Д-р Ален Петров: Най-разпространеното злокачествено заболяване в България е ракът на белия дроб
На 4 февруари отбелязваме Международния ден за борба с рака. Една от основните причини за увеличаването на онкологичните заболявания в България е застаряването на населението. През последните години 53% от всички нови случаи с рак са след 65-годишна възраст. Според Световната здравна организация над 40% от всички случаи на рак могат да бъдат предотвратени чрез превенция. Кои са основните причини за увеличаване на злокачествените заболявания и какъв е броят на онкоболните в България, по тези въпроси разговаряме с д-р Ален Петров.
Фрамар: Представете се за нашите читатели.
Казвам се Ален Петров. Роден съм в гр.Стара Загора. Завърших медицина с отличие през 2006г. в Медицинския факултет към Тракийския университет. В момента съм специализант и редовен докторант по хирургия.
Фрамар: От колко време се занимавате с хирургия и защо избрахте именно тази специалност?
Практикувам хирургия от 2007 година като започнах първоначално в Хирургично отделение в Чирпан, а сега съм редовен докторант и специализант в Университетска болница – Стара Загора. Хирургията поставя в ръцете ми човешки живот, а това е най-добрият стимул за един млад лекар, положил Хипократова клетва. Тя мотивира желанието ми за работа и постигането на високи резултати в медицината. Още като студент бях с ясната мисъл какво точно искам да правя и какъв е моят път. Когато завърших образованието си, пътят се избистри и сега след 5 години усилена работа и специализация, с всеки изминал ден и спасен човешки живот, аз разбирам, че съм направил правилният избор. Поради широкото разпространение на онкологичните заболявания се срещнах с тях от първия ден на моята практика като лекар и до сега всеки ден се срещам с пациенти с такива заболявания. Имам интерес в онкологичните заболявания на млечната жлеза и на дебелото черво.
Фрамар: Увеличава ли се броят на онкоболните в България по ваши наблюдения?
Да, броят на новооткритите онкологични заболявания се увеличава постоянно в България. В момента има около 34000 нови случаи на година заболели от рак, но тенденциите показват, че в следващите няколко години тази цифра може би ще прехвърли 35000 души. Броят на новите случаи се увеличава средно с около 2-3 % годишно. Общо болните от рак в България са около 300 000 и постоянно нараства. Считам, че основните причини за увеличаване на злокачествените заболявания са тютюнопушенето, храненето и хранителните навици и след това е намалената двигателната активност и застоялия начин на живот.
Фрамар: Нека да обясним на нашите читатели какво всъщност представлява туморът?
Терминът "Тумор" има латински произход и означава подутина. Преди с него са се означавали всички подутини в организма, независимо на какво се дължат. С тази дума са наричани отоците при възпаление, подутините при травми и дори бременността. Туморите се делят на две големи групи: доброкачествени и злокачествени.
Доброкачествените тумори в повечето случаи дават само прояви на притискане на съседни органи и след хирургическото им отстраняване настъпва пълно оздравяване. Разбира се, има и изключения, при които доброкачествен тумор може да доведе до смърт, напр. ако е разположен в мозъка.
Най-често срещаният злокачествен тумор е ракът. Той произлиза от епителните клетки в кожата, лигавиците и жлезите. Те се наричат карциноми. Злокачествените тумори на съединителната тъкан, мастната тъкан, мускулите и костите се наричат саркоми. Те са значително по-рядко срещани.
Злокачествените заболявания на кръвта се наричат: лимфоми (произлизащи от клетките на лимфните възли) и левкемия (водещи началото си от клетки от костния мозък). Ракът не е едно заболяване. Има над 200 различни вида рак. Различните видове започват от различните части на тялото, но имат сходно поведение. Независимо от това различните видове рак произлизат от различни клетки, развиват се по различен начин и се лекуват по различен начин. Общото между всички видове е, че раковите клетките се размножават неконтролируемо и след известно време те се разпространяват из тялото (метастазиране).
Фрамар: Кои са причините за образуването на тумори рака?
Образуването на туморите е един мултифакторен процес. И в момента се продължава търсенето на причината за появата на рака. При някои видове рак е открита точната причина докато при повечето не е напълно изяснено все още. Има стотици причини. Също от значение са и начинът на живот, стрес, хранителни навици, тютюнопушене, прекалено приемане на алкохол. Все повече учените се насочват към генетичните механизми за появата на рака, но все пак да се отключи един генетичен механизъм трябва да има и външен фактор. Така че факторите са много, а не е един-единствен.
Фрамар: За какви симптоми трябва да следим, за да уловим навреме предупредителните знаци и навреме да посетим специалист?
Ранното откриване е основният проблем при злокачествените заболявания, защото при ранното откриване има 100% шанс да бъдат излекувани. Своевременното откриване на заболяването е свързано с по-благоприятен изход, по-голяма преживяемост и по-добро качество на живот на болните. Симптомите при рак не са специфични, даже в началото на заболяването няма никакви симптоми. Поради тази причина е необходимо хората да отделят малко време за извършване на профилактични прегледи и е необходимо да се създават скринингови програми в България за ранно откриване на рака. Злокачествените заболявания имат някои общи симптоми като безпричинна, лесна уморяемост и отпадналост, намаляване на апетита или отвращение от някои храни или загуба на тегло. В по-късен етап симптомите са различни в зависимост от това кой орган е засегнат и от това дали има далечни метастази. Лошото е, че при голяма част от новооткритите случаи с рак, заболяването е в напреднал стадий.
Фрамар: Има ли начин да се предпазим от онкологично заболяване – начин на живот, на хранене?
Да, има няколко много прости и лесни за изпълнение съвета за предпазване от злокачествените заболявания. На първо място е да се спре тютюнопушенето – това е един от доказаните със сигурност рисков фактор за възникване на рак. Храненето също е един от важните фактори за предотвратяване на злокачествените заболявания. Хранете се здравословно – консумирайте много плодове и зеленчуци, приемайте пълноценна храна, намалете количеството на мазнини и консервираните храни и ако приемате алкохол, го правете рядко и в ограничени количества. Необходимо е също да поддържате здравословно тегло и физическа активност ежедневно. При излагане на слънце е необходимо да се предпазвате, чрез различни слънцезащитни продукти и да избягвате силното обедно слънце. Не на последно място е да се провеждат ежегодни профилактични прегледи.
Фрамар: Кои са най-разпространените онкологични заболявания в България?
Най-разпространеното злокачествено заболяване в България е ракът на белия дроб. След него по честота са ракът на гърдата, на дебелото черво, кожата и стомаха. С най-голям относителен дял сред мъжете е ракът на белия дроб с около 18%, а при жените е ракът на млечната жлеза с около 22% от всички злокачествени заболявания.
Фрамар: Трудно ли е да изречете тежката диагноза? Спестявате ли цялата истина или сте откровени докрай, когато трябва да съобщите тежка диагноза на ваш пациент?
Естествено, че това е най-трудният момент от моята работа, но все пак е част от нея. За съжаление в никой учебник не пише как да съобщиш на пациента какво му предстои, какви са рисковете и какъв евентуално би могъл да бъде изходът от лечението. В никакъв случай не спестявам истината, защото е хубаво между лекаря и пациента да има доверие и сътрудничество. Аз ще имам силата да дам всичко от себе си, за да го спася, но и той трябва да пребори страха си и да ми се довери. Всички знаем, че истината гради доверие, затова информацията трябва да е пълна, без да се спестява нищо и да бъде достъпна както за болния, така и за неговите близки. Старая се да бъда откровен, за да скъся максимално дистанцията и да съобщя "тежката" диагноза в атмосфера на доверие. Информацията трябва да се поднесе така, че да не сломим духа на болния, а напротив, да стимулираме желанието му за живот и за борба със заболяването му. Много е важно пациентът да има силен дух, това е половината от лечението.
Фрамар: Какво ще пожелаете на нашите читатели?
Пожелавам им най-вече да са здрави, да избягват стреса от ежедневието, да се постараят да живеят здравословно, доколкото това е възможно. Да обръщат повече внимание на здравето си, като посещават редовно лекаря си. И не на последно място да не забравят да се усмихват, това е най-доброто лекарство!
Д-р Ален Петров е един от националните онлайн консултанти на Здравен портал "Фрамар".
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Наносензори откриват рак на белия дроб чрез издишвания от човек въздух
- Защо някои заклети пушачи никога не се разболяват от рак на белия дроб
- Тестват първата в света ваксина срещу рак на белия дроб
- Разработват ваксина, ефективна срещу 90% от видовете рак на белия дроб
- Отоплението на дърва повишава риска от развитие на рак на белия дроб при жените с 43%
- Микророботи доставят лекарство за рак директно в туморите
- Кръвен тест помага в избора на лечение за пациенти с рак на белия дроб
- Доц. Коста Костов: Над 4 хиляди българи заболяват всяка година от най-масовия рак - на белия дроб
- Как фините прахови частици насърчават развитието на рак на белия дроб
- Лекарството osimertinib намалява наполовина риска от смърт от рак на белия дроб
Коментари към Д-р Ален Петров: Най-разпространеното злокачествено заболяване в България е ракът на белия дроб