЛИКА капсули * 60 ЗДРАВНИЦА
20.00лв.

МАСЛО ОТ ВЕЧЕРНА ИГЛИКА капсули * 60 ЗДРАВНИЦА

ТИКВЕНО МАСЛО капсули * 60 ЗДРАВНИЦА
17.60лв.

ТИКВЕНО МАСЛО капсули * 60 ЗДРАВНИЦА

ПЪЛНА РЕМИСИЯ. КАК ДА ПОБЕДИМ РАКА НАПУК НА ВСИЧКО - Д-Р КЕЛИ ТЪРНЪР - ИЗТОК - ЗАПАД
17.00лв.

ПЪЛНА РЕМИСИЯ. КАК ДА ПОБЕДИМ РАКА НАПУК НА ВСИЧКО - Д-Р КЕЛИ ТЪРНЪР - ИЗТОК - ЗАПАД

ТЪРСИ СЕ ИСТИНАТА ЗА РАКА - ПРОФ. ДАВИД ХАЯТ - ИЗТОК - ЗАПАД
12.00лв.

ТЪРСИ СЕ ИСТИНАТА ЗА РАКА - ПРОФ. ДАВИД ХАЯТ - ИЗТОК - ЗАПАД

ХРОНИКИ НА РАКА - ДЖОРДЖ ДЖОНСЪН - ИЗТОК - ЗАПАД
18.00лв.

ХРОНИКИ НА РАКА - ДЖОРДЖ ДЖОНСЪН - ИЗТОК - ЗАПАД

Коментари към Палмитиновата киселина променя генома на рака, насърчавайки появата на метастази

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Палмитиновата киселина променя генома на рака, насърчавайки появата на метастази
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 10:05
    Коментирайте "Палмитиновата киселина променя генома на рака, насърчавайки появата на метастази"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Молекулата Fento-1 причинява смърт на ракови клетки, резистентни на лечение
  • Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
  • Лекува ли витамин В17 рак?
  • Имунотерапия с достарлимаб може да помогне на пациенти с колоректален рак
  • Лапад, Обикновен лапад, Лопуш
  • Хирургично отстраняване на лимфни възли
  • Пауловния
  • Покривен дебелец
  • Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
  • Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сулфосалицилова киселина чиста 99 % прах - лабораторен реагент.

преди 966 дни, 21 часа и 21 мин.

Отравяне с Азотна киселина

преди 1437 дни, 20 часа и 14 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 22 часа и 9 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 13 часа и 10 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 13 часа и 21 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 13 часа и 28 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival