Възможно ли е протонна терапия да лекува ефективно деца с рак на мозъка
През 2025 г. в Австралия предстои да отвори врати първият за страната център за протонна терапия, който да приема основно деца и младежи с тежката диагноза рак на мозъка. Протонната терапия се характеризира с по-висока ефективност и по-малко странични ефекти.
Безопасност на протонната терапия при деца
В свое изследване през следващите 2 години учените от Университета на Южна Австралия (УниЮА) тепърва ще разглеждат въпроса с безопасността на терапията. За целта те ще съберат данни за пациенти от американска болница и ще създадат модел, който да прогнозира резултатите от лечението въз основа на вида раково заболяване, чувствителността към облъчване, половата принадлежност и възрастта на малките пациенти.
Микаела Дел’Оро от Университета на Южна Австралия (УниЮА) и супервайзорите, с които работи - д-р Микала Шорт, проф. Ева Бежак и други, ще изчисляват риска от отключване на разстройства в развитието на децата, ако те бъдат подложени на протонна терапия.
Протонната терапия насочва по-прецизно лъчите към самия тумор
В сравнение с традиционната (фотонна) лъчетерапия, протонната е насочена приоритетно към туморите и раковите клетки, като осигурява оптимална доза радиация и същевременно ограничава негативния ефект върху съседните здрави тъкани.
Дел’Оро счита, че това предимство на протонната терапия е от особено важно значение при лечението на деца, защото техният мозък е в много чувствителен и критичен етап от своето развитие. Протоните имат свойството да адаптират количеството и интензитета на лъчите спрямо самия тумор, като така предпазват здравите тъкани и жизненоважните структури, разположени около него.
Експертът допълва: „Знаем, че протонната терапия има по-малко странични ефекти върху децата с тумор в мозъка, но тепърва ще трябва да разберем как възрастта, полът и специфичната чувствителност на всеки организъм влияе върху риска от усложнения и неблагоприятни последствия.“
Научните изследвания до момента разкриват, че жените и по-младите пациенти са много по-чувствителни на лъчетерапия, но данните, с които австралийският екип разполага са само за възрастни пациенти и отпреди 5 години, което ги прави остарели, предвид бързо развиващата се област на иновациите в медицината и здравеопазването.
С всяка изминала година техниките, използвани при лъчетерапия, се усъвършенстват и променят. Това налага учените да разработят нов модел за прогнозиране риска от рецидив при туморите и другите възможни усложнения при децата.
Експертите от УниЮА ще използват база данни от компютърни томографии на пациенти в педиатрична болница в САЩ. С тяхна помощ екипът ще успее да създаде необходимия математически модел с прогностичен характер.
20% от децата с онкологично заболяване страдат от тумор в мозъка
Мозъчните тумори съставляват 20% от всички случаи на рак при децата и са най-честата причина за смърт при малките пациенти с онкологични заболявания в Австралия – 39%. Лечението при рак в мозъка е комбинирано – хирургична интервенция, химиотерапия и лъчетерапия, като всяко от тях носи своите немалки рискове.
Лъчевата терапия е съпроводена с редица леки до тежки странични ефекти, засягащи неврологичната, ендокринната и когнитивната функции на пациента. Заради по-добрата насоченост и по-леките увреждания на заобикалящите тъкани и органи, специалистите избират протонна терапия при лечение на рак в детския мозък.
Протонната терапия има по-малко странични ефекти върху развиващия се детски организъм
Експертите са наясно, че протонната терапия уврежда по-леко детския организъм, но все още нямат достатъчно данни за причините. Според Дел’Оро ще отнеме години да се проследят физическите странични ефекти, а извършването на клинични експерименти е изключително трудно предвид възрастта на пациентите. Към момента учените разчитат най-вече на изчислителните модели при оценяване риска за всяко болно дете.
Броят на центровете за протонна терапия в световен мащаб нараства непрекъснато, като сега те са 89. Повечето от тях се намират в САЩ, но има няколко и в Европа и Азия. Австралийският център за протонна терапия и изследвания „Bragg“ ще се помещава в Здравния институт за медицински изследвания на Южна Австралия, който се намира в Аделаида.
Очакваният капацитет на центъра е до 700 пациенти годишно, като половината от тях ще бъдат деца или младежи.
В доклад, публикуван наскоро в списание „Cancers“, изследователите сравняват иновативната протонна терапия и добре познатата фотонна терапия върху пациенти от три различни възрастови групи. Те наблюдават, че протонната намалява ирадиацията при всички пациенти, в сравнение с традиционната фотонна терапия.
newswise.com/ University of South Australia, "Еuropepmc"
Снимка: freepik.com
- В Румъния започват работа по създаването на Център за протонна терапия
- Метод компенсира движението на тумора по време на протонна терапия
- Протонна терапия за лечение на рак на белия дроб намалява риска от сърдечни нарушения
- УСБАЛО представи пред депутатите от здравната комисия идеята за изграждането на протонен център
НОВИНАТА е свързана към
- Стартира изпитване на чип, идентифициращ мозъчни ракови клетки
- Аркадий Столпнер: Протонната терапия дава възможност на децата с рак да живеят пълноценен и дълъг живот
- Експерименталното лекарство ONC201 удвоява продължителността на живота на деца с рак на мозъка
- Ваксина с двойно действие убива раковите клетки и предпазва мозъка от нови тумори
- Ваксината IDH1 срещу злокачествени мозъчни тумори достига висока ефективност при клинични изпитания върху хора
- Метастазите при различните видове рак „избират“ точно определени области в мозъка
- Лекар се пребори с мозъчен тумор с експериментална терапия
- Комбинирана медикаментозна терапия свива с до 50% агресивни тумори в мозъка
- Приемът на определени прогестогени повишава риска от мозъчен тумор
- Механична нанохирургия унищожава агресивни и резистентни към химиотерапия мозъчни тумори
Коментари към Възможно ли е протонна терапия да лекува ефективно деца с рак на мозъка