Създадоха Алианс за борба с рака на белия дроб
Международната асоциация за изследване на рака на белите дробове (IASLC), Глобалната коалиция за рак на белите дробове (GLCC), компания Guardant Healthта, която се е специализирала в по-ранното откриване на заболяването чрез достъпа до молекулярната информация в кръвта и биофармацевтичната компания AstraZeneca обявиха, че създават Алианс за борба с рака на белия дроб.
Организациите поставят като основна цел на партньорството си да се направи така, че тази диагноза да не води до смърт.
"Това изисква от нас да се активизираме и като медицинска, и като научна общност. Вярваме, че към нас ще се присъединят членове на медицински, научни и граждански организации", казват инициаторите. И подчертават, че са представители на четири различни организации, които имат богат опит в подкрепата на пациенти и на здравни специалисти. "Всеки от нас работи неуморно, за да разберем как се развива болестта, да усъвършенстваме и развиваме най-новите терапевтични техники, а всичко това е подчинено на най-важното - да дадем шанс на хората да живеят по-дълго и по-добре".
Първият ангажимент, който поемат от новия Алианс, е преживяемостта на пациентите с тази диагноза да бъде не пет, а 10 години. Надяват се да го постигнат до 2025 г.
Задачата е амбициозна, но и значима в контекста на тревожните данни, според които през 2018-а от заболяването са починали 1 800 000 души в света. На 40% от болните е поставена диагноза, когато заболяването е било в напреднал стадий и ракът е развил метастази.
Три са приоритетите, определени от учредителите на новата структура, и те са свързани с увеличение на срининга и ранната диагностика, с навлизането на иновативните терапевтични методи и с по-доброто качество на грижите за хората с тази диагноза.
В началото усилията ще бъдат насочени към ускоряването на няколко проекта, единият от които е свързан с ранната диагностика. Според специалистите използването на изкуствен интелект ще подобри възможността да бъдат взимани решения за диагнозата и за терапията. Алиансът ще помогне за създаването на банка от компютърни и томографски изображения. Чрез нея данните на болния ще бъдат проследявани от първия скрининг през лечението и всяко следващо действие, предприето от медиците.
Проектът за основен патологичен отговор е другият, с който новата организация се ангажира. Той представлява събрани на едно място данни както от клинични тестове, така и от изследвания. Всички те се използват за определяне на показателите за ефективност и установяване на биомаркери, които от своя страна ще ускорят създаването на персонализирани терапии. Когато те бъдат приложени навреме, подобряват прогнозата за бъдещето на болния. Алиансът ще съдейства данните да се обединят и да бъдат достъпни за всички институции в света.
Третият проект, върху който ще бъдат съсредоточени усилията, е свързан с грижата за болните. От Алианса ще обявят конкурс в края на 2019 г., в който могат да се включат пациентски организации от целия свят и да покажат своите разработки, насочени към грижите за хората с подобна диагноза и за възможността те да живеят по-дълго.
lungambitionalliance.com
НОВИНАТА е свързана към
- Наносензори откриват рак на белия дроб чрез издишвания от човек въздух
- Защо някои заклети пушачи никога не се разболяват от рак на белия дроб
- Тестват първата в света ваксина срещу рак на белия дроб
- Разработват ваксина, ефективна срещу 90% от видовете рак на белия дроб
- Отоплението на дърва повишава риска от развитие на рак на белия дроб при жените с 43%
- Д-р Ален Петров: Най-разпространеното злокачествено заболяване в България е ракът на белия дроб
- Микророботи доставят лекарство за рак директно в туморите
- Кръвен тест помага в избора на лечение за пациенти с рак на белия дроб
- Доц. Коста Костов: Над 4 хиляди българи заболяват всяка година от най-масовия рак - на белия дроб
- Как фините прахови частици насърчават развитието на рак на белия дроб
Коментари към Създадоха Алианс за борба с рака на белия дроб