Ново устройство определя пациентите, подходящи за лечение с имунотерапия

Ново впечатляващо проучване разкрива, че простият анализ на дишането може точно да предвиди дали пациентите с рак на белия дроб ще реагират положително на лечение с имунотерапия. За разлика от съвременните методи, които включват изследване на тъканни проби, новото устройство „eNose“ може да предложи диагностични съвети за по-малко от 60 секунди.
„Въвеждането на имунотерапия драстично подобри лечението на недребноклетъчен рак на белия дроб в напреднал стадий, но за съжаление той е ефективен само при подгрупа пациенти, която беше около 20 процента, когато започнахме изследването.“, обяснява Мишел ван ден Хевел, описвайки процеса на изследването.
В основата на това ново изследване е разочароващата липса на последователност при определянето на пациентите, които ще реагират най-добре на нови лечения, включващи имунотерапия, наречени инхибитори на контролни точки. Единственият метод, който понастоящем се предлага на клиницистите, е тестване на тъканни проби за определен протеин, насочен към лечението. Това отнема много време и забавя целия диагностичен процес.
Новото проучване използва електронно устройство за нос, наречено SpiroNose. Тази технология може ефективно да измерва летливите органични съединения (ЛОС) при издишване. По-голямата част от дишането включва азот, кислород, въглероден диоксид, вода и около един процент ЛОС, които действат като ефективни биомаркери за редица различни метаболитни процеси.
При издишване в устройството технологията анализира дъха с помощта на няколко сензора, които измерват различните групи молекули. Показанията на сензорите се изпращат директно до и се съхраняват на онлайн сървър за обработка в реално време. Измерването отнема по-малко от минута, а резултатите се сравняват с онлайн база данни, където алгоритмите за машинно обучение незабавно идентифицират дали пациентът може да отговори положително на анти-PD1 терапия.
Настоящото изследване проследява 143 пациенти с напреднал недребноклетъчен рак на белия дроб преди, по време и след лечение с имунотерапия. Идентифициран е специфичен отпечатък на издишания въздух, който позволява на устройството точно да прогнозира кои пациенти ще реагират положително на лечението и кои не. В края на изследването учените са категорични, че настоящият метод може да идентифицира кой ще или не ще отговори на имунотерапията с 85-процентова точност.
Преди устройството да бъде пуснато за масово използване в клинична среда изследователите ще проверят тези ранни резултати в голямо перспективно многоцентрово проучване.
esmo.org
-
Български онколози със световно признание за изследване в сферата на имунотерапията при рак на белия дроб
-
Приключи фаза 1 от тестване на имунотерапия срещу агресивни форми на рак на мозъка при деца
-
Веществото pembrolizumab, използвано при имунотерапия, помага на жени с напреднал рак на матката
-
CAR-T имунотерапия забавя развитието, а в някои случаи и унищожава рака на яйчниците
НОВИНАТА е свързана към
- Веществото pembrolizumab, използвано при имунотерапия, помага на жени с напреднал рак на матката
- Приключи фаза 1 от тестване на имунотерапия срещу агресивни форми на рак на мозъка при деца
- Малък процент болни от рак на белия дроб се диагностицират в ранен стадий
- Във Великобритания предлагат на болните от рак имунотерапия чрез инжекция
- Различен ли е ефектът от имунотерапията с инхибитори на имунните регулатори при мъжете и жените с меланома
- Иновативна имунотерапия подобрява състоянието на животни с множествена склероза
- Тестват първата в света ваксина срещу рак на белия дроб
- Обикновен кръвен тест позволява ранно откриване на енцефалит, предизвикан от имунотерапия
- Ракът на белия дроб може да лежи скрит в тялото 20 години
- Създадоха Алианс за борба с рака на белия дроб
Коментари към Ново устройство определя пациентите, подходящи за лечение с имунотерапия