Палмитиновата киселина променя генома на рака, насърчавайки появата на метастази
Изследване, публикувано в списание „Nature“ и частично финансирано от британската благотворителна организация „Worldwide Cancer Research“, разкрива как палмитиновата киселина (наситена мастна киселина) променя генома на рака, увеличавайки вероятността от разпространение. В момента експерти работят върху терапии, които прекъсват този процес, и са на мнение, че клиничното изпитване може да стартира през следващите няколко години.
Метастазите (разнасянето на рака) остават основната причина за смърт сред хората с рак, като по-голямата част от пациентите с метастазирал тумор могат да бъдат само лекувани, но не и да оздравеят. Мастните киселини са градивните елементи на мазнините в човешкото тяло и в храната, която консумираме. Метастазите се насърчават от мастните киселини в диетата, но все още не е ясно как работи този процес и дали всички видове допринасят за метастазирането на рака.
Оценява се, че метастазите са отговорни за 90% от всички смъртни случаи от рак – около 9 милиона смъртни случая годишно в световен мащаб. Да разберем какво причинява разпространението на рака и, което е по-важно, как да го спрем, е пътят към намаляването на тези числа.
Проучването
Настоящото проучване, ръководено от изследователи от Института за биомедицински изследвания в Барселона, Испания, разкрива, че палмитиновата киселина, често срещана в палмовото масло, насърчава метастазите при орални карциноми и меланом* (рак на кожата) при мишки. Други две мастни киселини, познати като олеинова киселина и линолова киселина (Омега-9 и Омега-6 мазнини), срещани в храни като зехтин и ленено семе, не показват същия ефект. Важно е да се отбележи обаче, че нито една от изследваните мастни киселини не повишават риска от развитие на рак.
Изследването установява също, че след добавянето на палмитинова киселина в диетата на мишките, тя не само допринася за метастазирането на рака, но и оказва дългосрочно въздействие върху генома. Раковите клетки, които са били изложени само на палмитинова киселина за кратък период от време, остават силно метастатични, дори след отстраняване на веществото от диетата.
Учените откриват, че тази „памет“ е причинена от епигенетични промени – промени във функцията на човешките гени. Те изменят функцията на метастатичните ракови клетки и им позволяват да образуват невронна мрежа около тумора, за да комуникират с клетките в непосредствена близост и да се разпространяват по-лесно. Разбирайки естеството на тази комуникация, изследователите разкриват начин да я блокират, което позволява разработването на нови терапии за предотвратяване на метастази при различни видове рак.
Нови лечения за предотвратяване появата на метастази
Лекарствата, чието клинично изпитване предстои, представляват антитела, разработвани от „ONA Therapeutics“. Компанията наскоро осигури 30 милиона евро от частни инвеститори за разработване на първокласно лечение на метастатичен рак. Изследователите се надяват, че клиничното изпитване, което ще изпробва антителата при няколко различни видове рак, ще стартира през следващите няколко години.
Професор Салвадор Азнар-Бенита, старши ръководител на група в Института за биомедицински изследвания и професор в Каталунския институт за научни и напреднали изследвания казва: „Мисля, че е твърде рано да се определи кой тип диета може да е подходяща за пациенти с метастатичен рак за забавяне на процеса на разпространение. Въпреки това, въз основа на нашите резултати, човек би си помислил, че диета с ниско съдържание на палмитинова киселина може да бъде ефективна за забавяне на метастатичния процес, но е необходима много повече работа, за да се определи това.“
“Ние не се концентрираме върху тази посока на изследване. Вместо това се фокусираме върху нови потенциални терапевтични цели, които бихме могли да инхибираме и които биха могли да имат реална полза за пациента, независимо от неговата диета.“, коментира Азнар-Бенита. „Ако нещата продължават да вървят по план, можем да започнем първото клинично изпитване след няколко години. Много съм развълнуван от това и инвестираме много усилия, за да генерираме възможно най-добрата терапия, от която пациентите с рак ще могат да извлекат полза в близко бъдеще.“
Д-р Хелън Рипън, изпълнителен директор на „Worldwide Cancer Research“, коментира: „Това откритие е огромен пробив в нашето разбиране за връзката между диетата и рака. По-важното тук обаче е как ще използваме това познание за разработване на нови лечения за рак.“
„Изследване на открития като това е вълнуващо, защото бележи началото на едно пътуване, което в крайна сметка ще доведе до повече спасени животи и повече време, прекарано с близките. Всички сме много развълнувани да видим резултатите от това клинично изпитване и бъдещото им въздействие при пациентите с метастатичен рак.“, споделя д-р Рипън.
*Aznar-Benitah Salvador et al. Dietary palmitic acid promotes a prometastatic memory via Schwann cells. Nature. 10 Nov 2021.
Researchers discover link between dietary fat and the spread of cancer: https://medicalxpress.com/news/2021-11-link-dietary-fat-cancer
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НАТРОЛ ТОНАЛИН CLA гел-капсули 1200 мг * 90
НАТРОЛ ТОНАЛИН CLA гел-капсули 1200 мг * 60
МАСЛО ОТ ВЕЧЕРНА ИГЛИКА капсули * 60 ЗДРАВНИЦА
РИВАНА МАСЛО ОТ ГРОЗДОВИ СЕМКИ 100 мл
ТИКВЕНО МАСЛО капсули * 60 ЗДРАВНИЦА
АНТИРАК - Д-Р ДАВИД СЕРВАН - ШРАЙБЕР - ИЗТОК - ЗАПАД
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Как гладът убива рака
- БЦЖ ваксина
- Билки и билкови рецепти при онкологични заболявания
- Палиативно лечение
Коментари към Палмитиновата киселина променя генома на рака, насърчавайки появата на метастази