Молекулен анализ дава надежда за лечение на мултиформен глиобластом (най-агресивната форма на мозъчен тумор)
Учени, чиято работа е фокусирана върху разгадаването на най-често срещаната и агресивна форма на рак при възрастните – мултиформен глиобластом, откриха метод за анализ на болни и здрави клетки в тялото на един и същи пациент.
Финансираното от изследователския център за мозъчни тумори „Brain Tumour Research“ проучване може да постави началото на изцяло индивидуално лечение на пациенти с мултиформен глиобластом* (glioblastoma multiforme). 25% от тях преживяват повече от година след поставяне на диагнозата, а едва 5% - повече от пет години. Средната преживяемост е от 12 до 18 месеца.
Експерти от Лондонския колеж „Queen Mary“ провеждат експериментално изследване върху 10 онкоболни пациенти, което разкрива нови аспекти от развитието на болестта и дава насоки за евентуално строго индивидуализирано лечение.
Промяна във функциите на гените на здрави и болни клетки в тялото на един и същи пациент
Научният доклад е публикуван в престижното медицинско списание „Nature Communications“ на 21.10.2021 г. Проф. Силвия Марино, ръководител на екипа, пояснява: „Открихме ефективна технология за идентифициране на промени във функциите на гените при пациенти с мултиформен глиобластом, които не предизвикват обаче изменения в генетичния код (епигенетика). Надяваме се, че тя ще ни помогне в намирането на ново лечение, което да е тясно насочено към отделния човек.“
Екипът съчетава лабораторен подход и сложни компютърни модели за изчисление и така се натъква на сериозни молекулни различия, които могат да послужат като основа за създаване на алтернативни терапии. Иновативната технология за сравнение на нормални и злокачествени клетки от един и същи пациент дава възможност на лекарите да установят от кои гени зависи растежа на тумора.
Какво представлява мултиформеният глиобластом?
Мултиформеният глиобластом е изключително тежка форма на рак и хората, които се разболяват от него, не живеят дълго. Затова научното откритие е от особено голяма важност. Той е агресивен и се разпространява бързо в съседните мозъчни тъкани, което в един момент го прави иноперабилен. Тъй като е много устойчив на лечение с лъчетерапия и химиотерапия, туморът често се появява отново, дори, ако преди това е бил отстранен успешно.
Мозъчните тумори убиват повече деца и възрастни до 40-годишна възраст от всеки друг вид рак. |
Мултиформеният глиобластом се променя непрекъснато
Говорителят на центъра за изследвания на мозъчни тумори Хю Адамс споделя: „Този вид рак е толкова сложен и трудно лечим, че на практика възможностите за пациентите са твърде ограничени. Години наред не успявахме да открием начин, по който да удължим живота им. Настоящото проучване носи голяма надежда не само за специалистите, но и за онкоболните. Едно от основните предизвикателства при намиране на алтернативни форми на лечение на мултиформен глиобластом е това, че туморът е много различен при различните пациенти. Дори раковото образувание в един и същи човек може да се променя. Измененията могат да са резултат от промени в генетичния код на клетките (мутации) и промени в начина, по който се контролират конкретни гени.
Имаме солидни доказателства, че туморните клетки на мултиформения глиобластом се развиват от невронните стволови клетки, но досега в нито едно изследване не се сравняват самите туморни клетки и клетките, от които се предполага, че се развиват, при това в един и същи човек. Проф. Марино и екипът й залагат на нечувана до момента технология за работа със стволови клетки и на най-съвременни методи за ДНК секвениране, с цел да направят сравнителен анализ на болни и здрави клетки в един пациент. Резултатите разкриват, че при развитието на мултиформен глиобластом настъпват неподозирани промени на молекулно ниво, а това може наистина да ни помогне да намерим лечение за пациентите и то да бъде персонализирано и съответно максимално ефективно.“
Молекулният анализ демонстрира как някои видове мултиформен глиобластом успяват да контролират движението на регулиращите Т-клетки (тип имунни клетки). Учените се натъкват и на епигенетични промени, с чиято помощ може да се прогнозира какъв би бил ефектът от лечението с медикаменти, показани за други заболявания. В случай, че проучванията се задълбочат и направените открития бъдат потвърдени, пред медицинските специалисти ще се отвори нова възможност за лечение на онкоболни пациенти, която до днес не съществуваше.
* Vinel, C., Rosser, G., Guglielmi, L. et al. Comparative epigenetic analysis of tumour initiating cells and syngeneic EPSC-derived neural stem cells in glioblastoma. Nature Communications. 2021.
- Research breakthrough could mean better treatment for patients with most deadly form of brain tumor: https://www.newswise.com/articles/research-breakthrough-could-mean-better-treatment-for-patients-with-most-deadly-form-of-brain-tumor
- Comparative epigenetic analysis of tumour initiating cells and syngeneic EPSC-derived neural stem cells in glioblastoma: https://www.nature.com/articles/s41467-021-26297-6#citeas
НОВИНАТА е свързана към
- Стартира изпитване на чип, идентифициращ мозъчни ракови клетки
- Експерименталното лекарство ONC201 удвоява продължителността на живота на деца с рак на мозъка
- Ваксина с двойно действие убива раковите клетки и предпазва мозъка от нови тумори
- Ваксината IDH1 срещу злокачествени мозъчни тумори достига висока ефективност при клинични изпитания върху хора
- Метастазите при различните видове рак „избират“ точно определени области в мозъка
- Лекар се пребори с мозъчен тумор с експериментална терапия
- Комбинирана медикаментозна терапия свива с до 50% агресивни тумори в мозъка
- Приемът на определени прогестогени повишава риска от мозъчен тумор
- Механична нанохирургия унищожава агресивни и резистентни към химиотерапия мозъчни тумори
- Употребата на мобилни телефони не причинява рак на мозъка
Коментари към Молекулен анализ дава надежда за лечение на мултиформен глиобластом (най-агресивната форма на мозъчен тумор)