Аркадий Столпнер: Протонната терапия дава възможност на децата с рак да живеят пълноценен и дълъг живот
Аркадий Столпнер е основатели и ръководител на Медицинския институт „Сергей Березин“ (МИБС), създаден през 2003 г. в Санкт Петербуг. Сега в състава му влизат 81 диагностични центъра в 63 града в Русия както и центрове по ядрена медицина – два в Санкт Петербург, и по един в Новосибирск и Барнаул. 15% от ЯМР изследванията в Русия се правят в клиниките на Института. Определят Аркадий Столпнер като най-големият частен руски инвеститор в сектора на здравеопазването.
Журналистката Ирина Краснополска разговаря с Аркадий Столпнер за протонната терапия и за начините, по които тя влияе особено на децата, болни от рак. Освен за терапията обаче Аркадий Столпнер отговаря на въпроси, свързани със здравеопазването, с неговото желание да инвестира пари в тази област и защо го прави.
В целия свят един от най-работещите методи за спасение от онкологични заболявания е облъчването, лъчетерапията. От какви видове рак и защо спасява протонната терапия?
Протонната терапия започва да се прилага през 1946 г. в Швеция с работата на Уилсън. В Русия имаше няколко изследователски центъра, в които се използваше като институтите в Дубна и в Гатчина. През 80-те години на миналия век Съветският съюз имаше близо 30% от световния опит в протонната терапия. Бяхме начело заедно с американците и французите. Но през 90-те години… Те вървяха напред, ние изоставахме. Сега нека наваксаме.
За кои видове онкологични заболявания е подходяща протонната терапия?
Тя е за лечението на така наречените солидни тумори. Това са, например, тумори в мозъка, бъбреците, черния дроб, простатата, гърдите, панкреаса, саркомите и др. При хематологичните заболявания се използва изключително рядко.
Защо протони, а не фотони?
Лъчевата терапия е разделена на фотонна и протонна. Фотонна е това, с което сме свикнали – електрони и така нареченото спирачно рентгеново излъчване. А протоните са водородни ядра, които са огромни в сравнение с фотонните частици. С тях също може да се лекува. Преминаващите през тялото фотони губят енергия, когато навлязат в него, след това я губят, когато са в тумора, а накрая и когато излязат. А протоните сме в състояния да насочим по такъв начин, че да изгубят цялата си енергия в тумора, като в същото време не засягат околните тъкани и критичните органи.
Имат ли и други предимства протоните?
Разбира се. При лечението с протони когнитивните способности страдат много по-малко, а това е особено важно за децата. Според мен, най-голямото предимство на протоните се крие в друго. Сама по себе си йонизиращата радиация е канцерогенен фактор, тоест може да доведе до развитието на тумори. Знаем, че след Чернобил онкологичните заболявания се увеличиха многократно. Основната причина за смъртта при децата, оцелели след лечение, са вторичните (радиоиндуцирани) тумори, които се появяват в зряла възраст. Така че при медулобастоми преживяемостта надхвърля 80%. Когато лечението е с фотони, след 10-15 години на мястото ще се образува нов тумор при 20%-30% от оцелелите. А върху протоните на подобни вторични тумори – 3%. Сравнете – 20%-30% и 3%. Разбирате ли разликата? Ето защо една от основните индикации за протонна терапия е продължителността на живота след лечението. След такова лечение често децата живеят цял живот.
А какво е качеството на живота им?
Абсолютно нормално. Усложненията при протонното лечение са в пъти по-малко в сравнение с традиционното облъчване. Съответно и качеството на живот е по-високо.
Дори в нашето дигитално и завладяно от интернет време, мълвата продължава да бъде важна. Няма да скрия, че за вашия център научих за първи път от една майка от Сибир, която помоли седемгодишният й син, който има сарком, да бъде приет за лечение, както тя каза в Ленинградския протонен институт. Тогава разбрах, че най-много за деца търсят помощ при вас.
Вярно е. Още повече ние искаме първо деца да идват при нас, тъй като използването на протонния метод у нас и като цяло в света все още е ограничено. А физическите ни възможности са само 850 -900 пациенти на година. Затова се стараем основните ни отделения да са за деца.
За института Ви знаят онколозите. Родителите, чиито деца имат онкологични проблеми, ще разберат и потърсят лечение специално при Вас, а не в други центрове за лъчетерапия.
Засега с протонна терапия децата в Русия могат да се лекуват само на две места – в Димитровград и при нас. Ние бяхме първи, отворихме през 2017 г. Преди това нашите лекари изминаха дълъг път в онкологията. Онкологичната ни клиника работи от 2008 г. Приемаме пациенти от цялата страна. През 2021 г. високотехнологично лечение са получили 4500 души, с протонно облъчване са лекувани 890 пациенти, от които 351 деца. Опитваме се да увеличим броя на децата, които лекуваме, до 450 годишно. Затова ни помага и Центърът „Дима Рогачев“ и неговият ръководител акад. Александър Румянцев.
Вашият Център за протонна лъчева терапия носи името на Сергей Березин…
Сергей Березин е мой приятел, партньор, отличен рентгенолог. Той е един от първите в Русия, работил с магнитно-резонансия томограф. За съжаление той почина през 2005 г.
Толкова ли е просто? Той Ви е бил добър приятел и Вие именувате новото лечебно заведение на негово име. Очевидно трябва да обясня. Говоря с човек, който е начело на частен, а не на държавен център. Но, когато става дума за медицина и лечение на болести, то разделянето на частно и обществено… Преди всичко трябва да е достъпно за пациента. Аз се интересувам от ежедневни проблеми. Ето, тук, в района на Нижни Новгород едно дете се разболя. Какво следва?
Ние имаме отлични отношения с детските онколози в Нижниновгородската област. Сътрудничим си с тях, както и с лекари от много други райони. Те знаят, че ако детето има онкологично заболяване, тогава е по-добре да бъде облъчвано с протони. Ние не само облъчваме. Предлагаме хирургична и химиолъчева терапия. С една дума, предлагаме пълен набор от онкологични грижи. При нас е лесно да получите лечение. След откриването на онкологично заболяване и поставяне на диагноза просто трябва да ни изпратите имейл с медицинските документи на детето. Провеждаме консултацията първо дистанционно, а след това лично. Уреждаме нужната квота (направление, бел. ред.), след което пациентът постъпва за лечение. Детето се хоспитализира заедно с родителите си. Има достатъчно удобства. Сега строим нов център, в който условията ще бъдат като в най-добрите световни центрове.
Ние строим, казвате. Кои сме ние? В клиниката разполагате с най-добрите протонни ускорители? Откъде?
Купихме ги. За съжаление от чужбина. Кой даде парите ли? Те са мои и на партньорите ми. Изработили сме си ги. Всичко, което печелим, инвестираме в развитието на нашите центрове. И това е нормално. Незнайно защо ние рядко си спомняме, че най-добрите, най-стари руски болници са построени не само от държавата. Строили са ги меценати, индустриалци, предприемачи. За това си спомняме само около юбилеите на подобни центрове – Институт „Склифософски“, Болница „Боткин“, Първа градска, Детската болница „Филатовска“ и много други в цялата страна. Освен това са изградени така, че старите им стени са подходящи за най-модерни технологии. Така е в целия свят. Кой построи Sloan Kettering Cancer Center в Ню Йорк? Това е най-голямата онкологична институция в Америка. Рокфелер е дал 3 000 000 долара за развитието на болницата по негово време. Братята Мейо започват създаването на едноименната клиника преди 150 години, между другото тя е създадена като предприятие с нестопанска цел.
Но защо лично Вие давате пари затова?
Навярно за същото, за което и братя Мейо са превърнали клиниката си в нестопанска организация.
Какво и къде сте работили, че да имате толкова пари?
Бях предприемач. За 15 години заработих, както казват, своя първи милион долара, който вложих в нашия първи диагностичен център. Защо реших да инвестирам в медицината ли? Винаги съм искал да се върна към нея, защото аз съм лекар и по образование, и по дух.
От семейство на потомствени лекари ли сте?
Не. Аз съм единственият в семейството. Случи се така, че се появи разлика между медицинското ми минало и настояще. И тъй като се смятам за добър лекар, смених донякъде таланта си на лекар с този на предприемач, а това ме кара да се чувствам задължен на учителите си. За дълъг период прекъснах лекарската си практика. Но, тъй като както казах, съм лекар не само по образование, но и по душа, когато през 2002 г. моят състудент онкоурологът Михаил Школник дойде при мен заедно със Сергей Березин и каза: „Това е добър проект, искахте да се върнете към медицината. Върнете се!“, аз не мислих дълго.
А защо точно онкология? Имате подобна история в семейството ли?
Не, онкологията се появи естествено по пътя. Започнахме с откриването на първия частен ЯМР в страната. Започнахме да преглеждаме, бяха открити множество заболявания, които трябваше да се лекуват. Избрах онкологията, защото е сериозно предизвикателство.
Съпругата Ви не се ли противопостави да давате пари някъде, вместо да й купите палто?
Не! Тя също е лекар и сега е мой партньор и главен лекар в МИБС. Двамата ни синове учат медицина, единият е пети курс, другият в трети.
Когато решихте да строите протонния център не се ли страхувахте, че проектът ще се провали, а Вие ще обеднеете?
Ако се страхувате да инвестирате, не може да сте предприемач. А ние разбрахме, че без протонен център няма да имаме и пълноценен онкологичен център.
Защо лично на Вас той е нужен?
Мисля, че една страна, която е сред основателите на протонната терапия, трябва да има и модерен протонен център.
А откъде специалисти?
Подготвяме ги. Избираме кандидати не само от завършилите медицина, но и от студентите.
Идват ли при Вас? Добре ли плащате?
Стараем се да бъде на пазара и да отговаряме на изискванията. Парите обаче не са основното за професионалистите. Основното е възможността да се реализират, да работят със съвременни технологии, да правят наука. А ние предоставяме точно такива възможности и младите хора идват при нас с желание.
Казвате, че строите всичко със собствени пари. Собствени, но взети от джобовете на пациентите? Хората често се оплакват, че не са приети в държавна клиника, не са им помогнали и трябва да отидат в частна и там да платят. Вашият коментар?
Първо, има платени услуги и в държавните клиники. Второ, когато започнахме работа, 90% от приходите ни бяха от парите, плащани от пациентите, а 10% от държавата. През 2021 г. вече 80% са държавни или държавата плаща за лечението на хората.
Това изгодно ли е за държава?
Мисля, че да. Не е необходимо да харчите огромни пари за инфраструктура, а само да плащате за лечението на пациентите. Има държавна програма за предоставянето на високотехнологична медицинска помощ. Ние сме включени в списъка на организациите, които предоставят такава помощ. Всяка година имаме 600 федерални квоти за протонна терапия. И с тях лекуваме деца и възрастни от цялата страна.
Често директорите на държавни и частни болници се оплакват, че имат недостиг на направления за лечение. Защо тези направления са нужни?
Нужни са пари за лечението на хората. Да предположим, че клиниката може да лекува 1000 души годишно. Дадени са й 900 направления. Те не могат да приемат пациент 901, защото парите за лечение са свършили. Има програма, гарантиран с определен бюджет. Тоест, може да лекувате толкова хора, колкото средства да отпуснати.
Кой плаща лечението на вашите пациенти?
Федералният фонд за задължително медицинско осигуряване, тоест Министерството на здравеопазването на Руската федерация. Лечението на 100 души годишно се заплаща от бюджета на Санкт Петербург, на други 100 от този на Москва. Чужденците си плащат сами. Когато квотите свършат, много помагат благотворителните организации.
При Вас лекуват ли чужденци и от кои страни?
От различни страни, включително от Канада, САЩ, Германия. Имаме договор с една от големите болнични каси в Израел. До началото на пандемията от COVID-19 те изпратиха много пациенти.
Вие сте на 63 години. Меко казано, това не е възраст за мечти. И все пак, за какво мечтаете?
Какво означава „това не е възраст за мечти“? Аз съм в отлична форма. И мечтая нашият център да е световноизвестен в своята област. Мечтая да влезем в групата на най-добрите в света онкологични центрове. Аз съм и професионален спортист, обичам да побеждавам. В живота не е както в големия спорт – ако на 30 не си успял, значи си аут. Тук всичко е възможно.
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Интересни лица от света около нас
- В Румъния започват работа по създаването на Център за протонна терапия
- УСБАЛО представи пред депутатите от здравната комисия идеята за изграждането на протонен център
- Развитие на лъчетерапията от 1985 г. до наши дни: Епохата на йонизиращото лъчение
- Възможно ли е протонна терапия да лекува ефективно деца с рак на мозъка
- 150 милиона евро са нужни за построяването на Център за лечение на тумори с лъчение с протони и леки йони
- Метод компенсира движението на тумора по време на протонна терапия
- Протонна терапия за лечение на рак на белия дроб намалява риска от сърдечни нарушения
Коментари към Аркадий Столпнер: Протонната терапия дава възможност на децата с рак да живеят пълноценен и дълъг живот