Протонна терапия за лечение на рак на белия дроб намалява риска от сърдечни нарушения
Американски учени от Университета на Пенсилвания „Penn Medicine“ съобщават, че лечението на рак на белия дроб с протонна терапия може да намали риска от сърдечни заболявания, които често са резултат от прилаганата лъчетерапия. Клиничен експеримент, който включва над 200 пациенти, доказва, че подложените на протонна терапия хора много по-рядко страдат от миниинсулт (преходна исхемична атака), отколкото онези на традиционна фотонна лъчетерапия.
Благодарение на протонната терапия намаляват и случаите на инфаркти.
Тимъти Кегелман, доктор по медицина и член на екипа от Катедрата по радиационна терапия в Медицинското училище „Perelman“ към Университета на Пенсилвания, представи анализа на 25.10.2020 г. по време на годишната виртуална среща на Американското дружество по радиационна терапия при пациенти с рак.
Какво представлявава протонната терапия?
Кегелман пояснява, че протонната терапия има и друг положителен ефект върху пациентите с рак на белия дроб. Тя ограничава увреждането на съседни органи, включително сърцето, минимизирайки облъчването им.
Когато пациент страда от рак на белия дроб, пред него стои заплахата от радиацонната терапия и рисковете, която тя крие за сърцето. Предимството на протонната терапия в случая е, че протоните имат способността да се насочват конкретно към унищожаване на тумора, като обаче щадят съседните органи и здравите тъкани.
Сравнителен анализ при пациенти на протонна и фотонна терапия
Честота на миниинсулта
Според американските експерти само 1,1% от пациентите с по-голям и разраснал се локално рак на белия дроб, лекувани с протонна терапия, са получили миниинсулт, известен още като преходна исхемична атака. За сравнение, при онкоболните пациенти, подложени на фотонна терапия, процентът е 8,2. Периодът на проследяване е 29 месеца.
Честота на инфаркт на миокарда
Случаите на инфаркт на миокарда при пациентите на протонна и фотонна терапия са съответно 2,3 и 9%, което не представлява значима статистическа разлика.
Честота на атриална фибрилация (предсърдно мъждене) и сърдечна недостатъчност
Видът терапия не се отразява върху броя на случаите на предсърдно мъждене, исхемична болест на сърцето, сърдечна недостатъчност или инсулт. Учените продължават да съпоставят протонната и фотонната терапии като изследват тежестта на сърдечните заболявания, както и степента на облъчване върху различните части на сърцето. Сравнителният анализ може да доведе до разработването на нови технологии, които да минимизират рисковете.
От 2014 г. насам в специализирания център за протонна терапия „Roberts“ тече мащабно клинично изпитване с участието на международни експерти, което се намира във фаза 3. Неговата цел е да дефинира всички различия между двата вида терапия при пациенти с рак на белия дроб. Очакванията на екипа са чрез протонната терапия да се ограничат случаите на съпътстващи сърдечни нарушения и смъртност в резултат на сърдечно заболяване, което би довело и до по-голям брой излекувани пациенти. Предвижда се анализът да приключи през 2022 г.
Проучването е първото по рода си, което разкрива предимствата на протонната терапия пред модулираната по интензитет лъчетерапия, позната като IMRT лъчева терапия, за намаляване рисковете от настъпване на странични ефекти върху сърцето.
Кегелман споделя, че доказателствата в подкрепа благоприятния ефект от протонната терапия растат непрекъснато и по-нататъшните проучвания ще хвърлят повече светлина върху работата на протоните и как точно лечението с тях може да ограничи увреждането на сърцето и други органи.
Абигейл Берман, доктор по медицина и асистент по радиационна терапия към медицинския център „Penn“, е един от авторите на изследването. Съавтори са Варша Яйн, Стивън Файгенберг, Сринат Адусумали, Амбърли Мендес и други.
„Penn Medicine“ е сред водещите медицински центрове по света, като предлага едновременно качествено медицинско образование, извършва иновативни биомедицински проучвания и осигурява най-добрата здравна грижа за своите пациенти. В център "Penn Medicine" работят над 43 900 експерти в различни области на медицината. |
newswise.com/ Perelman School of Medicine at the University of Pennsylvania, American Society for Radiation Oncology
Снимка: pixabay.com
- В Румъния започват работа по създаването на Център за протонна терапия
- Метод компенсира движението на тумора по време на протонна терапия
- Възможно ли е протонна терапия да лекува ефективно деца с рак на мозъка
- УСБАЛО представи пред депутатите от здравната комисия идеята за изграждането на протонен център
НОВИНАТА е свързана към
- Наносензори откриват рак на белия дроб чрез издишвания от човек въздух
- Защо някои заклети пушачи никога не се разболяват от рак на белия дроб
- Аркадий Столпнер: Протонната терапия дава възможност на децата с рак да живеят пълноценен и дълъг живот
- Тестват първата в света ваксина срещу рак на белия дроб
- Разработват ваксина, ефективна срещу 90% от видовете рак на белия дроб
- Отоплението на дърва повишава риска от развитие на рак на белия дроб при жените с 43%
- Д-р Ален Петров: Най-разпространеното злокачествено заболяване в България е ракът на белия дроб
- Микророботи доставят лекарство за рак директно в туморите
- Кръвен тест помага в избора на лечение за пациенти с рак на белия дроб
- Доц. Коста Костов: Над 4 хиляди българи заболяват всяка година от най-масовия рак - на белия дроб
Коментари към Протонна терапия за лечение на рак на белия дроб намалява риска от сърдечни нарушения